Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

RECENZE: Divoká stvoření jižních krajin vás napumpují dávkou emocí

Nela Christovová

Nela Christovová

11. 8. 2012

Karlovy Vary, Sundance, ale i Cannes. Nejen na těchto festivalech učarovala divákům šestiletá holčička s afro (ne)účesem na hlavě, která nyní míří do českých kin.

Divoká stvoření jižních krajin jsou plná protikladů, kvůli kterým můžete snímek stejně tak milovat jako zatracovat. A není divu, režisér Ben Zeitlin stvořil emocionální ždímačku a ke svým záměrům neváhal využít děvčátko původem až z Hondurasu.

Mladý režisér Ben Zeitlin za své filmy sklízí jedno ocenění za druhým. Ono se to lehko říká, když má na kontě celkem dva filmy. Jeho prvotinou byl dobrodružný kráťas Glory at Sea, zabývající se osudy obyvatel zatopeného New Orleans. Ti se vynoří z hlubin a postaví loď, se kterou zachrání své blízké uvězněné pod hladinou. Doufejme, že si do třetice vybere jinou tematiku.

Jakkoliv srdceryvně začíná příběh o talentu zachráněném odkudsi z honduraského ghetta, skutečnost je o něco prozaičtější. Jak se můžeme dozvědět, Quvenzhané Wallis, hlavní dětská protagonistka, miluje svoje Nintendo a na iPodu si ráda poslechne Miley Cyrus. Dítě z dobré rodiny si tak paradoxně střihlo roli holčičky, které se o takových vymoženostech nikdy ani nezdálo. A šlo jí to skvěle.

FOTO: Divoká stvoření jižních krajin

Obyvatelé Lavoru nepoužívají mobily. Zato vlastní roztomilá kuřátka. Zdroj: Aerofilms

Coby šestiletá Hushpuppy, dívka z jižní Lousiany, si vás podmaní svým nevinným úsměvem snadno. Díky tomu může i Evropan uvěřit neskutečnému příběhu o obyvatelích chudinské oblasti přezdívané Lavor, kteří se odmítají odstěhovat do města před hrozící živelnou pohromou. A ta přijde v podobě hurikánu Katrina.

Roztomilé děvčátko umí být pěkný spratek

Přežije jen hrstka otrlých, kteří přišli i o to nic, co měli. Mezi nimi je holčička se svým neandertálským otcem Winkem (Dwight Henry), který trpí záhadnou nemocí. Tak alespoň působí na malou Hushpuppy, z jejíhož pohledu je příběh vyprávěn.

Na svůj věk velmi inteligentní holčička je sice vzhledem ke svému okolí nucena řešit jiné záležitosti než děti v jejím věku, přesto si ale zachovává dětskou naivitu, se kterou dokáže zakřičet: „Až umřeš, přijdu k tvému hrobu a sním si celý dort sama!“ No není sladká?

[youtube_660]MlbxeT0cnsA[/youtube_660]

V její fantazii ožívá i bájný pratur, který systematicky ničí celý Lavor. Určitě musela být strašná legrace vypustit do přírody prasata s nalepenými kly, jenže tahle napůl digitální metafora hurikánu působí dost rušivě. A levně – ve zbytku filmu nedostatek financí nevadí, naopak navozuje pocit dokumentárnosti snímku.

Očima Oldřicha Mánerta: Mystická a pohádkově střižená dokonalost naroubovaná na drsný život tak trochu chudých vesničanů kdesi v Jižní Louisianě. Perfektně fungující soukolí nezaváhá ani na okamžik a i kovaný cynik bude v závěru bulet jako o život. Přitom to není laciné ani scenáristicky vykonstruované. Zato film, který si budu pamatovat ještě hodně dlouho.

Hodnocení: 5*****

Zeitlinovi se podařilo navodit atmosféru amerického Jihu nejen díky typicky vidláckému přízvuku, postavy jsou temperamentní a uječené, někdy možná až moc. Hudbě se ale překvapivě vždycky podaří tenhle šrumec přeřvat, a to i za cenu toho, že chvílemi neuslyšíte ani vlastní myšlenky.

FOTO: Divoká stvoření jižních krajin

„A bude mít zahnutý zuby nahoru?“ U těchto prasátek je to jasné.

Soundtrack se vážně povedl a třešničkou na dortu je fakt, že se na jeho produkci podílel i sám režisér. Jen kdyby se tak okatě nesnažil vytřískat z diváka emoce. Méně je často více a pár dramatických scén by si zasloužilo víc než pateticky gradující podkres v hollywoodském stylu.

Jméno Quvenzhané Wallis možná ještě uslyšíme při oscarových nominacích a pravděpodobně nebude ze svých kolegů jediná. Divoká stvoření si právem zaslouží pozornost, ale skutečný talent režiséra i všech začínajících herců prověří až další snímky.

Divoká stvoření jižních krajin (Beasts of the Southern Wild)

Drama
USA, 2012, 92 min

Režie: Ben Zeitlin
Hrají: Quvenzhané Wallis, Dwight Henry, Levy Easterly

Hodnocení: 4****

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Divoká stvoření jižních krajin vás napumpují dávkou emocí