Blíží se konec roku a filmová redakce TOPZINE.cz a FANZINE.cz se ohlédla za filmy, které jsme mohli vidět v českých a amerických kinech. Přinášíme vám nejlepší filmové postavy podle našich redaktorů.

Chuck Norris letos „přehrál“ i Stallonea. Zdroj: Bontonfilm
Možná jste ho párkrát viděli v televizi, jak moderuje AZ kvíz. Nebo na vás pořvával v tramvaji, na co že to čumíte. Nebo kolem vás jednoduše proběhl zcela nahý na jedné z ulic Brna. Emil Havlát může, ale také nemusí být vymyšlený. Každopádně jeho přítomnost v Polski filmu vyzdvihla snímek do kultovních vod.
Kterou jinou filmovou postavu mohli diváci vidět na plátně či obrazovce již třiadvacetkrát, a přesto pro ně neztratila nic na své výjimečnosti? Legendární agent 007 je silný, odvážný, chytrý, pohledný, vtipný a umí to jak se zbraněmi, tak se ženami. Pro muže je tedy jasným vzorem a ideální představou, jak by sami chtěli vypadat. Pro ženy je vedle toho dokonalým úlovkem a ztělesněním muže jejich snů.
„Chuck Norris is back.“ Nedávno ho sice pokousala kobra, ale po pěti dnech mučivé bolesti umřela. Jako Booker dokáže zachraňovat životy všech ostatních postradatelných, a ještě při tom vypadá sakra dobře. V pokračování úspěšného akčňáku se mimo něj ještě předvedli Sylvester Stallone, Jason Statham, Jean-Claude Van Damme, Arnold Schwarzenegger nebo Bruce Willis.
[album: |Width=660]
Výstřední detektiv Sherlock Holmes měl již řadu tváří. Jednou z posledních byl například Benedict Cumberbatch ve stejnojmenném britském seriálu. Robert Downey Jr. vtiskl svému nastudování literární postavy obrovské charisma, smysl pro humor a hlášky, které jeho Sherlocka Holmese zařadily k nejlepším postavám roku. Může mu samozřejmě konkurovat i Iron Man, jenž se objevil ve sci-fi Avengers. Nejlepší postavou roku tak možná není britský detektiv, ale sám herec.
Do českých kin vlétl bez pozvání. Povětšinou nahatý chuligán s decentním pivním pupkem si říká Havlát a je alter egem herce Marka Daniela. Nebo je tomu naopak? To nikdo s jistotou neví. Každopádně si na něj dejte pozor, v tramvaji vás seřve, a ani se při tom nezapotí, když jde do tuhého, zahodí všechno oblečení a tupě čumí na souložícího Pavla Lišku. Moc přátelský kořen to ale není, blíže se k němu dostanete, jen když spí osvícen malým kuželem světla. Jinak tráví čas tím, že se zapálením recituje poezii a s dementním výrazem na tváří a skřekem v ústech točí jakýmsi podivným kolem. Přesně tak se rodí kultovní charaktery. Navíc víte o nějaké jiné postavě, která má jako svůj hlavní hudební motiv znělku z AZ kvízu?
„Je jiná. Ve všech ohledech.“ Takto stručně je Lisbeth definována v samotném filmu. Je to právě její odlišnost od tuctových postav, co jí dává na výjimečnosti. Je sebevědomá, nezávislá, umí si obratně poradit s problémy, které jí život přichystal. Její kontroverznost, ať už ve zjevu, či v chování, jí přidává na přitažlivosti a sympatičnosti.

Znáte Marka Daniela? My už ano! (je to ten, ehm, napravo) Zdroj: Aerofilms
Komiksový superhrdina, který byl na filmových plátnech téměř odepsán, se vrátil v obrovském stylu. Pro Hulka jako nejlepší filmovou postavu by letos, stejně jako já, určitě hlasoval i Iron Man. Vždyť to byl právě on, kdo v Avengers pronesl větu „My máme Hulka“ a současně tím i sdělil, která postava je zásadní. Kdyby některý z členů týmu ve filmu chyběl, vůbec byste ho nepostrádali. Hulka ano.
Po prkenném Spider-Manovi z roku 2002, který se uměl prakticky jen přitrouble usmát a jehož ztvárnil Tobey Maguire, se na plátně představil neokoukaný a o poznání živější Andrew Garfield. Divákovi se tedy konečně dostalo komiksovějšího Petera. Je živý, je na něm vidět, že je ještě puberťák, je vtipný, dokazuje svému okolí, že je opravdu chytrý, a konečně hláškuje tak, jak jsou na to komiksoví fandové zvyklí.
Anne Hathaway dostala jednu z životních rolí, a to postavu Catwoman ve snímku Temný rytíř povstal, kterou ztvárnila naprosto skvěle. Catwoman je sirotek z Gothamu. Je mazaná, nevyzpytatelná, svérázná i velice pohotová. Především má ráda zbraně a pořádně rychlou jízdu. Jedná se o sexy zlodějku, která touží po jediné věci, a to začít úplně znovu. Chce vymazat všechny své záznamy z policejního systému a za tuto cenu zaprodá i Batmana záporákovi Baneovi (Tom Hardy). Nedává najevo opravdové city, a když si později uvědomí své chyby, nepřizná je.
Zásadní na filmu, který nese jméno Hobit: Neočekávaná cesta, je jeho ústřední hrdina, Bilbo Pytlík. A jak dobrý bude Bilbo, záleží na výběru režiséra. Peteru Jacksonovi se povedlo tuto roli obsadit tak dobře, až si skoro říkáte, že Martin Freeman prostě musí mít o trochu více chlupaté nohy, než se do této chvíle vědělo. Bilbo se mu musel hrát více než dobře, protože postava zprvu zakřiknutého hobita, který se pomalu mění v hrdinu, který bude hýbat osudem celé Středozemě, mu prostě sedla. A navíc neřekl zdaleka poslední slovo, protože v dalších dílech se dočkáme Bilba ještě daleko více akčního, než jak jsme ho měli možnost poznat doposud.
Milující, bojující za svou víru, nezastavitelný. Jak lépe definovat postavu Hae-Joo Changa? Už od vydání knižní předlohy Atlasu mraků bylo jasné, že Chang je jeden z nejsilnějších charakterů celého příběhu. Je totiž velmi jednoduché se s ním ztotožnit. Protože nejen jeho charakter, ale také osud vypovídá mnohé o budoucnosti a zároveň o minulosti lidské civilizace. Tu opravdovou lidskou duši mu však vtiskl až ohromující herecký výkon Jima Sturgesse.
Hrát každou chvíli jiný typ role může být někdy pro herce těžkým úkolem. Adam Sandler ale dokázal, že zahrát dvojroli v jednom filmu není zase tak obtížné. Stačí umět být otravný a zároveň člověkem, který tuto osobu nesnáší. Přesně to jsou jeho Jack a Jill v komedii o bratrovi a sestře, kteří jsou úplně odlišní, dělají si naschvály, ale ve skrytu duše se milují, což nakonec samozřejmě vyjde na povrch.