Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Nejlepší filmy roku 2010: Leonardo DiCaprio už není ten mazlík z Titanicu – a nás to baví!

Redakce

Redakce

1. 1. 2011

Tak tu máme nový rok, který snad bude plný kvalitních filmů stejně jako ten loňský! Pojďme si ale zrekapitulovat, které ty kousky byly v roce 2010 nejlepší – alespoň podle nás, rubriky Film a TV.

Leo nám už vyrostl!, Zdroj: distributor filmu

Loňský rok byl na pětihvězdičkové filmy bohatší než ten předchozí, a tak není divu, že se nám to hodnocení dost odlišuje. Vítěz je ale jednoznačný – a není jím film, ale herec. Leonardo DiCaprio si zahrál v Nolanově Počátku, a všem dokázal, že už není tím blonďáčkem z Titanicu. Ještě před tím ale exceloval v Prokletém ostrově jako detektiv, který to možná nemá v hlavě úplně v pořádku… I když! V obou filmech nakonec není vůbec jasné, jaké mají rozuzlení. Je jen na vás, jestli to všechno byla pravda.

Nejen náročná dramata ale přitáhla v loňském roce do kin diváky. Všichni byli natěšení na nový snímek od Davida Finchera o vzniku Facebooku a následně ho nadšeně chválili – The Social Network se objevuje i v našich žebříčcích. Dalšími tahouny jsou zcela originální komiksové adaptace Kick-Ass a Scott Pilgrim proti zbytku světa, kde narazíte na sexy slečny s barevnými vlasy. Ani animáky nezůstaly pozadu, a kromě Jak vycvičit draka, kde jste si zamilovali dráčka Aka, černou roztomilou kočičku, u nás bodoval především třetí díl Toy Story. Dost zvláštním animovaným snímkem je i Iluzionista, ovšem děti na něj asi neberte… Nejen v Hollywoodu se ale dařilo – potvrzuje to švédský thriller Muži, kteří nenávidí ženy podle knihy od Stiega Larssona. Britové zase bodují absurdní komedií Čtyři lvi o takové obyčejné partičce muslimských teroristů… Dokonce i často opomíjená Kanada se loni blýskla složitým filosofickým dramatem Pan Nikdo a sklidila obdiv na nejednom filmovém festivalu. Na závěr řekněme, že i Arnold se opět objevil na stříbrném plátně – v Expendables: Postradatelných. Ale on to říkal, že se vrátí…

Radek Lang (editor Filmu a TV)

1. Počátek – Narativní postupy vybroušené k dokonalosti, práce s časem a prostorem neuvěřitelně efektní i efektivní, tady není, co vytknout.
2. Toy Story 3 – Animák, na kterém jsem vyrůstal. Trojka rozhodně nezklamala.
3. Prokletý ostrov – Scorsese + DiCaprio.
4. You Don’t Know Jack (TV film) – Al Pacino!
5. Machete – Totální šílenost, totální zábava.

Pavlína Nouzová (zástupkyně editora Filmu a TV, recenzentka)

1. Scott Pilgrim proti zbytku světa – Jedinečná romantická bomba, kterou odkoukáte a jenom křičíte: „Víc! Víc!!!“ Chci žít ve světě, kde jsou indikátory moči!
2. Počátek – Ještě teď se pode mnou třese země a sledují mě lidi na ulici. A ta káča se točí. I když možná…
3. Kick-Ass – Akční námrd, v němž si Nicolas Cage dělá ze sebe největší srandu v životě. To zní trochu definitivně, ale řekněme, že jde o tečku za pseudo-originálními filmy podle komiksu. Kurva jo!
4. Sherlock Holmes – Nejlepší soundtrack roku, nejlepší filmové role roku, nejlepší look. Barvy, kamera, režie! Ritchie je prostě bůh, a dřív bych nevěřila, že to řeknu, ale Sherlock s Watsonem jsou ideální kombinace na ďábelskou trojku.
5. Imaginární lásky – Rozhodně ne dokonalý film. Ani jsem ho původně nechtěla zařadit – plné hodnocení jsem dala třeba Prokletému ostrovu nebo třetímu Toy Story. Ale! Imaginární lásky mě zasáhly myšlenkou, postavami a jejich jednáním, jako bych byla na plátně já sama. Xavier Dolan je 21letý Kundera.

Nela Christovová (zástupkyně editora Filmu a TV, profilářka)

1. Počátek – Začínám mít tušení, že pro božského Lea a spol. brzy začnou oscarové žně…
2. Občanský průkaz – Proč nemít na druhém místě zřejmě nejlepší český film? OP si to zaslouží.
3. The Social Network – Trochu přeceňovaný, přesto ale kvalitní snímek… A ta hudba!
4. Muž ve stínu – Na první pohled nepříliš zajímavý námět se pod taktovkou Romana Polanského proměnil ve skvělé, nehollywoodské drama.
5. Red – Možná budete nesouhlasit, ale banda hereckých důchodců, kteří si ze sebe dovedou dělat legraci, má vážně něco do sebe.

Monika Bukáčková (redaktorka Filmu a TV, parafrázistka)

1. Iluzionista – Za poslední dobu nejvíc emočně nabitý film. Film, který dokázal úžasně vyprávět i beze slov.
2. Prokletý ostrov –  Celou dobu vám něco nesedí, a pan režisér si pro vás rozuzlení nechává až nakonec…
3. Počátek – Fascinoval mě originální myšlenkou vykrádání lidských myslí a svou propracovaností.
4. I love you Philip Morris – Ewan McGregor jako přihřátý blonďáček a Jim Carrey jako dobyvatel mužských srdcí a kreativní notorický uprchlík z vězení prostě neměli chybu.
5. Toy Story 3 – Příběh hraček je moje srdcová záležitost už od dětství, osudy hraček, které se ztratily, mě nikdy neomrzí.

(Plus Květ pouště! Tahle tematika mě zajímá a podle mě byl film nabitý emocemi!)

Markéta Davidová (redaktorka Filmu a TV, parafrázistka)

Bohužel jsem v roce 2010 moc novinek neviděla, osobně si myslím, že Toy Story 3 bych dala v nejhorším případě hned za The Social Network, a jak se znám, film Kick-Ass bych taky určitě někam zařadila atd. atd. Nejradši bych žebříček udělala od oka a brala v úvahu různé recenze a osobní dojem z toho či onoho filmu, ale jsem poctivá a zde je můj žebříček nejlepších filmů 2010 podle toho, co jsem měla možnost vidět.

1. The Social Network – Jednoduše: to se mi líbí.
2. Seriózní muž – Kvůli absurdnímu humoru.
3. Imaginární lásky – Kvůli krásné hudbě.
4. Iluzionista – Kvůli radosti ze sledování detailů animace.
5. Prokletý ostrov – Kvůli konci.

Tereza Janíková (redaktorka Filmu a TV, recenzentka)

1. Čtyři lvi – Něco tak vtipného a tragického zároveň se jen tak nevidí. Vometáci opičích koulí válí!
2. Prokletý ostrov – Proto, jak si s námi Scorsese a Leo celou dobu hrajou, a proto, že na rozdíl od Počátku stojí za to, o tom všem přemýšlet.
3. Scott Pilgrim proti zbytku světa – Protože stát se Scottem proti zbytku světa je dost cool!
4. Imaginární lásky – Nádhera. Nádhera.
5. Jak vycvičit draka – Pro pětici top filmů možná trochu nemístné, ale pro mě byl Drak velké překvapení a zjevení mezi animáky. Takže tak.

Veronika Jílková (redaktorka Filmu a TV, parafrázistka)

1. Pan Nikdo – Byl přesně tím filmem, na který jsem čekala. Uspořádaný zmatek mě vykolejil hned v prvních scénách a tento pocit mě neopustil až do konce.
2. Nezapomeň na mě – Byl pro mě dalším osudovým filmem, který se mi zapsal do srdce díky hlubší myšlence, kterou u mnoha jiných děl postrádám.
3. Harry Potter a Relikvie smrti – část 1 – Harryho Pottera miluju již 10 let!
4. Bratři – Byli dalším, trochu jiným snímkem, který mě dokázal upoutat, až jsem ho zhlédla několikrát.
5. Počátek – Film Počátek si zaslouží také velký obdiv, protože přemisťování ve snech je pro mě opravdovou lahůdkou.

Nikola Němcová (redaktorka Filmu a TV, profilářka)

1. Počátek – Film, který mě naprosto pohltil. Viděla jsem ho čtyřikrát a vím s jistotou, že ho ještě nejméně čtyřikrát uvidím.
2. Prokletý ostrov – Scorsese je můj oblíbený režisér a i tentokrát mi naservíroval plnohodnotnou dávku napětí.
3. Single Man – Film o homosexuálovi, který ale není až tak o gayích jako o lidské samotě, jenž se mě dotkl na správném místě.
4. Kick-Ass – Pryč s hrdiny jako Superman a Spider-Man. Teď tu máme někoho nového, který nemusí disponovat nadpřirozenými silami, aby vám nakopal zadek, a mě to zatraceně bavilo!
5. Lítám v tom – Snímek, který mě rozesmál, rozplakal a celkově ve mně vyvolal všechny druhy emocí. A George Clooney je stále pořádný fešák.

Adéla Nikodýmová (redaktorka Filmu a TV, parafrázistka)

1. Muži, kteří nenávidí ženy – Výborní herci, skandinávská ponurost, napínavý příběh, spád a obstojná adaptace knihy = jeden z nejlepších filmů, co jsem zatím viděla.
2. New Yorku, miluji tě – Tady jsem se hodně pobavila a úplně se zamilovala do povídkových filmů.
3. Počátek – Bezpochyby zajímavý a originální film – má nápad, strukturu a donutí vás trochu myslet, což ale ne všichni vyhledávají.
4. Red – Myslela jsem, že to bude fakt kravina, ale musím říct, že už dlouho jsem se v kině tak dobře nepobavila.
5. Sherlock Holmes – Nejúžasnější filmový soundtrack, sexy detektiv. Prvotřídní akčňák se super vtípky .

Eliška Nová (redaktorka Filmu a TV, recenzentka)

1. Toy Story 3 – Původně mělo Toy Story skončit až na třetím místě. Narvat animák před něco tak intimního, jako je Single Man, je rouhání. Ale co! Málokdy se stane, že trojka předčí jedničku. Tvůrci mohou potřást rukou Buzzovi, ale i Barbie a Kenovi. Pixar zkrátka rulez.
2. Single Man – Je to debut. A přesto je to podle mě jeden z nejlepších snímků letošního roku. Deprese z něj cáká na všechny strany. Colin Firth v roli homosexuála, který se chystá ukončit svůj život, je famózní. A navíc má za nejlepší přítelkyni skvělou Julianne Moore.
3. Občanský průkaz – Třetí místo míří do Čech. Což by se za normálních okolností nestalo. Ondřeji Trojanovi se ovšem podařilo natočit film, z nějž si něco odnesou i ti, kteří znají komunismus jen z učebnic. Chvílemi je z něj sice do pláče. Kvalita s tím ale rozhodně nemá co dočinění.
4. Prokletý ostrov – Leonardo DiCaprio měl letos v Čechách dvě premiéry. Větší povyk se nadělal kolem Počátku, který měl sice originální myšlenku, ale Prokletý ostrov nabídl zkrátka něco víc. Scorsese vás donutí po snímku dlouhé hodiny neutěšeně debatovat o jeho konci, který nikdo ani trochu nečeká. Jak už to ostatně Scorsese ukázal už několikrát.
5. Red – Trojice agentů ve výslužbě, které ztvárnili Bruce Willis, Morgan Freeman a John Malkovich, prostě baví. Akční komedie sice nepřináší do žánru nic nového, přesto mezi ostatními vyčnívá. A přiznejte se, kdo by nechtěl vidět Helen Mirren se samopalem v ruce.

(Na paty jim šlape samozřejmě Počátek, konečně povedený animák od Dreamworks Jak vycvičit draka,  supervtipná Meryl Streep v odlehčeném Nějak se to komplikuje, komedie, kterou ne každý pochopí, Muži, co zírají na kozy, ale vejde se i davy zapomenutý Scott Pilgrim proti zbytku světa. Konečně totiž přinesl něco nového.)

Jan Novotný (porno-redaktor Filmu a TV)

1. Expendables: Postradatelní – Nostalgie v podobě akčních přestřelek se Stallonem v hlavní roli, co víc si přát.
2. Počátek – DiCaprio je super, jeho filmy ještě více. Počátek je důkazem.
3. Bibliotheque Pascal – Všední téma vykonstruováno nevšedním způsobem.
4. Kvílení – Allena Ginsberga jsem obdivoval již na střední škole, film byl příjemným zpestřením.
5. Cesta – Tak pochmurně dekadentní. Cesta mě dokázala zařezat do sedačky na celých 113 minut.

[poll id=“46″]

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Nejlepší filmy roku 2010: Leonardo DiCaprio už není ten mazlík z Titanicu – a nás to baví!