Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Nejlepší filmové postavy roku 2012: Líbil se nám Chuck Norris i Sherlock

Redakce

Redakce

29. 12. 2012

Blíží se konec roku a filmová redakce TOPZINE.cz a FANZINE.cz se ohlédla za filmy, které jsme mohli vidět v českých a amerických kinech. Přinášíme vám nejlepší filmové postavy podle našich redaktorů.

FOTO: Sylvestr Stallone a Chuck Norris

Chuck Norris letos „přehrál“ i Stallonea. Zdroj: Bontonfilm

Pavlína Nouzová – Emil Havlát v Polski filmu (Marek Daniel)

Možná jste ho párkrát viděli v televizi, jak moderuje AZ kvíz. Nebo na vás pořvával v tramvaji, na co že to čumíte. Nebo kolem vás jednoduše proběhl zcela nahý na jedné z ulic Brna. Emil Havlát může, ale také nemusí být vymyšlený. Každopádně jeho přítomnost v Polski filmu vyzdvihla snímek do kultovních vod.

Kristýna Motlová – James Bond ve filmu Skyfall (Daniel Craig)

Kterou jinou filmovou postavu mohli diváci vidět na plátně či obrazovce již třiadvacetkrát, a přesto pro ně neztratila nic na své výjimečnosti? Legendární agent 007 je silný, odvážný, chytrý, pohledný, vtipný a umí to jak se zbraněmi, tak se ženami. Pro muže je tedy jasným vzorem a ideální představou, jak by sami chtěli vypadat. Pro ženy je vedle toho dokonalým úlovkem a ztělesněním muže jejich snů.

Jan Chalupa – Booker ve filmu Expendables: Postradatelní 2 (Chuck Norris)

„Chuck Norris is back.“ Nedávno ho sice pokousala kobra, ale po pěti dnech mučivé bolesti umřela. Jako Booker dokáže zachraňovat životy všech ostatních postradatelných, a ještě při tom vypadá sakra dobře. V pokračování úspěšného akčňáku se mimo něj ještě předvedli Sylvester Stallone, Jason Statham, Jean-Claude Van Damme, Arnold Schwarzenegger nebo Bruce Willis.

Lucie Šimůnková – Sherlock Holmes ve filmu Sherlock Holmes: Hra stínů (Robert Downey Jr.)

Výstřední detektiv Sherlock Holmes měl již řadu tváří. Jednou z posledních byl například Benedict Cumberbatch ve stejnojmenném britském seriálu. Robert Downey Jr. vtiskl svému nastudování literární postavy obrovské charisma, smysl pro humor a hlášky, které jeho Sherlocka Holmese zařadily k nejlepším postavám roku. Může mu samozřejmě konkurovat i Iron Man, jenž se objevil ve sci-fi Avengers. Nejlepší postavou roku tak možná není britský detektiv, ale sám herec.

Oldřich Mánert – Emil Havlát v Polski filmu (Marek Daniel)

Do českých kin vlétl bez pozvání. Povětšinou nahatý chuligán s decentním pivním pupkem si říká Havlát a je alter egem herce Marka Daniela. Nebo je tomu naopak? To nikdo s jistotou neví. Každopádně si na něj dejte pozor, v tramvaji vás seřve, a ani se při tom nezapotí, když jde do tuhého, zahodí všechno oblečení a tupě čumí na souložícího Pavla Lišku. Moc přátelský kořen to ale není, blíže se k němu dostanete, jen když spí osvícen malým kuželem světla. Jinak tráví čas tím, že se zapálením recituje poezii a s dementním výrazem na tváří a skřekem v ústech točí jakýmsi podivným kolem. Přesně tak se rodí kultovní charaktery. Navíc víte o nějaké jiné postavě, která má jako svůj hlavní hudební motiv znělku z AZ kvízu?

Marek Benda – Lisbeth Salander ve filmu Muži, kteří nenávidí ženy (Rooney Mara)

„Je jiná. Ve všech ohledech.“ Takto stručně je Lisbeth definována v samotném filmu. Je to právě její odlišnost od tuctových postav, co jí dává na výjimečnosti. Je sebevědomá, nezávislá, umí si obratně poradit s problémy, které jí život přichystal. Její kontroverznost, ať už ve zjevu, či v chování, jí přidává na přitažlivosti a sympatičnosti.

Znáte Marka Daniela? My už ano! (je to ten, ehm, napravo) Zdroj: Aerofilms

Martin Peška – Hulk ve filmu Avengers (Mark Ruffalo)

Komiksový superhrdina, který byl na filmových plátnech téměř odepsán, se vrátil v obrovském stylu. Pro Hulka jako nejlepší filmovou postavu by letos, stejně jako já, určitě hlasoval i Iron Man. Vždyť to byl právě on, kdo v Avengers pronesl větu „My máme Hulka“ a současně tím i sdělil, která postava je zásadní. Kdyby některý z členů týmu ve filmu chyběl, vůbec byste ho nepostrádali. Hulka ano.

Jan Neuman – Peter Parker ve filmu Amazing Spider-Man (Andrew Garfield)

Po prkenném Spider-Manovi z roku 2002, který se uměl prakticky jen přitrouble usmát a jehož ztvárnil Tobey Maguire, se na plátně představil neokoukaný a o poznání živější Andrew Garfield. Divákovi se tedy konečně dostalo komiksovějšího Petera. Je živý, je na něm vidět, že je ještě puberťák, je vtipný, dokazuje svému okolí, že je opravdu chytrý, a konečně hláškuje tak, jak jsou na to komiksoví fandové zvyklí.

Martin Pevný – Catwoman ve filmu Temný rytíř povstal (Anne Hathaway)

Anne Hathaway dostala jednu z životních rolí, a to postavu Catwoman ve snímku Temný rytíř povstal, kterou ztvárnila naprosto skvěle. Catwoman je sirotek z Gothamu. Je mazaná, nevyzpytatelná, svérázná i velice pohotová. Především má ráda zbraně a pořádně rychlou jízdu. Jedná se o sexy zlodějku, která touží po jediné věci, a to začít úplně znovu. Chce vymazat všechny své záznamy z policejního systému a za tuto cenu zaprodá i Batmana záporákovi Baneovi (Tom Hardy). Nedává najevo opravdové city, a když si později uvědomí své chyby, nepřizná je.

video
play-sharp-fill

Jan Sommerschuh – Bilbo Pytlík ve filmu Hobit: Neočekávaná cesta (Martin Freeman)

Zásadní na filmu, který nese jméno Hobit: Neočekávaná cesta, je jeho ústřední hrdina, Bilbo Pytlík. A jak dobrý bude Bilbo, záleží na výběru režiséra. Peteru Jacksonovi se povedlo tuto roli obsadit tak dobře, až si skoro říkáte, že Martin Freeman prostě musí mít o trochu více chlupaté nohy, než se do této chvíle vědělo. Bilbo se mu musel hrát více než dobře, protože postava zprvu zakřiknutého hobita, který se pomalu mění v hrdinu, který bude hýbat osudem celé Středozemě, mu prostě sedla. A navíc neřekl zdaleka poslední slovo, protože v dalších dílech se dočkáme Bilba ještě daleko více akčního, než jak jsme ho měli možnost poznat doposud.

Monika Zavřelová – Hae-Joo Chang ve filmu Atlas mraků (Jim Sturgess)

Milující, bojující za svou víru, nezastavitelný. Jak lépe definovat postavu Hae-Joo Changa? Už od vydání knižní předlohy Atlasu mraků bylo jasné, že Chang je jeden z nejsilnějších charakterů celého příběhu.  Je totiž velmi jednoduché se s ním ztotožnit. Protože nejen jeho charakter, ale také osud vypovídá mnohé o budoucnosti a zároveň o minulosti lidské civilizace. Tu opravdovou lidskou duši mu však vtiskl až ohromující herecký výkon Jima Sturgesse.

Veronika Jílková – Jack a Jill ve filmu Jack a Jill (Adam Sandler)

Hrát každou chvíli jiný typ role může být někdy pro herce těžkým úkolem. Adam Sandler ale dokázal, že zahrát dvojroli v jednom filmu není zase tak obtížné. Stačí umět být otravný a zároveň člověkem, který tuto osobu nesnáší. Přesně to jsou jeho Jack a Jill v komedii o bratrovi a sestře, kteří jsou úplně odlišní, dělají si naschvály, ale ve skrytu duše se milují, což nakonec samozřejmě vyjde na povrch.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Nejlepší filmové postavy roku 2012: Líbil se nám Chuck Norris i Sherlock