Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Kdo získá cenu Český bestseller 2013? Utká se Svěrák, Nesvadbová či Pawlowská

Redakce

Redakce

18. 4. 2014

Vyhlášení Českého bestselleru za rok 2013 je za dveřmi. O hlavní cenu, tedy sošku Olbrama Zoubka, se tentokrát utkají Halina Pawlowská, Zdeněk Svěrák, Vlastimil Vondruška a Barbara Nesvadbová. Ocenění budou předána v rámci květnového veletrhu Svět knihy.

OBR: Český bestseller 2013

Kdo získá sošku Olbrama Zoubka? Zdroj: Český bestseller

Ocenění nakladatelům a autorům nejprodávanějších knižních novinek roku 2013 budou předána ve čtvrtek 15. května 2014 od 15.30 ve Velkém sále Průmyslového paláce. O hlavní cenu Český bestseller, a tedy sošku Olbrama Zoubka, se utkají Barbara Nesvadbová, Halina Pawlowská, Zdeněk Svěrák a Vlastimil Vondruška.

Záměrem každoročního předávání cen Český bestseller je ocenit nakladatele a také samotné autory za vydání knižních novinek, které se staly v uplynulém kalendářním roce na českém knižním trhu nejprodávanější.

Co nabízí knižní trh

Na rozdíl od jiných cen udělovaných za literární kvalitu děl (viz např. výroční knižní ceny Magnesia Litera) jsou tato ocenění udělována podle prodejních výsledků jednotlivých titulů. Díky Českému bestselleru čtenářská a odborná veřejnost získává přehled o tom nejžádanějším napříč žánry, co knižní trh nabídl v uplynulé sezóně.

Poprvé v historii této hlavní ceny se může český autor honosit dvěma nominovanými tituly současně (Vlastimil Vondruška: Přemyslovská epopej III., Přemyslovská epopej IV.). A poprvé v historii této hlavní ceny si může český autor odnést již třetí Zoubkovu sošku (Zdeněk Svěrák: Po strništi bos).

Ocenění jsou udělována v deseti kategoriích, které pokrývají hlavní tematické okruhy knižní produkce. Kategorie se mohou měnit s ohledem na módní trendy knižního trhu v daném kalendářním roce – příkladem je zcela nová kategorie Erotika, reflektující rekordní zájem čtenářů o erotickou literaturu, především o trilogii americké spisovatelky E L James (Fifty Shades Trilogie).

Soška Olbrama Zoubka

V každé kategorii je nominováno vždy pět nejprodávanějších knižních novinek předchozího kalendářního roku. Tituly jsou vybrány podle celkových prodejů v internetovém obchodě a síti knihkupectví www.knihcentrum.cz. V kategorii Audioknihy jsou zahrnuty také prodeje prostřednictvím služby Audioteka.cz.

Hlavní ocenění Český bestseller, sošku v podobě ženy vystupující z otevřené knihy z dílny akademického sochaře Olbrama Zoubka, získává každoročně nejprodávanější titul českého autora v kategorii Česká beletrie pro dospělé. Za rok 2013 se o ni utkají Barbara Nesvadbová (Přítelkyně), Halina Pawlowská (Pravda o mém muži), Zdeněk Svěrák (Po strništi bos) a Vlastimil Vondruška (Přemyslovská epopej III., Přemyslovská epopej IV.).

Zdeněk Svěrák má doma již dvě z těchto Zoubkových sošek za rok 2008 (Povídky) a 2011 (Nové povídky). Zda se potvrdí rčení „do třetice všeho dobrého“, odhalí slavnostní vyhlášení Českého bestselleru ve čtvrtek 15. května 2014 od 15.30 ve Velkém sále Průmyslového paláce.

Po uplynulých dvou letech, kdy se ceremoniál konal v pražském hotelu DUO, se organizátoři rozhodli vrátit ho na veletrh Svět knihy. Zde bude přístupný i široké čtenářské veřejnosti, která o Českém bestselleru rozhoduje.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Kdo získá cenu Český bestseller 2013? Utká se Svěrák, Nesvadbová či Pawlowská