×
TOPZINE.cz

Mein Kampf se vrací do Švandova divadla. Po téměř dvaadvaceti letech

FOTO: Tomáš Pavelka jako Adolf Hitler ve hře Mein Kampf
Setkání mladého Hitlera s Židem Šlomem předznamenává budoucí tragédii, Zdroj: Alena Hrbková, Švandovo divadlo

Prkna Švandova divadla čeká poslední premiéra sezony. Je jí fraška Georga Taboriho Mein Kampf, která při posledním uvedení před téměř 22 lety platila za nejčastěji uváděnou inscenaci.

FOTO: Mein Kampf
Adolf Hitler se vrací na jeviště Švandova divadla Zdroj: Alena Hrbková, ŠD

Mein Kampf se odehrává počátkem 20. století ve Vídni. Adolf Hitler se do města vydává, aby se stal uznávaným malířem. Po neúspěchu zvažuje sebevraždu.

Recenzujeme: Crash u potoka zpřístupní klasiku teenagerům

Cestu mu však zkříží obyčejný mladý Žid a ze zoufalé situace ho vytáhne. Přitom si neuvědomí, jak může být nebezpečné takového člověka pobízet, aby se prosazoval v politice. „Cením si tvé pomoci, Žide. Až přijde má doba, přiměřeně se ti odměním. Najdu pro tebe nejvýhodnější řešení,“ promlouvá Hitler ve hře Mein Kampf.

FOTO: Mein Kampf
Hra přináší mnoho témat k zamyšlení

Hra přináší hořký humor i tiché neštěstí a nabízí mnoho otázek k zamyšlení. V roli Šloma Herzla, který pomůže Hitlerovi znovu se postavit na nohy, se představí Filip Čapka. Postavu ambiciózního a zakomplexovaného Adolfa ztvární Tomáš Pavelka.

George Tabori (1914–2007) byl židovský dramatik, režisér, pedagog, filmař a rozhlasový autor. Ve třicátých letech se vydal do Německa, musel však kvůli nástupu Hitlera emigrovat do Anglie. Značná část jeho rodiny včetně otce zemřela v koncentračním táboře. Získal britské občanství a stal se válečným zpravodajem, později v Hollywoodu začal věnovat scenáristice. Jako dramatik začal působit v pětapadesáti letech. Byl prvním autorem nepíšícím v němčině, který získal roku 1992 Cenu Georga Büchnera, což je nejvyšší německé literární ocenění.

„Je to prostý příběh jednoho nenápadného setkání, hraničícího s intimitou. A zničehonic i příběh o zkáze lidstva,“ popisovala hru režisérka Anna Petrželková.

FOTO: Mein Kampf
Pomáháním neovladatelnému mladíkovi ztratí Žid Herzl i svoji lásku Markétku

Petrželková, co se týká autora, ještě dodala: „Tabori píše o druhé straně lásky, té, která dokáže nejen uzdravovat, ale i zaslepovat. A zbavovat tak zodpovědnosti. Sleduje důsledky nečinnosti a rezignace. Je jednoduché podlehnout krizi a upnout se k nereálným snům či osobám. Tehdy stejně jako dnes.“

Mein Kampf

Švandovo divadlo

Autor: George Tabori

Režie: Anna Petrželková

Hrají: Filip Čapka, Miroslav Hruška, Tomáš Pavelka, Martina Krátká, Petra Hřebíčková a Marek Pospíchal

Premiéra: sobota 9. červnaDiskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..