Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Letní filmová škola 2014 pokračuje v programu i přes nepřízeň počasí

Kristýna Motlová

Kristýna Motlová

29. 7. 2014

O víkendu začalo být v Uherském Hradišti dost mokro. Ale ani to filmové fanoušky neodradilo a nadále obsazovali kinosály v touze zhlédnout to nejzajímavější z  programu čtyřicáté Letní filmové školy.

FOTO: Primabalerina na LFS

Projekci ze začátku minulého století doprovodila i primabalerína. Zdroj: LFŠ

Neděle nebyla pro festival zrovna příjemná. Odpolední prudký déšť nejenže zmáčel nejednoho návštěvníka, ale navíc vyplavil všechna stanová městečka. Organizátoři si však se situací poradili a obyvatelé stanů mohli záhy sušit sebe i své věci ve školních třídách a tělocvičnách.

Program navzdory počasí pokračoval bez větších změn. Představil se mimo jiné další ze zástupců československé tvorby – satirický Kandidát. Snímek přijel představit jeho režisér Jonáš Karásek, který se zároveň divákům omluvil za předabování hlavní postavy do češtiny (které je mimochodem vážně hrozné), což požadoval český koproducent.

Jak vypadala návštěva kina před sto lety, poznali na vlastní kůži návštěvníci kina Reduta. Dění na plátně doprovodila živá hudba či taneční ukázky. Projekce se bude opakovat ještě ve čtvrtek.

Z programu se nevytratil ani jeden z hlavních hostů Peter Greenaway, který v Uherském Hradišti zahájil výstavu vlastních kreseb k chystanému snímku Ejznštejn v Guanajuatu. Padesátka obrázků je inspirována keramikou předkolumbovských indiánů a zobrazuje sex a smrt, což jsou témata pro Greenawaye typická. Výstava se nachází ve Slováckém muzeu.

Pondělí nabídlo polské filmy a další výstavu

Letní filmová škola zahrnula do letošního programu řadu polských filmů a některé z nich se promítly právě v pondělí. Jednalo se třeba o novinku Slib, který pátrá po původu zla v dnešní mladé generaci, nebo asi nejznámější polské sci-fi Sexmise. S Polskem je spjat i dokument Návrat Agnieszky H. o oscarové režisérce Agnieszce Holland.

Netradiční zážitek nabídl film Everyday o uvězněném Ianovi a jeho rodině. Snímek využívá podobnou metodu jako v posledních týdnech opěvované Chlapectví. Režisér Michael Winterbottom své drama točil pět let, vždy pár týdnů v roce. „Kromě realismu času zachytil i realismus místa a postav. Obsadil velmi málo profesionálních herců a natáčel na digitální ruční kameru,” vyprávěl před promítáním odborník David Tucker.

Série výstav se v pondělí rozrostla o další přírůstek. Pravěk kinematografie seznámí návštěvníky s přístroji, jako jsou zoetropy či praxinoscopy. Pokud vám tato slova nic neříkají, máte o důvod víc do Malé galerie v Redutě vyrazit.

Tipy na úterý, středu a čtvrtek

Fanoušci tuzemské kinematografie se v následujících třech dnech mohou těšit mimo jiné na filmy Krásno, Show!, Fair Play, Olga a Cesta ven. Pokud bude počasí přát, letní kina promítnou třeba Marečku, podejte mi pero, Ať žijí duchové, Adéla ještě nevečeřela nebo Trabantem až na konec světa.

Ze starších filmů zaujme dokumentární Koyaanisqatsi a kultovní Pulp Fiction. Porn-art sekce promítne snímky Bedways, Q, Chlípné deníky či Klip.

Ve středu program rozproudí příjezd Dejvického divadla v čele s Miroslavem Krobotem, které má připraveno bohatou třídenní nabídku. Ta zahrnuje maraton seriálu Čtvrtá hvězda, projekce filmů Karamazovi a Díra u Hanušovic i představení nového dokumentu právě o Krobotovi.

Hudební složku zastoupí manželské duo DVA, zpěvačka Jana Kirschner a kladenské Zrní. Všechny koncerty se uskuteční na Masarykově náměstí od 19.30 a jsou přístupné zdarma.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Letní filmová škola 2014 pokračuje v programu i přes nepřízeň počasí