Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Mládí v hajzlu na DVD: Co dokáže zlé dvojče stydlivého puberťáka?

Nela Christovová

Nela Christovová

21. 6. 2011

Mládí v hajzlu patří do škatulky velkého množství filmových adaptací knižních předloh. A stejně jako zbytek se potýká s nekompromisní kritikou fanoušků originálního námětu. Stačí malé klopýtnutí a můžete se vsadit, že vás roznesou na kopytech.

FOTO: Mládí v hajzlu

Musíš být zlý, Nickie, opravdu zlý, Zdroj: distributor filmu

Film

Režisér Miguel Arteta si očividně s ničím takovým hlavu nelámal. Tím hůř pro Ameriku, kde je celá série Mládí v hajzlu autora C. D. Payna oblíbenou literaturou pro teenagery. U nás ale měl větší šanci uspět, tak proč se mu to úplně nepodařilo?

Za prvé jde o příběh. Režisérovi se povedlo nacpat tři díly z celkových šesti do pouhých 103 minut. Stačí si na chvíli představit, jak by to asi vypadalo, kdyby něco podobného udělal Peter Jackson s Pánem prstenů. Že by to nebylo ono? To ani tahle komedie. Jenže zatímco u Pána prstenů by hrozilo nahuštění všech dějových zvratů do podoby, ze které by vám nejspíš explodovala hlava, tady se vám snadno může stát, že se začnete nudit.

Zápletka všech tří knih byla totiž osekaná na úplné minimum (které, přiznejme si, není závratně spletité). Nick Twisp (Michael Cera) je šestnáctiletý puberťák, který má šílený mindrák z toho, že je ještě panic. Na dovolené u jezera s promiskuitní matkou a jejím ujetým přítelem potká svobodomyslnou Sheeni (Portia Doubleday), do které se hned zamiluje.

Jenže osud mu do cesty staví nikdy nekončící seznam překážek v podobě Sheeniina přítele, rodičů – náboženských fanatiků, bratra huliče a dalších. Navíc se z Nickova nitra vynořilo jeho zlé já, sebevědomý François Dillinger, který prostřednictvím chudáka kluka jedná bez většího přemýšlení. A namáčí ho tím do pěkných šlamastyk.

Další problém je, že právě každá ta eskapáda tvoří samostatné vyprávění, které filmaři jen tak ledabyle provázali mezi sebou. Proto se může zdát, že Nick násilím přeskakuje z příběhu do příběhu, a to bez jakékoliv logiky. Tady by ovšem nepomohly ani nějaké ty minuty navíc, protože děj je často k uzoufání pomalý, naopak tam mohli tvůrci směle ubrat.

Michael Cera s kukučem typického lůzra ze střední už v podobných rolích umí chodit, stačí si vzpomenout na uťápnutého Scotta Pilgrima, který stejně jako Nicky musel vzít osud do vlastních rukou. Přesto jsem ale po několika minutách děkovala za dabing, když jsem jeho fistulku o výšce blížící se komářímu bzukotu raději nahradila o něco mužnější českou verzí. Výborný byl ale jako Nickovo slizké a manipulativní já, François, kterého zahrál se zvláštním ledovým klidem v očích. Jediné, co nabourávalo jeho nezpochybnitelné charisma, byl opět ten hlas!

FOTO: Mládí v hajzlu

Udělal jsem předkrm…

Režisér vsadil na známá jména ve vedlejších rolích, ovšem pouze hollywoodské tvářičky k úspěchu nestačily. A co nezvládl Steve Buscemi se svými žabími úšklebky, dotáhl sympaticky nechutný Zach Galifianakis. Korunu všemu ale nasadil Justin Long, kterému jeho role kupodivu sedla. Nešlo ale o žádného romantického naivku, jak ho znáte ze sladkobolného Dál než se zdálo, ale o svérázného huliče, který neváhá rodičům usmažit omeletu z houbiček. Právě on do Nicka vidí a dokáže předvídat každý jeho krok, což filmu dodává potrhle mysteriózní nádech.

DVD

Jak jsem se už zmínila, český dabing se občas zdá příjemnější než originál, ačkoli na Zacha Galifianakise jen tak nikdo nemá. Co mě ovšem překvapilo, byly titulky, které na rozdíl od jiných, nedávají češtině tolik zabrat. Disk neobsahuje žádné bonusy ani trailery, takže jediné, co na vás na začátku vybafne, bude obligátní protipirátské varování.

Mládí v hajzlu (Youth in Revolt)

Komedie/Drama/Romantický
USA, 2009, 103 min

Režie: Miguel Arteta
Hrají: Michael Cera, Justin Long, Ray Liotta, Portia Doubleday, Steve Buscemi, Zach Galifianakis, Rooney Mara, Ari Graynor, Jean Smart, Fred Willard, Mary Kay Place, M. Emmet Walsh

Zvuk: česky 2.0, anglicky 2.0
Titulky: české, anglické
Bonusy: žádné

Hodnocení filmu: 3***
Hodnocení DVD: 3***

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Mládí v hajzlu na DVD: Co dokáže zlé dvojče stydlivého puberťáka?