Menu
TOPZINE.cz
Móda a styl

Kouzlo nenositelnosti se skrývá v tvorbě Garetha Pugha

Petra Červená

Petra Červená

11. 10. 2011

FOTO: Gareth Pugh podzim 2011Myslíte si, že už není v módě co objevovat? Čas od času můžete odhalit nové tváře módy. Britský návrhář Gareth Pugh experimentuje se světlem a temnotou, latexem a hedvábím a především s vaším vkusem.

FOTO: kolekce podzim/zima Gareth Pugh 2011

Lara Croft zasahuje a Batman bez sukně jí při tom asistuje, Zdroj: fashiongonerogue.com

Gareth Pugh se narodil 31. srpna 1981 v anglickém městě Sunderland. Už ve čtrnácti letech se věnoval navrhování divadelních kostýmů pro English National Youth Theatre, není tedy divu, že jeho další kroky směřovaly ke studiu módního návrhářství na slavné Central Saint Martins v Londýně.

Neobvyklý začátek

Před dokončením studia v roce 2003 odjel na stáž k Rickymu Owensenovi do Paříže. Svou kariéru nicméně začal poněkud netradičně. Účastnil se britské reality show The Fashion House, kterou později považoval jen za jinou možnost žití na sociální podpoře. Podařil se mu však jeho záměr, zviditelnit se.

FOTO: kolekce podzim/zima Gareth Pugh 2011

Matrix se vloudil na přehlídková mola

Svojí avantgardností a stylem, jakým si pohrává s oděvními materiály jako s architektonickými objekty, zaujal především módní kritiky a neziskovou organizaci Fashion East, která každý rok nabídne třem návrhářům a návrhářkám možnost předvést svoji kolekci na londýnském týdnu módy.

Nenositelné? Jak pro koho

Na podzim roku 2005 si svých pět minut slávy užil i Gareth. Přestože měl na přípravu pouhé čtyři týdny s velmi omezeným rozpočtem, setkaly se jeho modely s kladnou odezvou, především však z řad novinářů. Gareth proslul jako návrhář s geniálními vizemi převedenými do reálné, avšak nenositelné podoby.

FOTO: kolekce podzim/zima Gareth Pugh 2011

Modrá je dobrá nejen pro Hejmu, ale pro koho je kosmický oděv?

Svou první ready-to-wear kolekci předvedl na podzim roku 2006 na londýnském týdnu módy. I přes nesporný talent měl návrhář téměř nulovou prodejnost. Musel tedy slevit ze svého postoje lišit se za každou cenu a pustit do návrhů trochu té komerce. Ovšem ne každému se zdají androgynní kolekce neestetické. Zejména Lady Gaga patří mezi jeho velké obdivovatelky.

Černá ještě temnější

Podzimní kolekce je sezónou padlých andělů. Široké šifonové kalhoty doplněné o upnutý vršek v podobě koženého korzetu s vysokým límcem a bolerkem nebo kožené bundy. Gareth má vždy neuvěřitelně promyšlené modely. Stále je znát jeho touha po experimentech, ale vábení komerčního úspěchu je prozatím silnější.

FOTO: kolekce podzim/zima Gareth Pugh 2011

Špetka Hvězdné brány a ždibec od Davida Bowieho

Současná kolekce je plná gotické tmy, černých kožených modelů s geometrickými tvary i čistými liniemi zahalující ženy i muže. Objevily se i šifonové rozevláté šaty s dlouhými koženými návleky na rukou. Některé pánské modely byly jako vystřižené z Matrixu, jiné připomínaly Erbenovu báseň Vodník s korálově modrým sakem a kalhoty.

Na závěr přišly obrněné modely v černo-zlaté kombinaci. Garethova tvorba vypadá jako z jiné dimenze. Návrhář sám působí, jako by se ho tento nudný pozemský svět vůbec netýkal, a kdyby nepotřeboval k přežití peníze, navrhoval by z čiré radosti absolutně nenositelné modely.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Kouzlo nenositelnosti se skrývá v tvorbě Garetha Pugha