Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Kunětická hora u Pardubic ožila. Hraje se zde Sen noci svatojánské

FOTO: Petra Janečková a Ladislav Špiner Poslední premiéra Východočeského divadla se tradičně odehrála pod širým nebem. Na romantické vyhlídce Kunětické hory mají diváci možnost zhlédnout komedii Williama Shakespeara Sen noci svatojánské.

FOTO: Petra Janečková a Ladislav Špiner

Petra Janečková a Ladislav Špiner se objeví v hlavních rolích Zdroj: Michal Klíma, VČD

V Pardubicích se stává tradicí, že každou sezonu Východočeské divadlo uvede jednu premiéru na romantické vyhlídce hradu Kunětická hora, která se nachází severovýchodně od Pardubic. Letos na vyhlídku láká hra Williama Shakespeara Sen noci svatojánské.

„Shakespearovým veršům sluší, když jsou řečeny pod širým nebem,“ podotkl o krásných verších dramaturg Tomáš Syrovátka.

Recenzujeme: Jaký byl Shakespeare na Kunětické hoře?

Kromě hry může diváky zaujmout také jméno režiséra. Marián Pecko už v minulosti spolupracoval s Východočeským divadlem na inscenaci Cikáni jdou do nebe, která se též hrála na Kunětické hoře.

Scéna Snu noci svatojánské na Kunětické hoře

Scéna Snu noci svatojánské slibuje zajímavou podívanou

„Genius loci Kunětické hory je silný, takže když přišla nabídka z Pardubic, vůbec jsem neváhal. Sen noci svatojánské má pět dějství, z toho tři se odehrávají v lese, takže ta nejpodstatnější část se hraje v exteriéru. A my máme tu výhodu, že exteriér nemusíme vymýšlet, my ho máme,“ řekl před premiérou charismatický režisér.

Pecko upřesnil i další důvody, proč ho lákalo inscenování právě Snu noci svatojánské: „Je to hra o divadle, o divadelnosti, o hraní divadla, o proměnách a snech, o nereálných věcech. A také je to hra o hledání harmonie a hledání harmonie je jedna z velkých úloh pro divadlo a umění vůbec.“

Akrobaté na scéně VČD

Ve hře Sen noci svatojánské se jako skřítci představí akrobaté z klubu Trampolíny Praha

Protože má hra mnoho postav, dostanou příležitost i hostující herci jako například Jan Konečný či Tomáš Novotný. Na scéně najde místo komorní orchestr a v inscenaci se objeví i profesionální akrobaté z klubu Trampolíny Praha.

V hlavních rolích se ukáže Ladislav Špiner, Petra Janečková, Jan Konečný nebo Petr Borovec. Jak řekl Petr Dohnal, ředitel divadla, diváci se mají teple obléknout, vzít si s sebou deky i termosky s čajem, protože letní večery bývají chladné.

Sen noci Svatojánské

Východočeské divadlo Pardubice

Kunětická hora (Kunětická hora, Staré Hradiště, 533 52)

Režie: Marián Pecko

Hrají: Ladislav Špiner, Petra Janečková, Jan Konečný, Petr Borovec, Petra Tenorová, Josef Pejchal, Martina Sikorová, Miloslav Tichý, Zdeněk Rumpík a další

Repríza: sobota 23. června a neděle 24. června

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Kunětická hora u Pardubic ožila. Hraje se zde Sen noci svatojánské