Menu
TOPZINE.cz
Historie módy

Móda za vlády faraonů. Co jsme se naučily od Egypťanek?

Redakce

Redakce

11. 8. 2011

Bohaté řasení, kvalitní materiály, luxusní šperky, výrazné líčení. Tak vypadaly Egypťanky ve starověku. Na dvoře faraonů se procházely dámy v luxusních plátěných oděvech, ověšené šperky ze zlata. Mnohé prvky se staly inspirací pro návrháře po celá další staletí. Co jsme si z egyptské módy vzaly?

FOTO: Současná móda inspirovaná Egyptem

Co jsme se naučily od Egypťanek?, Zdroj: Zara, Lindex, Ann Christine, New Yorker

Lidské tělo bylo již v dávnověku obdivováno pro svou proporci, zakřivené tvary, ladnost chůze. A přesně tyto atributy podtrhoval egyptský oděv. Nepotlačoval a nesnažil se skrývat lidské tělo. Naopak! Oděv zdůrazňoval postavu a vše, za co se v dnešní době mnohé stydíme, i když ta stydlivost není opodstatněná. Egypťanky věděly o moci lidského těla a dávaly svou hrdost a ženskost patřičně najevo. Základní typy oděvů byly v této éře přiléhavější a zdůrazňovaly tvary. Na jejich výrobu se používalo plátno a len. Látky se různě řasily a skládaly, tím vznikaly zajímavé a odlišné varianty oděvů.

Přiléhavé šaty a bederní roušky

Egyptský oděv se moc neměnil. Rozdílnost společenských vrstev spočívala pouze ve výzdobě, řasení a doplňcích. Muži nosili bederní roušku, pruh látky ovinuté kolem boků a uvázané v pase. Tuto roušku nosili jak bohatí, tak chudí a nejníže postavení lidé ve společnosti.

Pouzdrové šaty žen zvané kalasiris byly velice přiléhavé. Délka šatů prozrazovala společenské postavení. Pracující ženy nosily šaty sahající do poloviny lýtek, délka šatů vznešených dam sahala až ke kotníkům. Často byly šaty rozdělené na sukni se zvýšeným pasem a živůtek, který tvořila pouze dvě ramínka odhalující poprsí.

Materiály používané k odívání byly velice kontrastní. Bílé plátno bylo dozdobené korálky nejčastěji v modrých a zelených barvách. Kalasiris vznešených byl navíc doplněn o veliký kulatý límec tvořený barevnými pásy korálků.

FOTO: Šperky Egypt

Zlatá s tyrkysovou nás baví už tisíce let, Zdroj: youtube.com

Oděv mocných se vyznačoval kvalitními materiály, velkým řasením a byl doplněný nádhernými šperky a bohatými účesy dam. Základním materiálem bylo plátno, které se různě skládalo, aranžovalo a tvořilo tak jednoduchý, a přesto zajímavý a nápaditý oděv. Toto řasení umožňovalo velikou různotvárnost řešení a tak vznikaly rozličné oděvy ze stejného základu. Slavnostní šat byl z lehkých, jemných a průhledných materiálů. Tyto luxusní a drahé látky, drahocenné šperky a výrazné líčení očí se staly rozlišovacím prvkem u jednotlivých kultur.

Neskrývaná nahota

Odívání otrokyň, tanečnic a hudebnic, bylo velice jednoduché. Často totiž tyto ženy nenosily oblečení žádné, nebo se zdobily pouze pásem či sítí z korálků. Později nosily pouzdrové šaty s ramínky nebo obtočený kus průsvitné látky, který se zavinoval kolem těla a zavazoval na rameni.

Egyptská móda se vyznačovala lehkostí, ladností jednotlivých skladů, umožňovala volný pohyb. Vysoce kvalitní ručně tkané materiály se staly zbožím vyhledávaným lidmi z celého světa.

Egyptský vliv

Dnešní móda nabízí širokou škálu oděvních materiálů různé kvality, barev, způsobů výroby, rozličných střihů a kombinací, o kterých se Egypťankám ani nesnilo. Přesto je zde mnoho společného, něco, co přetrvalo staletí a co ženám nikdo nevzal. Je to chuť odlišit se od ostatních, být krásná, oslnit, okouzlit, oslovit vzhledem.

I dnes se milé dámy můžeme stát Egypťankami, které učarovaly muže, již do Egypta zavítali při svém putování. Stačí se odvázat, vyzkoušet věci, které se nám líbí, ve kterých se cítíme pohodlně a sexy. Tak vzhůru do toho! Módní svět nabízí milióny možností. Stačí si jen vybrat, dobře nakoupit, správně navrstvit jednotlivé kousky, sladit vše s doplňky a stát se hvězdou.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Móda za vlády faraonů. Co jsme se naučily od Egypťanek?