Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Moje úplně první přečtená kniha. A která je ta vaše?

Redakce

Redakce

3. 9. 2011

OBR: Krteček!Anketa! Vzpomínáte si na vůbec první knihu, kterou jste díky nabyté znalosti čtení přelouskali? Byly to klasické dětské bestsellery nebo četba úplně jiná? Poptali jsme se i v redakci Topzine.cz a vy si nyní můžete s námi na tu svou zavzpomínat.

OBR: Krteček

Krteček je oblíbenou postavičkou i čtivem nejmenších, Zdroj: youtube.com

Pavlína Nouzová – editorka rubriky Film a TV, zástupkyně šéfredaktora Topzine.cz

Krteček a kalhotky od Zdeňka Milera. Tuhle knížku mi maminka četla před spaním skoro pořád. A nevím, kdy přesně se to stalo, ale najednou jsem ji začala vyprávět já jí, slovo od slova. Byla jsem něco jako diktafon, který přesně věděl, jak se láme len, jak se suší len, jak se stříhá plátno, jak se dělají kalhotky. A tak jsem si začala spojovat věty s textem, hlásky s písmenky. A nějak, vlastně nevím konkrétně jak, jsem se naučila číst díky krtečkovi.

Eva Marková – editorka literární rubriky

V první třídě jsem k Vánocům dostala jakousi knížku o sově, tu jsem přelouskala hned, měla velká písmenka a přišla mi lehká. Ale „má první opravdová knížka“ byl Kocour Mikeš, na jeho přečtení jsem byla hrdá. A proč jsem ho četla… Byla to jedna z mála dětských knížek, kterou jsme u babičky na chalupě měli, byla vázaná v plátně, s krásnými ilustracemi. Líbila se mi esteticky a doufala jsem, že se mi bude líbit i obsah.

Petr Pečenka – editor rubriky Umění

První věc po slabikáři, kterou jsem začal číst ze soukromých pohnutek byly asi komiksové časopisy Čtyřlístek, které jsem našel u kamarádky na půdě. Myslím, že i dnes je to docela známý časopis, ale na ty barvy a poctivý papír – jak se to tisklo dřív – už to dnes určitě nemá.

Čtěte také: TOP 8 nejlepších knih pro děti a mládež. Co jste četli, když jste byli mladší?

Jako úplný sběratel pokladů jsem se ale cítil na chalupě, kde jsem našel tak 40 let staré časopisy Ohníček. Z toho objevu jsem byl maximálně nadšený, protože na tehdejší dobu to byly neskutečně zábavné časopisy, plné komiksů, povídek a vtipů (které dokonce nebyly trapné). Dodnes si například pamatuju na Bořkova dobrodružství, která jsem v tom věku doslova hltal, ačkoli to byla povídka přes několik stránek. Vybavuju si komiks o brontosaurovi Puňťovi a spoustu dalších naprosto exotických oldschoolových komiksů.

ILU_Čtyřlístek matematika

Měli jste rádi jako malí Čtyřlístek?, Zdroj: archív nakladatelství Fraus

Moje první přečtená kniha v porovnání s Ohníčkem prostě nestojí za řeč. Navíc pořádně nevím, jestli to byla Chata v jezerní kotlině od Jaroslava Foglara nebo nějaká kniha o Vinnetouovi, rozhodně to nebyl Malý princ, což je trochu škoda – třeba bych ho dnes chápal zase ještě trošku jinak.

Každopádne na Ohníček čtený na pohodlném starodávném kanapi za zvuku praskajícího ohně v kamnech a s hrnkem sladkého mlíčka od babičky asi už nikdy nezapomenu. No, zřejmě si zase někdy udělám výlet na chalupu a po letech znovu prohrabu půdu.

Šárka Turčeková – redaktorka literární rubriky

Knížek jsem v mládí četla víc, ale docela jasně si vzpomínám na Kubulu a Kubu Kubikulu. Je zajímavé, že si z celé pohádky pamatuji hlavně velkého, zlého Barbuchu, fakt jsem se ho bála. Ani náhodou jsem nepostřehla, že se jedná o jakýsi převtělený strach malého Kuby. Pro mě to bylo jenom strašidlo, které žere malé děti, a to jsem si pamatovala zcela jasně. Je tak trochu škoda, že jsem nikdy nedošla až do té chvíle, kdy si s ním začal hrát, protože to už jsem nechtěla pochopit.

Prostě jsem Barbuchu zařadila hned vedle čerta mezi všechny osoby, jichž se bojím, pokud ovšem nepočítám bizona a tmu. Dneska bych si to docela ráda přečetla znova, abych si osvěžila vzpomínky a pobavila se nad svou dřívější interpretací.

Šest věrných kamarádů z Bullerbynu, Zdroj:

Šest věrných kamarádů z Bullerbynu, Zdroj: archív Topzine.cz

Hana Mazancová – redaktorka literární rubriky

Jestli to byla první knížka, to netuším, ale každopádně z dětství se mi vybaví Děti z Bullerbynu. U nás doma to bylo něco jako Bible, takže asi proto jsem po ní sáhla. Příběhy už pravděpodobně dohromady nedám, ale bratři Lasse a Bosse a sestry Olle, Britta a Anna jsou prostě nezapomenutelní. Asi si ji znova přečtu.

A jaké jsou ty vaše „úplně první“ knihy? Měli jste jako děti radši pohádky nebo dobrodružné příběhy? Ať už nakonec byla první přečtená kniha jakákoli, na zážitek z toho, že jsme ji dokázali přečíst úplně sami jistě jen tak nezapomeneme.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Moje úplně první přečtená kniha. A která je ta vaše?