Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Nejoblíbenější kreslená postavička pro děti? Přece Krteček!

Redakce

Redakce

16. 7. 2011

OBR: KrtečekKdo by neznal roztomilého Krtka legendární seriálovou postavičku pro děti. První animovaný večerníček o Krtečkovi spatřil světlo světa v roce 1957. Krteček přináší radost dětem několika generací již přes padesát let.

OBR: Krteček

Krteček, oblíbená kreslená postavička, Zdroj: youtube.com

Duchovním otcem Krtečka je Zdeněk Miler, který dostal za úkol natočit povídku pro děti, jejíž děj byl už předem dán. Děj příběhu však Zdeňka Milera příliš nenadchl, a tak se rozhodl, že jej obohatí alespoň o postavičku nějakého zvířátka. Walt Disney obsadil v té době do svých povídek snad všechny možné živočišné druhy, takže najít to pravé zvířátko, aby se líbilo dětem, nebylo zrovna jednoduché.

Jednoho dne se šel Zdeněk Miler projít do lesa a zakopl o krtinec. A tak byl na světě nápad vytvořit pro děti postavičku obyčejného Krtka. Jak je vidět, nápad to byl vskutku velkolepý. Krtek zabodoval na celé čáře, děti si ho okamžitě zamilovaly a milují ho dodnes.

Milá postavička s citlivou duší

V seriálu o Krtkovi jsou zachyceny jednoduché příběhy, v nichž však nechybí něha a cit. Krtek je dobrák a kamarád, který se snaží každému pomoci a vyjít vstříc. A také je s ním velká legrace. Ve vyprávění o Krtečkovi se na rozdíl od některých zahraničních seriálů určených dětem nesetkáme s agresivitou či vulgarismy. Zdeněk Miler v jednom rozhovoru řekl: „Malé děti kolem sebe potřebují hezké citové situace, klid a pocit bezpečí.Proto se v seriálu o Krtkovi snažil dosáhnout především hlubokého citového záběru, což se mu také povedlo. Sám autor uvedl, že do krtečka promítl hodně ze své vlastní povahy.

OBR: Krteček

Krteček se dostává do rozmanitých situací

S výjimkou úplně prvního příběhu s názvem Jak Krtek ke kalhotkám přišel, postava Krtka nemluví, jen se směje a vydává různá citoslovce. V době, kdy vyprávění o Krtkovi vznikalo, měl Zdeněk Miler dvě malé dcery, jejichž dětských hlásků využil, nahrál je a tyto hlasové záznamy použil jako Krtečkův smích a další projevy, které hrdina vydává. Krtkovi dělají v seriálu společnost další zvířátka, kupříkladu myška, zajíc a ježek. Z většiny seriálových příhod si děti odnášejí i mnohá ponaučení.

Stále oblíben

V současnosti bychom napočítali přibližně padesát seriálových dílů o Krtkovi. Je potěšující, že si Krtek drží svoje místo v oblíbenosti, a to i mezi záplavou zahraničních figurek, s níž se dnes děti mají možnost na obrazovkách setkat. Jmenujme například Prasátko Pepinu, Mašinku Tomáše či Buzze Rakeťáka. V anketě o nejoblíbenější večerníčkový seriál, kterou uspořádala Česká televize ku příležitosti čtyřicátého výročí Večerníčka, skončil Krtek na 2. místě hned za Krkonošskými pohádkami. Animovaný seriál o Krtkovi znají dokonce děti v mnoha zemích světa.

OBR: Krteček

Krteček v příbězích většinou nemluví

Z oblíbeného zvířátka se stává i velký cestovatel. V dubnu letošního roku se v rámci projektu Do kosmu s Krtkem společně s astronautem Andrewem Feustelem podíval i plyšový krtek. Pro raketoplán Endeavour to byla historicky poslední mise. Tvůrci projektu se inspirovali příběhem Krtek a raketa. Plyšového Krtečka v podobě maňáska, tak aby se vešel do astronautova osobního balíčku, vyrobila Moravská ústředna v Brně.

A co vy, také máte rádi Krtečka? Sledovali jste jako malé děti jeho dobrodružství? Vzpomínáte si na svůj oblíbený příběh o Krtkovi?

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Nejoblíbenější kreslená postavička pro děti? Přece Krteček!