Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Metalová provokace 80. let: Znáte tajemství sprostých nálepek na deskách?

Martin Palounek

Martin Palounek

11. 8. 2011

!Speciál!Další díl cyklu o metalu osmdesátých let obrací svou pozornost do Ameriky, kde komise PMRC sveřepě bojovala proti (nejen) metalu. Zároveň si i připomeneme jednu z kapel, která v tomto boji sehrála významnou roli – Twisted Sister.

FOTO: Dee Snider

Dee Snider, frontman Twisted Sister Zdroj: myspace.com

Spojené státy byly od počátku 80. let líhní pro nové, rozmanité odnože metalu. Doznívala éra arénového rocku a na řadě byly nové hardrockové kapely. Z britských ostrovů přijeli Def Leppard se svým popovějším pojetím heavy metalu, kterého se okamžitě chytly lokální kapely. Vedle toho začal rozmach thrash metalu, který byl pro mnoho kapel dalším vývojovým žebříčkem a novou inspirací.

Čtěte také, jak vypadal britský heavy metal v 80. letech

Jednotlivé subžánry se ale vyvíjely víceméně odděleně, v žádném případě nemůžeme mluvit o jednotném hnutí, jako v případě NWOBHM. Jediná věc, jenž tehdy všechny spojovala, byla nenávist pocházející od mravokárců té doby.

PMRC a boje o nálepku

Největšími moralisty v Americe byla organizace PMRC, která si kladla za cíl zvýšit rodičovskou kontrolu nad hudebními díly. V čele tohoto hnutí stála mimo jiné Tipper Goreová, manželka pozdějšího viceprezidenta. Pomyslným trnem v oku byly texty propagující drogy, sex nebo násilí. Požadavek PMRC byl, aby všechny nevhodné nahrávky byly označeny, a předešlo se tak případnému znesvěcení jejich drahých ratolestí. Rockové časopisy byly stahovány z prodeje, vznikl dokonce seznam Filthy 15, který obsahoval ty nejhorší z nejhorších.

Kompletní seznam Filthy 15

Prince Darling Nikki
Sheena Easton Sugar Walls
Judas Priest Eat Me Alive
Vanity Strap on Robbie Baby
Mötley Crüe Bastard
AC/DC Let Me Put My Love Into You
Twisted Sister We’re Not Gonna Take It
Madonna Dress You Up
W.A.S.P. Animal (Fuck Like A Beast)
Def Leppard High ‚n Drye
Mercyful Fate Into The Coven
Black Sabbath Trashed
Mary Jane Girls In My House
Venom Possessed
Cyndi Lauper She-Bop

 

PMRC požadovala od distributorů vytvoření hodnotících kritérií pro nevhodnou hudbu, a striktní dodržování výrazného označení takovýchto děl. Devatenáct nahrávacích společností s tímto návrhem souhlasilo.

Čtěte také: 80. léta málem pohřbila Alice Coopera, zrodila se Metallica

Ještě než se nová pravidla uvedla v platnost, vypjatá atmosféra dala vzniknout soudnímu sporu. Tři významní buřiči nové generace povstali a vytáhli do boje, který skončil na posvátné půdě amerického senátu. Do pozice mluvčích rebelů se stylizovali tři muži: Frank Zappa, John Denver a Dee Snider.

Oproti původnímu očekávání namísto špinavých primitivů hájili své zájmy kultivovaní muži, kteří spořádaně přednesli své argumenty a obhájili své zájmy a svou čest. Ještě před ukončením celého sporu ovšem nahrávací společnosti přeci jen nálepku zavedly, nicméně bez oficiálních hodnotících kritérií, udělovala se podle individuálního uvážení.

Původním záměrem bylo znemožnit dětem přístup ke škodlivému materiálu. Úspěchem pro PMRC bylo, že někteří prodejci odmítali od dodavatelů nosiče nesoucí nálepku „Parental advisory, explicit lyrics“. Ovšem tehdejší rockové hvězdy se tomu dnes smějí. Mnoho z nich tvrdí, že tím získali u mládeže mnohokrát vyšší popularitu, než kdyby nálepky zavedeny nebyly. Inu, zakázané ovoce nejvíc chutná.

Zlatá éra Twisted Sister

Pro kapelu, jejíž frontman sehrál velmi výraznou roli ve výše zmíněném boji, jsou osmdesátá léta naprosto zásadní. V roce 1982 vydávají Twisted Sister své první album Under the Blade a díky podpoře Motörhead si začínají budovat jméno v Anglii. Ve chvíli, kdy byl glam rock na lopatkách, dokázali pozvednout zašlou slávu tohoto stylu do nezměrných výšin.

Nesmrtelnost si získali dvěma singly, I Wanna Rock a We’re not Gonna Take It (1984), které podtrhovaly jejich image a pozici rebelů. Po pátém albu Love is for Suckers (1987), ale na deset let ukončují činnost, aby mohli v roce 1997 opět navázat na tehdejší slávu. V Česku poprvé vystoupili letos jako headlineři festivalu Masters of Rock.

Čtěte také reportáž z koncertu Twisted Sister na Masters of Rock

Na další část cyklu o osmdesátých letech se můžete těšit následující týden.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Metalová provokace 80. let: Znáte tajemství sprostých nálepek na deskách?