Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Metallica dorazí v květnu do Prahy. Koncert bude na počest Černého alba

Americká metalová skupina Metallica vystoupí 7. května v pražské Synot Tip aréně. A koncert to nebude ledajaký, protože Metallica bude slavit dvacetileté výročí od vydání svého slavného Černého alba.

Metallica v květnu zaduní v Praze Zdroj: pořadatel koncertu

Metallica se vrací do Čech po dvou, a do Prahy po čtyřech letech. Skupina je známá tím, že svým fanouškům ráda pravidelně přináší nečekaná překvapení a ani letošní koncert nebude výjimkou. Metallica totiž hodlá na koncertě s fanoušky oslavit dvacetileté jubileum od vydání alba Metallica, známého též jako Černé album.

Informace o koncertu:
Vystoupí: Metallica (USA), předskokan: Gojira (FR)
Datum: pondělí 7. května
Místo: Synot Tip Aréna (U Slavie 1540/2a, 100 00, Praha 10 – Vršovice)
Vstupenky: rezervace a předprodej od 27. ledna od 9 hod na ticketpro.cz a synottiparena.cz, cena od 1 490 – 2 490 Kč

Album Metallica je považováno za důležitý milník v metalové hudbě, protože skupina na něm představila revoluční verzi metalu, která dokáže být tvrdá, ale zároveň i melodická a komerčně úspěšná. Celkově se tohoto alba prodalo přes 22 milionů kopií a dodnes je 25. nejprodávanějším albem v Americe.

Nazapomeňte si včas rezervovat lístky na pražský koncert Metallicy!

Své místo má album i v různých žebříčcích – například časopis Rolling Stones přiřadil desce Metallica 252. příčku v žebříčku 500 nejlepších hudebních alb všech dob.

Zákulisí vydání Černého alba

Metallica se při skládání Černého alba inspirovala dalšími, pro metalovou kapelu netradičními hudebními vlivy. Ať už se jednalo o slučování jižanského rocku s temnými náladami v podání skupiny Danzig, či Morriconeho filmovou hudbou, což je dodnes nejvíc patrné v baladě The Unforgiven.

Deska byla rovněž na rozdíl od těch předchozích mnohem osobnější. Například titulní kytarový motiv balady Nothing Else Matters spontánně vybrnkal zpívající kytarista James Hetfield v rozrušení při telefonátu se svou tehdejší přítelkyní. Skladbu pak považoval za příliš osobní a nechtěl ji na album umístit, k čemuž ho nakonec přesvědčil až bubeník Lars Ulrich.

Podívejte se také na nejočekávanější koncerty roku 2012

Zároveň se jednalo o první album, které produkoval jejich pozdější dlouholetý producent Bob Rock, pro něhož se členové Metallicy rozhodli na základě poslechu jím produkované desky Dr. Feelgood od Mötley Crüe. Rock u skladeb na albu vytvořil hlučné, špinavé, ale zároveň i učesané aranžmá, které pak později rády používaly další americké rockmetalové kapely, například Nickelback, Godsmack či Disturbed.

Nejtvrdší popové album

Obálka alba Metallica Zdroj: wikipedia.org

Deska Metallica se objevila na pultech 12. srpna 1991 a zdobil jej charakteristický tmavý obal, který dal albu hojně používanou přezdívku Black album. Vydáním této desky skupina neformálně oslavila deset let své existence, což byl také důvod, proč album dostalo název po jménu kapely.

Album dalo světu největší hity skupiny jako Enter Sandman, Sad but True, Wherever I May Roam či balady The Unforgiven a Nothing Else Matters. Všem skladbám se v rádiích i televizích mimořádně dařilo a Metallica tak oslovila i posluchače, kteří dříve nikdy o Metallicu i metal obecně nejevili zájem, díky čemuž Černé album dostalo přízvisko Nejtvrdší popové album světa.

Skladby z Černého alba jsou dodnes páteří setlistů Metallicy, zazněly například i na památném koncertě v tehdy ještě sovětské Moskvězáří 1991, na němž bylo přes milión a půl diváků.

[youtube_660]IYYLSjWb8mo[/youtube_660]

Koncertní oslava dvacátého výročí od vydání alba Metallica se uskuteční v pražské Synot Tip Aréně 7. května, předkapelou budou francouzští metalisté Gojira. Klasický předprodej lístků bude zahájen 27. ledna v 9 hodin ráno, vstupenky lze pořídit v cenovém rozmezí 1 490 až 2 490 korun.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Metallica dorazí v květnu do Prahy. Koncert bude na počest Černého alba