Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Láska a jiné závislosti na DVD: Catwoman s Parkinsonem vám ho postaví

Oldřich Mánert

Oldřich Mánert

16. 8. 2011

Romantické komedie se na nás každým rokem valí v míře větší než snesitelné. Pod návalem balastu lze ale objevit několik skvělých žánrových kousků. Patří k nim také nejnovější počin Edwarda Zwicka Láska a jiné závislosti, ve kterém exceluje především Catwoman Anne Hathaway.

Zápach z úst není dobrý, Zdroj: distributor filmu

Film

Vykřičník nad hlavou průměrně vzdělaného příznivce filmů se objeví už při kombinaci romantické komedie a režiséra Edwarda Zwicka. Ten se rok co rok snaží atakovat předávání Oscarů svými rozmáchlými a značně patetickými velkofilmy střihu Posledního samuraje, Krvavého diamantu nebo Odporu. Film, který neobsahuje ani jeden výbuch a už vůbec ne plačícího Brada Pitta s mrtvým medvědem, je od něj velkým překvapením.

A nakonec princ porazil draka, osvobodil princeznu a žili spolu šťastně až do smrti. Pěkná blbost, co? Bohužel se podobným schématem řídí většina romantické produkce současnoti. Jen nahraďte draka za slizkého krasavce a princeznu za emocionálně rozervanou puťku. S reálným světem toho mají společného jako Uwe Boll s dobrým filmem.

Škarohlídství stranou, Láska a jiné závislosti patří ke světlým výjimkám. Namyšlený floutek Jamie (Jake Gyllenhall) po vyhazovu z prodejny elektroniky podstoupí rychlokurz podomního prodavače léků. S tváří modela a zářezy na kontě sličných slečen v řádech stovek jednoho dne potká Maggii (Anne Hathaway). Všechno se zdá dokonalé, jenže Maggii trpí počátečním stádiem Parkinsonovy choroby.

Už samotná zápletka naznačuje, že realističnost je to slovo, které vystihuje na první pohled standardní romantický film. Nečekejte velké emoce ani překvapivé zvraty. Na rozdíl od prvoplánově uslzených žánrových kousků zde nejsou hlavní hrdinové sami o sobě vtipní. Spíše se dá říct, že mají smysl pro humor a vyloženě komediální momenty tak vyplývají z obyčejných životních střípků.

Když volat, tak z vany

Umírněnost celého filmu podporuje také překvapivě střídmé režijní vedení jinak megalomanského Edwarda Zwicka. Správně pochopil, že musí nechat absolutní volnost oběma hlavních protagonistům a snímek vystavit výhradně na jejich detailně budovaném vztahu. Na rušivé lacině pompézní odbočky natěstí nedojde a prostor dostávají krystalicky čisté emoce.

Viagra holkám příliš nevoní, přečtěte si kritičtější recenzi

Hlavními trumfy jsou ale bezpochyby Jake Gyllenhall a Anne Hathaway. Oba svým charakterům vtiskli hloubku a hlavně punc uvěřitelnosti. Nesledujeme karikatury, ale skutečné postavy. To by s hereckou sestavou rekrutovanou z řad vysoustružených modelek a modelů prostě a jednoduše nešlo. Otázkou zůstává, čím by bez nich Láska a jiné závislosti byla. Pravděpodobně by zapadla mezi ničím nevynikající romantické filmy, na které si týden po zhlédnutí nevzpomene vůbec nikdo.

Když nestojí, smějte se

Malé varování na závěr. Nálepka romantické komedie zde příliš nesedí. I když je tak film prezentován, prvoplánového humoru v něm příliš není a i za několika málo vtipy je vždy cítit pachuť nepříjemné osudovosti, která je přiživována nemocí hlavní hrdinky.

DVD

Díky bohu za minimální množství reklam. To se chce zvolat po kraťoučkém spotu, který předchází samotnému hlavnímu menu. V něm mnoho zákrut nenajdeme. Film je doplněn o na první pohled nezajímavou bonusovou sekci. Po audiovizuální stránce samozřejmě nelze nic moc zásadního vytknout, přeci jen se jedná o komorní romantický film, těžící zejména z výkonů herců.

Malé úskalí skýtá výběr českých titulků, které jsou trochu nepochopitelně schovány v útrobách menu. Po chvilce hledání vás ale český překlad nemine. O něco horším problémem může být nešťastné pojmenování bonusové sekce, která nese nepochopitelně titul Vystřižené scény. Nedočkáme se totiž laciného střihačského odpadu, ale čtveřice zajímavých klipů, ve kterých je do detailu rozebírána motivace jednotlivých charakterů a také knižní předloha celého filmu, to vše s českými titulky. Na malý neambiciózní film tedy více než slušné DVD.

Láska a jiné závislosti (Love and Other Drugs)

Romantický/Komedie/Drama
USA, 2010, 112 min

Režie: Edward Zwick
Hrají: Anne Hathaway, Jake Gyllenhaal, Judy Greer, Gabriel Macht, Hank Azaria, Oliver Platt, Jaimie Alexander, George Segal, Katheryn Winnick, Jill Clayburgh, Nikki Deloach, Natalie Gold, Kate Jennings Grant, Kimberly Scott, Josh Gad, Lucy Roucis

Zvuk: 5.1 (česky, anglicky, maďarsky), 5.1.VO (polsky)
Titulky: české, anglické, bulharské, chorvatské, maďarské, hebrejské, polské, srbské, rumunské, slovinské
Bonusy: Vynechané scény

Hodnocení filmu: 4****
Hodnocení DVD: 3***

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Láska a jiné závislosti na DVD: Catwoman s Parkinsonem vám ho postaví