Menu
TOPZINE.cz
Studium

Zápisné na VŠ nás možná vyjde až na 6 tisíc, rozhodnout musí školy

Zuzana Černá

Zuzana Černá

26. 10. 2010

Už od příštího akademického roku bychom mohli zaplatit vysokým školám za zápis. Informovalo o tom ministerstvo školství. Zápisné by se vybíralo do roku 2013, kdy by ho mělo nahradit tzv. odložené školné. Nyní je na vysokých školách, jak se k možnosti postaví. Zápisné nesmí přesáhnout 6 tisíc korun za rok.

Univerzita Karlova zápisné iniciovala, teď s tím má problém, Zdroj: cuni.cz

Ministerstvo chce, aby vysoké školství získalo díky zápisnému peníze, které dnes chybí ve státním rozpočtu. Příští rok z něj VŠ odčerpají o deset 10 méně než letos. Skutečná výše zápisného je na rozhodnutí vedení vysokých škol. „Vypouštíme takzvanou technickou novelu vysokoškolského zákona, která v sobě obsahuje úpravu několika bodů, které se vesměs týkají poplatků a fondů, například stipendijního fondu,“ vysvětluje zavedení zápisného první náměstek ministra školství Kryštof Hajn.

Největší česká univerzita Univerzita Karlova se zlobí. Její rektor Václav Hampl ve své tiskové zprávě píše, že „s myšlenkou zavádět zápisné pouze jako dvouletého předskokana budoucího odloženého školného Univerzita Karlova nesouhlasí“  a dodává, že žádné školné ani zápisné nelze zavést s tím, že má „primárně zmírňovat hrozivý deficit ve veřejném financování vysokoškolského vzdělávání“.

Zápisné přitom loni navrhla právě Univerzita Karlova jako alternativu k zavedení školného a k poplatkům za opravné termíny zkoušek. UK ale navrhovala maximální výši poplatků 4 800 korun ročně. Dnes se obává, že by se případné školné či zápisné mohlo stát sociální bariérou pro vstup na vysokou školu.

Vládní koalice pro, ČSSD proti

Se zavedením školného nesouhlasí ani ČSSD. Souhlasí s argumentem Václava Hampla, že se zpoplatněním vysokého školství snižuje jeho dostupnost.

Od roku 2013 by vysokoškoláci měli na českých veřejných vysokých školách platit školné. To by nemělo překročit dvacet tisíc za akademický rok. Splácet by jej mohli až po dokončení studia a až v době, kdy by dosáhli na určitý plat. Zavedení školného je součástí reformy vysokých škol a má podporu současné vládní koalice ODS, TOP 09 a Věcí veřejných.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Zápisné na VŠ nás možná vyjde až na 6 tisíc, rozhodnout musí školy