Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

Lucrezia Borgia v Hybernii. V novém muzikálu zazpívá Savka i Zonyga

David Mičke

David Mičke

26. 2. 2012

Fitting kostymu muzikalu Lucrezia BorgiaPo sedmi letech se v březnu na českých divadelních kolbištích předvede muzikál Lucrezia Borgia. Poprvé se hrál v Národním divadle, teď diváky bude častovat na muzikálové scéně Divadla Hybernia.

Fitting kostymu muzikalu Lucrezia Borgia

Ladislav Županič jako svatý otec Alexander VI. Zdroj: archiv.tomasmartinek.cz

První nastudování Lucrezie Borgie mělo více baletní charakter. Nyní, jak sami tvůrci potvrzují, půjde o ryzí muzikál. Libreto k Lucrezii Borgii napsal Libor Vaculík. Posléze se jí ujal i jako režisér. Inscenace pochází ze stejné produkce Musical Production jako muzikál Quasimodo.

Lucrezia Borgia vnese nového ducha do pražské muzikálové scény, která jinak skýtá mnoho prapodivných záležitostí.“

Bára Basiková

Hudbu složil Petr Malásek a texty doplnil Václav Kopta. Zpravidla na koleni psané popové melodie nečekejte. První veřejné hudební ochutnávky definoval proměnlivý rytmický charakter a překvapivá melodická výstavba.

Čtěte také: Muzikál Hamlet bude mít rockovou podobu

Lucrezia byla význačnou členkou italského papežského rodu Borgiů, který na přelomu 15. a 16. století tahal za mocenské nitky v Římě. Politické intriky a milostné avantýry byly doménou rodu. Z toho ostatně těžil Vaculík při tvorbě libreta.

Nestárnoucí Bára Basiková v hlavní roli

Bára Basiková krade již dlouhou dobu atraktivní role i svým mladším konkurentkám. Jedinečný hlas propůjčila Maří Magdaléně v Jesus Christ Superstar a právě také Lucrezii Borgii. Alternovat ji bude Iva Marešová, která předčila řadu dalších mnohdy i zkušenějších sokyň.

Pěvecká část pro mě ani tak náročná nebyla, ale tancování byl děs. Když se mi poprvé podařilo udělat tři souvislé taneční pohyby, rozbrečela jsem se štěstím.“

Iva Marešová

Marešová rozhodně nebude jen nutným doplňkem inscenace. Její hlas má zajímavou barvu a náhlé změny polohy jí problém nedělají. Basiková se bude muset ohánět.

Fitting kostymu muzikalu Lucrezia Borgia

Rivalita zatím cítit není

Césara Borgiu bude primárně hrát Csongor Kassai, jehož diváci mohou pravidelně vídat jako Quasimoda ve stejnojmenném muzikálu. Zastupovat ho bude Zbyněk Fric, kterého diváci mohou znát třeba ze Tří mušketýrů, Angeliky či Draculy.

Nepřehlédněte: Vybrali jsme pět nejlepších muzikálů

Dále se představí Tomáš Beroun, český Clint Eastwood Ladislav Županič nebo soutěží Superstar odkojený Tomáš Savka. Do role Juana Sforzzy se propůjčil Jiří Zonyga, známý kamioňák z pěvecké soutěže pro nové talenty X Factor.

Fitting kostymu muzikalu Lucrezia Borgia

Jiřímu Zonygovi se musel šít fungl nový kostým

Svým tanečním uměním budou obecenstvo okouzlovat i přední čeští tanečníci. Mezi nimi bude první sólistka baletu Národního divadla Zuzana Susová. Vedle ní třeba Kateřina Rejmanová Benešová nebo Zuzana Pokorná.

Lucrezia Borgia

Divadlo Hybernia

Režie: Libor Vaculík
Hudba: Petr Malásek
Text: Václav Kopta
Účinkují: Bára Basiková, Zbyněk Fric, Csongor Kassai, Tomáš Beroun, Tomáš Savka, Vladimír Marek, Ladislav Županič, Michael Kocáb, Jiří Zonyga  a další

Za kolik: 199 – 699 Kč

Premiéra: 10. března 2012

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Lucrezia Borgia v Hybernii. V novém muzikálu zazpívá Savka i Zonyga