Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

Muzikálová lahůdka Chicago. Jazz rozezní pražskou Palmovku

Redakce

Redakce

30. 10. 2011

Muzikál Chicago zná díky jeho filmové verzi z roku 2002 téměř celý svět. V březnu letošního roku jej uvedlo také Městským divadlem Brno. Jazzový muzikál se představí v pátek 25. a sobotu 26. listopadu v Divadle pod Palmovkou.

FOTO:Chicago

Jazzové vražedkyně v podání Catherine Zety-Jones a Rene Zellweger

Autory muzikálu Chicago jsou John Kander (hudba), Fred Ebb a Bob Fosse (libreto), kteří přepracovali divadelní hru redaktorky bulvárního chicagského listu Maurine Watkinsové z roku 1926.

Watkinsová ji napsala na základě skutečných, na první pohled zmanipulovaných, soudních procesů, kterými ve 20. letech minulého století hlavní město zločinu za doprovodu jazzové hudby žilo.

Souboj o místo na výsluní

Divadelní hra Chicago se dočkala několika zpracování, ale skutečnou slávu jí přinesla až nápaditá muzikálová úprava z roku 1975. Od té doby se příběh Velmy Kellyové a Roxie Hartové, které soupeří o světla mediálních reflektorů, rozšířil do celého světa a jeho filmová podoba dokonce v roce 2003 získala 6 Oskarů.

Představení plné ironie a sarkasmu

Režisér Stanislav Moša uvádí svou inscenaci následujícími slovy: „Je to jazzová opera plná ironie, sarkasmu a kyselého úsměvu nejenom nad realitou Chicaga prolezlého zločinem, ale rovněž nad realitou naší současnosti, kdy se nám skrze média lže do očí a vytváří se virtuální realita, která často nesouvisí s tím, jak je to doopravdy.“

Čtěte také: Sex noci svatojánské je pohádka pro dospělé

Po přečtení režisérových slov je jasně patrné, z jakého důvodu sáhlo Divadlo pod Palmovkou právě po tomto hudebním skvostu. Uvedení Chicaga je v současných podmínkách stále velmi aktuální a jeho téma bohužel nesmrtelné, stále reflektující přetvářku veřejného života, kterou se lidé sami rádi nechávají oklamat.

FOTO: Z filmu Chicago (2002)

Film Chicago z roku 2002 získal 6 Oscarů Zdroj: distributor filmu

Mimo hlubší poselství však nabídne tento muzikál také činoherní výstupy, originální taneční čísla a krásnou jazzovou hudbu. Divadlo pod Palmovkou tak do určité míry vyrovnává pražskou muzikálovou scénu, která na činoherní složku většinou ochotně zapomíná.

Z nicky celebritou

Podle Palmovky muzikál vypráví o tom, jak z nicky udělat celebritu, a režisér doplňuje hlubší podtext: „Jsem syt vesměs zlovolně znechucených „zaručených zpráv“, které mi každodenně předkládají oni profesionální vykladači pravd – novináři o tom, či onom, abych jim uvěřil a to nakonec jen v zájmu těch, kteří je platí a ve svůj finanční prospěch organizují!“

FOTO: Plakát k muzikálu Chicago

Satirický krimi muzikál má premiéru 25. a 26. listopadu Zdroj: Divadlo pod Palmovkou

Jestliže stále váháte a nemůžete najít důvody, proč na Chicago vyrazit, přečtěte si slova Petry Jungmanové, představitelky Velmy Kellyové: „Na Chicago bych se šla podívat především kvůli skutečnému muzikálovému zážitku, který tahle úžasná jazzová muzika nabízí. Chicago beru jako muzikálovou lahůdku, jehož příběh je nutné vnímat s nadsázkou, ale který zároveň dává šanci pochopit, jak důležité je nepodlehnout povrchnímu pozlátku.“

Chicago

Divadlo pod Palmovkou

Autor: John Kander (hudba), Fred Ebb a Bob Fosse (libreto)

Režie: Stanislav Moša

Hrají: Jitka Čvančarová, Zuzana Norisová, Petra Jungmanová, Radek Valenta, Radek Zima, Jan Teplý, Dušan Sitek, Dita Hořínková a další.

Premiéra: pátek 25. a sobota 26. listopadu 2011

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Muzikálová lahůdka Chicago. Jazz rozezní pražskou Palmovku