Menu
TOPZINE.cz
Studium

Kdy bude školné na vysokých školách v ČR? Zjistili jsme aktuální stav

Redakce

Redakce

13. 10. 2011

!Anketa!Špatná zpráva pro uchazeče ze sociálně slabších rodin vládní koalice se po dvouletých úpravách dohodla na zavedení školného. Platit se bude nejdříve za tři roky, s možností odkladu.

FOTO: České bankovky v Ruka Milan Horní 600x338.jpg

Od roku 2014 by měly rodiny studentů sáhnout do peněženek zase o něco hlouběji. Foto: Milan Horní, Topzine.cz

Zavedení školného je tradičním tématem diskuzí vládní koalice i široké veřejnosti. Jedni jsou přesvědčeni, že pro fungování a zvýšení úrovně vysokého školství je školné nezbytné. Druzí jej ve všech podobách odmítají. Nejsilnějším argumentem proti zavedení školného je zadlužení studentů.

Studenti budou platit nejdříve od roku 2013

Vládní koalice ODS, TOP09 a VV oznámila, že se zavedením školného počítá nejpozději od září 2014. Původní návrh navrhoval platový strop 20 tisíc korun za rok studia. „Výši školného si každá škola v rámci konkurenčního boje stanoví sama,“ řekl ministr školství Josef Dobeš.

Současná podoba návrhu na zavedení školného

Student vysoké školy zaplatí až 10 000 korun za semestr. Bude záležet na každé škole, zda školné vůbec zavede a kolik bude činit. Školy tak mohou jeho regulací zároveň zvýhodnit technické obory, o které je obyčejně menší zájem.

Školy obdrží finanční obnos ihned. Studentům, kteří si placení školného nebudou moci dovolit, tak vznikne závazek školné splatit po nástupu do zaměstnání.

Dluh bude absolvent splácet, jakmile dosáhne průměrného platu v České republice. Ten momentálně činí necelých 24 tisíc korun hrubého. Pokud student dluh později neuhradí, bude ho stát po něm vymáhat. Mohl by se vyšplhat až na sto tisíc korun. Součástí dluhu budou i úroky, které začnou naskakovat v době mezi absolvováním studia a dosažením průměrné mzdy.

Studenti, kteří školu nedokončí, budou muset začít splácet dluh ihned.

Podle vyjádření Odboru VŠ ministerstva školství by měl zákon nabýt účinnosti k 1. lednu 2013. Plán může být zdržen během procesu schvalování zákona v parlamentu.

S návrhem přišla vláda před dvěma lety

Vláda se otázkou poplatků za studium intenzivně zabývá od května roku 2009. Tehdejší ministryně školství Jana Kopicová odsouhlasila návrh vedení Univerzity Karlovy zavést zápisné 5 000 korun za každý započatý semestr studia. Návrh od počátku čelil ostré kritice. Negativně ho přijali zástupci studentů i odborné komise Rady vysokých škol. V říjnu loňského roku přišel i nesouhlas původních autorů návrhu, Univerzity Karlovy.

Chcete studentské konto? Přečtěte si, které je nejvýhodnější.

Ve stejné době začalo ministerstvo uvažovat o zavedení systému půjčekfinanční pomoci studentům, kteří by si placení školného nemohli ze sociálních důvodů dovolit. S konkrétním návrhem však nikdo nepřišel.

Návrh je i po dvou letech napůl cesty

Jaké bude mít školné dopady se zatím neví. Podle slov náměstka ministra školství Ivana Wilhelma se na analýze právě pracuje. Výsledky by měly být představeny v říjnu letošního roku.

[youtube_660]UAKD2Fr8d18[/youtube_660]

Momentální podoba návrhu má stále množství úskalí. Ministerstvo školství se již vypořádalo s tím, že někteří absolventi na průměrný plat nemusí dosáhnout. Pokud se tak nestane ani v 50 letech věku, pohledávka propadne. Na další skulinu upozorňoval Jan Vitula (TOP09). Návrh neřeší, co bude se splácením a vymáháním pohledávek, pokud student odejde po studiích do zahraničí.

Čtěte také: Udělá školné ze vzdělání obchod?

Největším odpůrcem školného v jakékoli podobě je ČSSD. Hlavním argumentem je zadlužení studentů ještě předtím, než začnou vydělávat vlastní peníze. Lidovci a Zelení zdůrazňují, že před zavedením školného je třeba lépe promyslet systém studentských půjček a spoření.

Odmítavý postoj zaujímá i velká část studentů. Ukazují to průzkumy i pražská demonstrace v červnu letošního roku.

Osud školného zůstává i nadále nejistý

Přesto, že existují konkrétní návrhy a termíny, je zavedení školného v této podobě i po dvou letech nejisté. Akademické obce mohou podat návrh k dalším změnám. Navíc pokud by došlo k pádu současné vlády, je možné, že nová vláda celou záležitost smete ze stolu. Potenciálním uchazečům o studium na VŠ, jejich rodinám i samotným školám tak stále nezbývá než čekat.

Redakce TOPZINE.cz situaci sleduje a bude své čtenáře informovat o dalším vývoji v rubrice Vzdělání a kariéra.

[poll id=“100″]

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Kdy bude školné na vysokých školách v ČR? Zjistili jsme aktuální stav