×
TOPZINE.cz

Svatý Mikuláš. Nejuctívanější svatý, který přináší dětem dárky

FOTO: Mikuláš
5 knih na téma Mikuláš. Co o něm víme z literatury? Zdroj: Reprofoto, Youtube.com

Svátek svatého Mikuláše připadá na šestého prosince. Byl to biskup z Myry, který patřil k nejuctívanějším svatým v celém křesťanství. Oslava tohoto svátku je spjata především s rozdáváním dárků dětem, co však o této postavě v bílém vlastně víme?

Mikuláš, ztratil plášť…, Zdroj: youtube

Postavu Mikuláše znají snad všechny děti. Každý si v okamžiku vybaví vysokou postavu v dlouhém červeném plášti s bílými vousy, jak chodí od domu k domu a rozdává dárky. Je oblíbeným svatým nejen dětí, nýbrž i dospělých.

Původ Svatého Mikuláše

Svatý Mikuláš je opředen mnoha legendami. Historicky doložených dat známe však pouze velmi málo. Jisté je to, že svatý Mikuláš byl milovaným a uctívaným biskupem v Myře, dnes v Demre v Turecku. Ve městě Bari, v Apulii, schovávají jeho ostatky v kryptě chrámu sv. Mikuláše.

FOTO: Čerti ve Vánoční hře aneb O tom slavném narození
Čerti jsou známými souputníky Mikuláše, Zdroj: mdp.cz

Mikuláš se údajně narodil kolem roku 280. Podle legendy přijal kněžské svěcení od svého strýce biskupa. Když mu zemřeli rodiče, rozdal veškeré své dědictví chudým. Pro sebe si nenechal nic.

Svatý Mikuláš ve vězení

Lidé, kteří věřili v Ježíše, byli panovníky pronásledováni a vězněni. Biskup Mikuláš křesťany utěšoval a snažil se jim pomoci. To se však Římanům nelíbilo, proto nakonec uvrhli do vězení i samotného Mikuláše. Biskup však snášel všechno mučení statečně a trpělivě, to mělo vliv i na jeho věznitele, kteří jej nakonec propustili. Celé město ho vítalo před branami vězení.

Mnohé legendy o Mikulášovi vyprávějí, že se nejvíce staral o lidi, již se ocitli v nouzi. Jednou dokonce zachránil před smrtí tři nevinně odsouzené muže. Jiný příběh vypráví o třech měšcích zlata, které Mikuláš potají vhodil do okna, aby pomohl třem dívkám k věnu. Další legenda popisuje, jak Mikuláš zachránil námořníky, které zastihla bouře.

FOTO: Čokoláda a cukroví
Od Mikuláše nejčastěji dostáváme sladkosti a cukroví, Zdroj: sxc.hu

Mikuláš zemřel okolo roku 350. Všichni ho oplakávali a říkali, že byl nejlepším biskupem, jakého si mohli přát. Hrob v Myře pokryli celý růžemi. Mikulášův kult se rychle šířil do mnoha zemí.

Hrob pokrytý růžemi

Jak se z biskupa Mikuláše stal náš Mikuláš, který v předvečer pátého prosince obdarovává děti nebo plní punčochy sladkostmi? Podle legendy prý Mikuláš i po své smrti každý rok o Vánocích procházel svým městem. V přestrojení obcházel obydlí chudých a kladl jim přede dveře pozlacená jablka a ořechy.

Zdroj: SCHAUBER, Vera; SCHINDLER, Michael: Velká kniha o svatých aneb po kom se jmenujeme. Praha: Doron 2003Diskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..