Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Nejlepší animované filmy roku 2012: Nejvíc nás zaujal počítačový záporák

Redakce

Redakce

24. 12. 2012

Blíží se konec roku a filmová redakce TOPZINE.cz a FANZINE.cz se ohlédla za filmy, které jsme mohli vidět v českých nebo amerických kinech. Přinášíme vám pět nejlepších animáků.

V Hotelu Transylvánie narazíte na všechna možná strašidla. Zdroj: Falcon

5. Hotel Transylvánie (Hotel Transylvania)

Na první pohled film zapadající do současného trendu upírů, vlkodlaků a jiných nadpřirozených bytostí. Na pohled druhý však velmi chytrý a povedený tah od studia Sony Pictures Animation. Snímek o hotelu plném příšer, jehož majitelem není nikdo jiný než slavný Dracula, totiž zaručeně musí slavit úspěch. A to nejen u dětí. (napsala Monika Zavřelová)

Kdo má animák mezi TOP 3:

4. Rebelka (Brave)

Přestože se z počátku mohla Rebelka jevit jen jako další, i když netypická, princeznovská pohádka, Merida rozhodně nezapadá do scénářů krásných, milých princezniček v nadýchaných šatech. Rebelka, jak už název sám napovídá, vypráví o mladé princezně, která rozhodně pro silnější slova (ani činy) nejde daleko. Příběh z dob minulých se odehrává ve Skotských horách a po nečekaném zvratu, který způsobí  překvapivé kouzlo, sledujeme jízdu, jež nás unese až na konec filmu. Vše navíc prokládané úchvatnými záběry panenské přírody doprovázené hudbou Patricka Doyla. (napsala Katka Chudobová)

Kdo má animák mezi TOP 3:

3. Lorax

Možná snímek vypadá jako od Greenpeace, ale proč ne – něco nového neuškodí. Tak působí animovaný snímek o záchraně stromů, který vychází z tužby jednoho chlapce v umělém městě, co chce čerstvé ovzduší. Je zatracován, ale po vyslechnutí příběhu o tom, jak zanikly všechny stromy, se rozhodne zasadit už jen jediné zbylé semínko. „Nech ho růst!“ zpívají všichni na konci. Animace a scéna s medvídky, jak plavou v marshmallows, neměly chybu. (napsala Veronika Jílková)

Kdo má animák mezi TOP 3:

video
play-sharp-fill

2. Norman a duchové (ParaNorman)

I přes všechnu technickou dokonalost počítačem animovaných filmů bude mnoho lidí vždy preferovat klasickou stop motion animaci. A právě snímek Norman a duchové je pádným argumentem, proč tomu tak je. Subtilní příběh jednoho malého outsidera, který si jen tak mimochodem umí povídat s mrtvými, boduje precizní výtvarnou kvalitou, kde je krásné stylizaci podřízeno vše, a skvostným finále, které si svou intenzivností nezadá s žánrově zcela odlišnou Fontánou. Škoda jen, že zámořští akademici preferují spíše roztomilé příběhy vysoustružených charakterů, které se tak dlouho snaží splnit si svůj sen, až se jim to jednou podaří. Norman je totiž všechny strčí do kapsy. (napsal Olda Mánert)

Kdo má animák mezi TOP 3:

1. Raubíř Ralf (Wreck-It Ralph)

Vždycky všichni milují kladné hrdiny, tedy minimálně co se týče arkádových her. Kolikrát jste drželi palce duchům, kteří chtěli dostat Pac-Mana? Asi tolikrát, jako někdo fandil Raubíři Ralfovi proti Felixovi. A když je někdo stále odstrkovaný, může to dojít až tak daleko, že chce za každou cenu získat respekt ve svém okolí. Disney tento rok zaválel a přinesl nám netradiční animák možná s tradičním příběhem, ale všemi těmi serepetičkami, kvůli kterým si do kina zajde i teenager nebo dospělák. (napsala Pavlína Nouzová)

Kdo má animák mezi TOP 3:

Co se do výběru nevešlo: Frankenweenie: Domácí mazlíček, Piráti!

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Nejlepší animované filmy roku 2012: Nejvíc nás zaujal počítačový záporák