Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Michael Bay je Transformer! Jeho filmy jsou jasný důkaz

Redakce

Redakce

28. 6. 2011

Foto: obrázek z filmu Transformers: Pomsta poraženenýchFilmy série Transformers přivedl na stříbrná plátna slavný americký režisér Michael Bay. A zanedlouho nám naservíruje již třetí díl této megalomanské skládačky!

Foto: obrázek z filmu Transformers: Pomsta poraženených

Transformers přinášejí akci a nikdy nekončící akci, Zdroj: distributor filmu

Pokud se podíváme zpětně na kariéru tohoto režiséra, je zcela jasné, že miluje velké výbuchy, nikdy nekončící akci a neohrožené hrdiny, kteří stíhají mezi zachraňováním světa trousit hodně suché hlášky.

Připomeňme proto jeho nejznámější filmy: dokonalý akční hit Skálu, ujetý (ale pořád zábavný) Armageddon nebo akční výplach Mizerové. Ve všech těchto snímcích se projevuje Bayova touha bavit lidi a předávat dál své poselství: akcí a nikdy nekončící akcí je živ člověk. A když se mu dostal do rukou materiál k filmu Transformers, konečně mohl naplno projevit svou nefalšovanou víru: transformeří víru.

Transformers přicházejí na stříbrná plátna

Michael Bay je totiž transformer, tedy osoba, která může bez větších obtíží srovnat celý mrakodrap se zemí, rozmetat na prach vojenskou základnu nebo zdemolovat celou ulici. Bay má na své filmy obrovské rozpočty a tyto peníze jsou pak na plátně vidět ve formě spektakulárních výbuchů a naddimenzované akce. Když pak v roce 2007 do kin vstoupil snímek s prostým názvem Transformers, diváci byli nadšení. A nelze se jim divit.

Foto: obrázek z filmu Transformers

Film Transformers je často obviňován z přehnané propagace americké armády

Film Transformers se totiž skutečně povedl. A povedl se díky souhře mnoha různých faktorů. Především to byly fantastické triky – na plátně se odehrávaly akční orgie nevídaných rozměrů, které byly vypiplané do posledního detailu. To byla skutečně perfektně odvedená práce.

Dalším plusem se ukázalo herecké obsazení. Američan Shia LaBeouf (Disturbia nebo Indiana Jones a Království křišťálové lebky) v hlavní roli působil přirozeným dojmem a zběsilou akci vyvažoval občasnými vtípky a svéráznými etudami. Megan Fox pak zahřívala srdce mužské části publika – po této roli se z ní stal sexsymbol!

Foto: Megan Fox ve filmu Transformers

Megan Fox je sexuální symbol současnosti!

V menších rolích se dále objevili například Jon Voight nebo John Torturro.

Příběh sice nebyl žádné geniální dílo, ale byl tak akorát ušitý na míru celkovému pojetí filmu. Jednoznačně splnil svoji úlohu: existovat, ale nerušit. A to se ukázalo tím správným tahem. Transformers byl prostě jen obrovský hit určený pro co nejmasovější publikum a všem těm, kteří mají chuť pořádně se bavit. A pokud si myslíte, že takto by se dala vychválit každá pitomost, hned vám dokážu, jak hluboce se mýlíte.

Transformers 2 jako nepovedený bratříček

Transformers: Pomsta poražených (2009) se v mnoha ohledech podobá svému staršímu sourozenci a mohlo by se zdát, že ho lze úplně stejným způsobem adorovat. Jenže to by bylo povrchní. Zásadním rozdílem totiž je, že jde o film stupidní a blbý, což si samozřejmě zaslouží podrobnější rozbor.

Foto: obrázek z filmu Transformers: Revenge of the Fallen

Klasický obrázek z filmů Transformers: výbuchy, akce a hrdinství

Nejdřív si připomeňme, co že se to v prvním díle povedlo: měl fantastické triky, atmosféru, dobré herce, přiměřený námět a celkově působil jako pořádný blockbuster bez kompromisů.

I v druhém díle najdeme masivní akční sekvence, jenže jim cosi chybí. Tím něčím je moment překvapení. Michael Bay by musel oproti prvnímu dílu přijít v prvé řadě s něčím originálnějším než jen s tím, že nechá partičku robotů navzájem si rozbíjet plechy. Nic takového tady ale nebylo. Bylo to úplně to samé jako v prvním díle, a navíc přeplácané a celkově nevyvážené.

A když už jsme u té nevyváženosti. Zdá se mi (a nejsem v tom sám), že Michael Bay se prostě utrhl z řetězu a tak trochu se zbláznil. Ve filmu tak nalezneme například scény souložících psů, bláznivou matku hlavního hrdiny, neustálé trapné vtipy (těch bylo v jedničce přiměřené množství) atd. Jako by Michael Bay pekl obrovský dort a jako návod mu posloužila pohádka Jak si pejsek s kočičkou dělali k svátku dort od Josefa Čapka.

Foto: Megan Fox ve filmu Transformers 2

Megan Fox se objevila i v druhém díle. Ve třetím pokračování se s ní již bohužel neuvidíme

Herci v hlavních rolích nehráli o nic hůře než v jedničce, ale kde není co hrát, ani Al Pacino nebere. Nejen že dialogy postav byly ještě o něco tupější než v prvním díle, ale film postrádal trochu snesitelnější děj. Já jsem vlastně ani pořádně nepochopil, o co komu přesně šlo, co se kdo snažil získat nebo kdo s kým pekl jakou boudu. Bylo mi to totiž úplně fuk.

Kde totiž měla jednička jakžtakž snesitelný příběh, měla dvojka velké prázdné a hloupé NIC. A tak druhý díl zůstává především připomenutím slávy svého kvalitnějšího sourozence.

Transformers: Temná strana Měsíce

30. června bude mít v našich kinech premiéru další díl této série. Můžeme jen předpokládat, kterým směrem se vydá a na co ze svých předchůdců naváže. Michael Bay je transformer (a proto je třeba ho mít v náležité úctě) a jeho svatou povinností jest dávat nám na stříbrném podnose kvalitní akci opřenou o jeho kvalitní režii. Ale nic se nemá přehánět, a je třeba také občas zapojit i špetku rozumu.

Podle trailerů vypadají ale zatím třetí Transformers dost bohulibě.

Transformers: The Dark of the Moon

Akční/Sci-Fi/Dobrodružný
USA, 2011

Režie: Michael Bay
Hrají: Shia LaBeouf, Hugo Weaving, Tyrese Gibson, Frances McDormand, John Malkovich, Ken Jeong, Alan Tudyk, John Turturro, Peter Cullen, Kevin Dunn, Patrick Dempsey, Rosie Huntington-Whiteley, Josh Duhamel, Keiko Agena, Frank Welker, Tom Kenny, Karyn Parsons, Glenn Morshower, Robert Foxworth, Charles Adler, Kym Whitley, Mark Ryan, Jess Harnell, Darren O’Hare, David St. James, Andrew Daly, Jesse Heiman

Premiéra v ČR: 30. června 2011

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Michael Bay je Transformer! Jeho filmy jsou jasný důkaz