Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Knihy píšící o Vánocích. Načerpejte inspiraci na netradiční cukroví i výzdobu bytu

Jitka Libigerová

Jitka Libigerová

24. 12. 2011

Venku poletují bílé vločky sněhu a z hrnečku zeleného čaje s vánoční tematikou se line ještě vařící pára. Co otevřít knihu, jež navodí právě tuto pravou atmosféru? Vybírat je z čeho.

FOTO: Vánoční pohlednice Josefa Lady

Vánoční pohlednice Josefa Lady, Zdroj: wikimedia.org

Knih o Vánocích existuje celá řada. Z nepřeberného množství přinášíme tipy právě na ty, v nichž naleznete nejen české obyčeje, legendy, koledy, ale i tradiční recepty na vánoční cukroví. Chybět nebudou ani české pohádky.

Velká kniha o Vánocích

Velká kniha o Vánocích čítá dvě stě osm stran. Čtenáři přiblíží české vánoční zvyky a tradice od svatého Martina až po Silvestr. V jednotlivých kapitolách se mohou dočíst, jak se slaví a slavívalo dříve, či jaké jsou české obyčeje. Nechybí rovněž ani rodinné recepty na nejlepší vánoční cukroví. Publikace také přináší rady na domácí dekorace a inspirace na ozdobení vánočního stromku. Co je zlaté prasátko, které tradice jsou ryze české a které se k nám dostaly ze zahraničí? A proč zavěšujeme k lustru jmelí? To vše na vás čeká ve Velké knize o Vánocích.

Cena: 399 korun

Vydavatel: Nakladatelství Mladá fronta

Rok vydání: 2010

Podobná publikace od Michaely ZindelovéČeská vánoční kniha vám povypráví a připomene vše, co se vztahuje k typicky českým oslavám Vánoc. Osvěžíte si staré obyčeje, zvyky, koledy, můžete se také nechat inspirovat při výzdobě interiéru a exteriéru. Nechejte se poučit o historii, tradici i umění. Tato kniha vám bude průvodcem i rádcem.

Cena: 399 korun

Vydavatel: Nakladatelství XYZ

Rok vydání: 2010

K Vánocům patří i vánoční pečení

Tipy na jednoduché recepty na vánoční pečivo, koláče, ale i dorty naleznete v knize Dagmary Von Cramm a Jörna RynioaVánoce: sladkosti připravené s láskou, již vydalo nakladatelství Svojtka. Voňavé pečivo, vánoční koláčky s ořechy i ovocem a jednoduché nápady k zabalení vánočních dárků vám nabídne právě tato kniha.

Cena: 259 korun

Vydavatel: Nakladatelství Svojtka

Rok vydání: 2005

Z loňského roku můžeme doporučit také publikaci České Vánoce v kuchyni. Staročeské vánoční zvyky a pokrmy od Petra Herynka. Kniha vypráví o jednotlivých vánočních svátcích a s nimi spojenými rituály i jídly. Najdete zde také návody na výrobu figurálních pečiv využívaných ke zdobení vánočních stromečků, návody k výrobě betlémů, dárků a podobně.

FOTO: Dům provoní také vánoční cukroví

Dům provoní také vánoční cukroví, Zdroj: sxc.hu

Přečíst si můžete i o jednotlivých plodinách, ovoci, okrasných rostlinách vhodných ke kuchyňskému zpracování, ale i o zelenině. Součástí knihy je i kapitola věnovaná staročeským vánočním zvykům a pokrmům zvaná Vzpomínky a recepty z Pošumaví.

Cena: 398 korun

Vydavatel: Nakladatelství Argo

Rok vydání: 2011

Vůně skořice i vanilky

Z dalších vánočních knih, v nichž můžete hledat inspirace pro kulinářství, jmenujme například publikaci, již vydalo nakladatelství Slovart, Nejchutnější vánoční cukroví s originální vykrajovací formou. Vůně skořice i vanilky, neodolatelné dobroty, perníčky s kandovaným ovocem nebo cukroví s marcipánem a nugátem, jež můžete pojídat s šálkem horkého čaje.

Cena: 299 korun

Vydavatel: Nakladatelství Slovart

Rok vydání: 2010

Zmiňme také knihu od Hany Sedláčkové – Pečeme na Vánoce, kde se vám pod ruce dostanou nejen recepty moderní doby, ale i ty staré, podle kterých pekla paní sládková z pivovaru nebo paní řídící z Hané.

Cena: 249 korun

Vydavatel: Ottovo nakladatelství

Rok vydání: 2004

České pohádky

Jistě mi dáte za pravdu, že s vánoční tematikou jsou spojené i pohádky. Pod jménem Josefa Lady a Michala Černíka vyšla dětská kniha České Vánoce Josefa Lady. Tato malebná kniha je plná malovaných vánočních pohlednic a obrázků. Je také doplněná básničkami a vyprávěním, jaké to bývalo o Vánocích v českých vesničkách před lety.

FOTO: K Vánocům nesmí chybět ani vánoční pohádky

K Vánocům nesmí chybět ani vánoční pohádky, Zdroj: kalvos.cz

Další vánoční publikací určenou pro děti a mládež je kniha Šťastné a veselé vánoční pohádky autora Zbyňka Malinského. Jde o krátké, půvabné pohádky s vánočními a zimními náměty určené dětem kolem pěti až šesti let. Vyprávění o Vánocích lidí i pohádkových bytostí nenechá žádné dítě chladné.

Vánoční zvyky a obyčeje

Dagmar Šottnerová přináší knihu Adventní čas – zvyky, obyčeje, náměty, návody, pohádky, příběhy a hry. Kniha je plná pověr, legend, pranostik, lidových zvyků, tradic a jejich původu. Pro děti nechybí básničky, hádanky, říkadla, povídky i pohádky. Rukodělná činnost nabízí adventní věnce i kalendáře, ale dočíst se můžete i o Svaté Kateřině, Svaté Barboře či Svatém Mikuláši.

Cena: 149 korun

Vydavatel: Nakladatelství Rubico

Rok vydání: 2006

Vánoční zvyky a obyčeje jsou knihou Kláry Trnkové, jež vychází v nakladatelství Studio Trnka (2009).

Cena: 179 korun

Vydavatel: Nakladatelství Studio Trnka

Rok vydání: 2009

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Knihy píšící o Vánocích. Načerpejte inspiraci na netradiční cukroví i výzdobu bytu