Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Projekt 100 bude i v roce 2014. Odstartuje kultovním Koyaanisqatsi

Redakce

Redakce

14. 1. 2014

První film, který  započne nový ročník Projektu 100, bude kultovní esej Koyaanisqatsi. K sedadlům diváka připoutá nejen svým fascinujícím vyobrazením, ale i uhrančivou hudbou, a to vše beze slov.

Foto: Koyaanisqatsi

Koyaanisqatsi je prvním z Qatsi trilogie (Powaqqatsi, Naqoyqatsi). Zdroj: acfk.cz

Režisér Godfrey Reggio nabízí ve svém prvním celovečerním snímku pohled na ztvárněnou apokalypsu, ve které dochází ke střetu dvou světů. V jednom vládne civilizace a v druhém příroda.

Dokument o délce jedné a půl hodiny je natočen bez jakéhokoliv komentáře či dialogu. Tvoří ho pouze obrazy, jež jsou doplněny minimalistickou hudbou od Phila Glasse. O poutavou formu časosběrných obrazů se postaral kameraman Ron Frick, který je ve svém oboru považován za mistra.

„Tyto filmy neobsahují slova ne z nedostatku lásky k jazyku. Je to proto, že z mého pohledu je naše řeč ve stavu nesmírného ponížení. Už nepopisuje svět, v němž žijeme,” vysvětluje Reggio.

Foto: Koyaanisqatsi

Obrázky lidského bytí jako protipól čistoty a nespoutané bouřlivosti přírody. Zdroj: acfk.cz

I z toho důvodu nese snímek jméno, jenž je původem z necivilizovaného jazyka indiánů (kmene Hopi) a ve kterém spatřuje větší moudrost. Zároveň Reggio odmítá myšlenku snímku jako poselství, naopak klade důraz na interpretaci diváka, neboť jeho vize má pouze předložit úvahu a myšlenky do ní vlákat.

Film Koyaanisqatsi (1982) již vyhrál Cenu diváků, a to na MMF São Paulo (1984) a MFF Varšava (1988). Současně patří do Národního filmového registru při americké Kongresové knihovně. U nás zahájí slavnostní promítání tohoto snímku pražské kino Světozor 30. ledna.

Projekt 100 je organizován od roku 1995 Asociací českých filmových klubů (AČFK). V roce 2014 vstoupí do českých kin čtyři oceňované snímky vynikající kvality ze světové i české scény. Po Koyaanisqatsi budou na plátno vpuštěny 2001: Vesmírná odysea, Pulp Fiction: Historky z podsvětí a Ostře sledované vlaky.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Projekt 100 bude i v roce 2014. Odstartuje kultovním Koyaanisqatsi