Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Recenze: Čtyři lvi. Ze života islámských džihádistů

Tereza Janíková

Tereza Janíková

22. 10. 2010

Jsou věci, o kterých se prý nevtipkuje. Podle některých mezi ně patří terorismus a islámští radikálové. Ne tak podle tvůrců komediálního dramatu Čtyři lvi, které porušuje všechna pravidla politické korektnosti. Britská nálož, která rozesmívá a mrazí zároveň, konečně dorazila i do českých kin.

Tři lvi - Barry, Waj a Hassan, Zdroj: distributor filmu

Takový film tu už dlouho nebyl. Jeden z nejožehavějších problémů dneška probírá úplně z jiného úhlu než většina jeho filmových předchůdců. Z úhlu čtyř (ve skutečnosti pěti) islámských džihádistů, kteří jsou vlastně takoví chlápci od vedle. Z úhlu lidského, který ale nijak nesnižuje závažnost tématu.

Bylo nás pět

Scéna číslo jedna: několik borců ve vojenských kalhotech a šátcích palestina natáčí video určené „nevěřícím parchantům“. Hádají se, překřikují, padají věty jako: „Ta pistole je moc malá. – Tak já ji přiblížím ke kameře, to ji zvětší. – Cože?? – To ji zvětší!“ Člověk si říká, jestli je to doopravdy.

A ono to je doopravdy. Jsme v Londýně a kamarádi Omar, Waj, Barry a Faisal se chystají do výcvikového tábora v Pákistánu, kde se z nich mají stát skuteční mudžahedíni, bojovníci ve svaté válce. Jenže, jak vidno v debatě o velikosti pistole, hlavní mozek této skupinky Omar (Riz Ahmed) kolem sebe nemá zrovna výkvět inteligence. Přitroublý Waj (Kayvan Novak), podobně tupý, o to víc agresivní Barry (Nigel Lindsay), který považuje mlíkaře za agenta tajné služby a nejraději by odpálil mešitu (aby „zradikalizoval umírněné“), a Faisal (Adeel Akhtar), kterého charakterizuje pruhovaná čepice a užaslý výraz s otevřenou pusou.

Jak připevnit bombu k vráně

Do Pákistánu nakonec odlétá jen Omar s Wajem, a jak rychle odjeli, tak rychle se vrací díky nevídanému průseru, který obstaral Waj. Naše samozvaná londýnská jednotka se rozhodne konat na vlastní pěst. Přibere ještě pátého do party, Hassana, který se proslavil tím, že na konferenci o islámu odpálil bomby nacpané narozeninovými konfetami, aby upozornil na předsudky vůči mladíkům arabského původu. Jediným problémem tak už zůstává, kde a jak provést sebevražedný útok…

Jak jsi na tom s urdštinou, ty vometáku opičích koulí?

Neotřelé výrazy, kterými se chlapi častují, sady nadupaných slovních výměn, neprvoplánové hlášky. Čtyři lvi je neuvěřitelně vtipný film. Takový Faisalův výjev o ženách s vousy klidně řadím jako druhou nejvtipnější scénu filmové historie (o ženách s vousy) hned po ukamenovávání v montypythonovském Životě Briana (1979).

Za všemi těmi vtípky se ovšem skrývá tvrdá realita. Síla filmu tkví mimo jiné v kontrastech, a to nejen extrémního humoru a extrémního tématu (viz scéna, kdy jeden z hrdinů běží ve srandovním převleku za obřího pštrosa, přičemž pod plyšovou vanou schovává bombový pás). Je tu nevědomost, manipulace, slepá víra. Ale taky blbnutí, machroviny a jistá míra ukřivděnosti. Není snadné našich pět džihádistů jednoduše odsoudit. Obzvlášť když minimálně polovina z nich jsou kluci, kteří se prostě nechali zblbnout. Je pravda, že takový názor jsme slyšeli už mockrát. Ale Čtyři lvi svým divákům žádný názor nevnucují. Ten je jenom na nás.

Letošní maškarní bylo fakt bomba...

Zajímavá je například i scéna konfrontace Omara s jeho bratrem, ortodoxním muslimem. Brácha přichází v hábitu, s řečmi o tom, že nebude mluvit společně se ženou v jedné místnosti, s citacemi z Koránu. Přichází vyjádřit nesouhlas s Omarovým plánem. S plánem toho Omara, který by v očích zápaďáckého pozorovatele neznalého situace vypadal jako ideální týpek – hravý otec a tolerantní manžel neprosazující ve své rodině striktní islámská pravidla. Kdo že z těchto dvou plánuje násilný útok? Jsou to i zavedené stereotypy, na které snímek upozorňuje.

Zaostřeno na britský film…

Pozornost zaslouží i kamera. Jakoby amatérský styl včetně klasického zoomování a přejíždění z postavy na postavu snímku sluší. Skvělé herecké výkony a povedený soundtrack snad ani nemusím zmiňovat.

Co vytknout? Těžká otázka. Čtyři lvi patří mezi ty nenápadné filmy, od kterých nic nečekáte a které vás najednou ohromí. V tomto ohledu je srovnatelný s dalším britským překvapením tohoto roku – Fish Tank. Britové, neboli (podle jednoho z hrdinů) fucking Mr. Beans, jednoduše válí. Ať už snímek režiséra Christophera Morrise (mohli jsme ho vidět jako šéfa v seriálu IT Crowd) vnese nějaký nový náhled na problematiku sebevražedných atentátníků nebo ne, pozornost vzbudí určitě. A zaslouženě. P. S. Fuck Mini Babybels!

Čtyři lvi (Four Lions)

Komedie / Drama
Velká Británie, 2009, 94 min

Režie: Christopher Morris
Hrají:
Riz Ahmed, Nigel Lindsay, Kavyan Novak, Adeel Akhtar, Julie Davis, Preeya Kalidas, Darren Boyd

Hodnocení: 5*****

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Recenze: Čtyři lvi. Ze života islámských džihádistů