Menu
TOPZINE.cz
Divadelní festivaly v ČR 2023

Letní Letná 2012: Zahraniční i česká cirkusová elita se sjede do Prahy

Anna Kottová

Anna Kottová

8. 8. 2012

FOTO: La Vie - 7 FingersMezinárodní festival nového cirkusu a divadla podeváté oživí pražské Letenské sady. Devět cirkusových šapitó ozdobí Letnou od 19. srpna do 2. září. „Tento ročník je nejpestřejší,“ zhodnotil pro TOPZINE.cz ředitel festivalu Jiří Turek.

FOTO: La Vie - 7 Fingers

Ženu na řetězech přiveze z Kanady soubor 7 Fingers Zdroj: Letní Letná

Festival zahájí pro diváky zdarma 19. srpna v 17:00 Festivalové entrée, ve kterém se prolínají prvky několika divadelních uskupení. „Průvod se bude pohybovat ve větší části Letenského parku a několik proudů diváky dovede k hlavnímu místu, kde proběhne zahajovací show,“ vysvětlil TOPZINE.cz Jakub Vedral, který se o entrée stará.

Čtěte také: Festival Letní hraní začíná v Divadle Bez zábradlí

Nejvýraznějšími prvky bude sedm a půl metru vysoká loutka a hrající stroj pro 50 až 60 muzikantů. „Sedm a půl metru vysoký anděl strážný je unikátní v tom, že se dokáže uklonit do výšky čtyř metrů, takže projde i pod dráty tramvaje,“ přiblížil TOPZINE.cz Vedral.

Co si nenechat ujít

Kanadský soubor 7 Fingers přijede do České republiky vůbec poprvé. Jejich představení La Vie kombinuje žonglování s diaboly i tyčí, akrobacii ve vzduchu i na řetězech s kabaretem, tancem a živou hudbou. „Jde o velmi zábavnou, radostnou a dráždivou podívanou, i když je jejím tématem šílenství, smutek, špatné chování, bolest nebo romantická láska, která nedošla naplnění,“ vylíčil Jiří Turek, ředitel festivalu.

Fingers vznikli v kanadském Montrealu v roce 2002. Název souboru 7 Fingers se překládá jako sedm prstů na ruce. Značí rozdílné části, které ale při své aktivitě mají společný cíl. Jméno se vztahuje také k sedmi zakládajícím členům souboru.

„7 Fingers jsme chtěli pozvat už dávno a vyšlo to až letos. Máme přehled, co se kde děje zajímavého, takže si vybíráme cíleně. Denně ale chodí spousta nabídek,“ vysvětlil Turek.

[youtube_660]4N7pFstXscs[/youtube_660]

Francouzský soubor Cirque Galapiat přiveze představení s názvem Risque ZérO, které by se do češtiny dalo přeložit jako nulové riziko. V něm hraje hlavní roli nebezpečí. Diváci se mohou těšit na riskantní kousky v podobě žonglování s noži nebo sekyrou.

Soubor Galapiat tvoří šest absolventů cirkusových škol. Od roku 2010 uvádí představení Risque ZérO ve vlastním stanu pro 350 diváků. Kromě turné ve Francii i po celé Evropě soubor pořádá v dubnu také vlastní cirkusový festival ve městě Langueux na severozápadě Francie, kde se jeho členové natrvalo usadili.

Specialitou letošní Letní Letné bude představení s názvem Kabaret. Připravují jej tři evropské novocirkusové soubory spojené v jeden – Lacrimae, a to švédský Cirkus Cirkör, který přijel na Letní Letnou už vloni, francouzský Cahin Caha a nejznámější český soubor Cirk La Putyka.

Kabaret je ochutnávkou z připravovaného třídílného projektu. Tři samostatná představení pak budou mít českou premiéru na Letní Letné příští rok.

Čeští zástupci a kabarety

Mezi nejvýraznější české zástupce bude patřit divadelní spolek Vosto5 s představením Pérák o jediném českém superhrdinovi z doby protektorátu. K němu se přidá uskupení Décalages s inscenací Na větvi a Cirkus Mlejn s Emilií, ve které hraje hlavní roli akrobacie na šálách.

Do nabitého programu se také vešly dva kabarety. V Slowshow Kabaretu Le Petit Cheval vystoupí nejen Vanda Hybnerová, ale i její otec Boris Hybner a Saša Rašilov, Jana Stryková nebo Tatiana Medvecká. „Slowshow Kabaret rozhýbe prastarou rodinnou fotografii kabaretních umělců, osvobodí uvězněné emoce, zpřítomní vzpomínky, dohraje zastavená kabaretní čísla… ale velmi velmi pomalu…,“ uvádí tvůrci.

Další kabaret s názvem Lidoskop řídí v roli moderátora Tomáš Matonoha. V něm účinkuje například mužská akrobatická dvojice DaeMen známá ze soutěže Česko Slovensko má talent.

[youtube_660]y4owD9Sv9jM[/youtube_660]

Vstupenky, kterými se pokrývá více jak polovina nákladů festivalu, můžete koupit na třech místech, a to v síti Ticketpro, v e-shopu Letní Letné a přímo v pokladně ChapiteauX (Na Špejcharu, Praha 7), kde je pořídíte nejlevněji (520/550 korun dle představení). „Největší poptávka je po Lacrimae a 7 Fingers,“ řekla Ivana Vrbíková, manažerka festivalu.

Letní Letná

Letenské sady

Kdy: 19. srpna – 2. září

Vstupné: 520 – 610 Kč (dle představení a místa nákupu)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Letní Letná 2012: Zahraniční i česká cirkusová elita se sjede do Prahy