Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Je nové album skupiny Danzig to nejlepší za posledních patnáct let?

Koncem června vyšlo po šesti letech další album skupiny Danzig, Deth Red Sabaoth. Dnes již Danzig nejsou zdaleka tak silnou kapelou jako dříve, ale i tak se ke každé nové nahrávce obrací zraky stálých či dávných fanoušků s otázkou: Podaří se alespoň částečně navázat na dávnou veleúspěšnou éru?

Glenn Danzig, Zdroj: archiv

Skupinu Danzig asi není třeba nějak zvlášť představovat. Pro ty, co ji zase tolik neznají, alespoň stručně: Jedná se o kapelu jedné z největších žijících punk/rockových ikon, Glenna Danziga (ex-Misfits, Samhain), jež na přelomu 80. a 90. let udávala svým mixem gotického doom/heavy metalu s jižanským rockem směr na alternativní rockové scéně. První čtyři alba, jež vzešla z tohoto období, mají dnes již kultovní status a dají se přiřadit k tomu nejlepšímu, co tenkrát na hudebním poli vůbec vzniklo.

V polovině 90. let se ale vše sesypalo; Glenn Danzig se rozešel s producentem Rickem Rubinem (jenž se zásadní měrou podílel na prvních albech kapely) a ze skupiny odešli klíčoví muzikanti, na jejichž místa nenašel Danzig adekvátní náhradu. Od té doby jakoby nemohl nalézt sám sebe; alba, jež vyšla v letech 1996 až 2004, nelze považovat ani za průměrná.

Obal desky Deth Red Sabaoth od skupiny Danzig

Sestava

Na nahrávání alba Deth Red Sabaoth se sešla sestava, která vypadá nadějně. Vedle frontmana a vokalisty Glenna Danziga, jenž také obstarává klávesy a občas i kytaru, se podílel na novém albu bubeník Jill Kelly, jenž má s hraním podobné hudby značné zkušenosti z kapely Type O Negative, a kytarista Tommy Victor, který je sice podepsán pod šest let starým mdlým albem Circle of Snakes, ale mezitím se stal součástí Ministry, kde značně ožil, takže se od něj dají logicky čekat velké věci. Victor také společně s Danzigem nahrál na album basové party.

Deth Red Sabaoth má skvělé skladby…

Hned úvodní Hammer Of The Gods je rychlá, jižansky-rocková jízda, kde zběsilá kytara žene tempo neúprosně vpřed, jež je pouze lehce přibržděno refrénem, v němž jakoby Glenn Danzig záměrně mlžil, co se v jeho hrdle skrývá. Klasický otvírák, jenž správně navnadí na poslech alba. Následující The Revengeful udržuje euforii z první skladby, když dokola vyhrávající kytarový motiv vyústí ve výrazný, melodický refrén, jenž nechá vyniknout Danzigovu charakteristickému hlasu. V Rebel Spirit kapela pro změnu ponoří poslouchače do neklidné, post-gotické atmosféry, jež je opět pro tuto kapelu tolik příznačná.

Zvolnění z vyšších otáček přichází uprostřed alba v podobě On A Wicked Night, akustické, baladické vybrnkávačce, jež se po chvíli zlomí v hymnickou, ráznou hitovku, která však vyznívá poněkud prvoplánovitě a trochu i nevýrazně – paradoxně (a nebo spíš právě proto) se jedná o první singl alba. Hned po tom ale přichází výborná rock’n’rollová Deth Red Moon, která ukáže kapelu ve veselejším světle, v následující Ju Ju Bone pro změnu Glenn Danzig svým zpěvem dokazuje, že svou přezdívku Devils Elvis nezískal jen tak nadarmo.

Jak se vše blíží do závěrečné části, nabírá album správnou gradaci; Night Star Hel drtí poslouchače syrovým riffem á la Black Sabbath, jenž s kombinací beránčího hlasu Glenna Danziga vyvolá husí kůži. Dvoudílná Pyre of Souls a závěrečná melancholická Left Hand Rise Above v sobě skrývají ďábelskou sílu a lepší zakončení celého alba si snad nelze ani přát.

Glenn Danzig

… a špatný zvuk

Jako celek zní album velmi dobře; Glenn Danzig stále dokazuje, že skládat skladby (a také zpívat samozřejmě) stále umí. Správný výběr spoluhráčů oživil tu dávnou chemii, jež na předešlých počinech tolik chyběla. A díky tomu je poslech alba Deth Red Sabaoth jedna velká jízda, u které se rozhodně nudit nebudete. Jenomže… Jenomže teď přichází jedna zásadní chyba celého alba a tou je zvuk; ten totiž opravdu není ideální a u posledních skladeb je dokonce vyloženě mizerný. Kytara zní chvílemi velmi zalehle a ve chvílích, kdy se do toho kapela pořádně opře, i značně hlučně (v negativním slova smyslu). To, že je Glenn Danzig odpůrcem digitálního nahrávání a vše nechává zaznamenávat analogově, je jistě pochopitelné, ale pro nekvalitní zvuk alba to není omluva.

Ortel

Sečteno a podtrženo; i přes špatný zvuk se podařilo Danzig nahrát slušné album, které sice v porovnání s prvními deskami kapely neobstojí, ale i tak je po letech brození podprůměrem Red Deth Sabaoth vykročením správným směrem. A to je dobrá zpráva.

Danzig – Deth Red Sabaoth

Vydáno: 22.  červen 2010
Celkový čas: 52:04
Skladby: Hammer of the Gods, The Revengeful, Rebel Spirit, Black Candy, On a Wicked Night, Deth Red Moon, Ju Ju Bone, Night Star Hel, Pyre of Souls (Incanticle), Pyre of Souls (Seasons of Pain), Left Hand Rise Above
Vydalo: Evilive/The End Records

Hodnocení: 4****

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Je nové album skupiny Danzig to nejlepší za posledních patnáct let?