Menu
TOPZINE.cz
Čtenářský deník, profily spisovatelů

Nahlédnutí do života Barbary Nesvadbové

Jana Dobešová

Jana Dobešová

23. 6. 2010

Atraktivní blonďatá spisovatelka se narodila 14.1.1975 v Praze do rodiny doktorů. Oba rodiče jsou psychiatři a právě tento fakt ovlivňuje i její literární tvorbu. Maminka Barbary Nesvadbové se jmenuje Libuše. Stará se o emigranty a etnické menšiny. Otec, Josef, byl znám spíše jako spisovatel vědeckofantastické literatury. Stal se však i překladatelem z angličtiny, psal divadelní hry a povídky. Zemřel roku 2005.

Barbara Nesvadbová se své matce narodila až v pětatřiceti letech, byla dlouho očekávaným až vymodleným dítětem. Její otec byl pro ni velice důležitý. Ona sama často přiznává, že vždycky hledala muže tak dokonalého jako byl právě její otec. Díky svým rodičům se také Barbara Nesvadbová již od dětství setkávala s významnými osobnostmi, snad i proto pro ni dětský kolektiv představoval problém. Vychovávána byla v dost liberálním duchu.

Po gymnáziu začala v roce 1997 Barbara Nesvadbová studovat na Karlově Univerzitě, konkrétně na Fakultě sociálních věd. Věnovala se oboru Mediální studia na Institutu komunikačních studií a žurnalistiky (IKSŽ). Již zde začínají vznikat její prvotní díla. Zpočátku se jednalo především o kratší prózy. Po absolvování studií se stala šéfredaktorkou časopisů Xantypa a Playboy. V současné době je jejím „domovským“ časopisem český Harper´s Bazaar, v němž působí opět jako šéfredaktorka.

Kromě úspěšné šéfredaktorky je Barbara Nesvadbová i spisovatelkou. Ještě na  vysoké škole začala spolupracovat s nakladatelkou Romanou Přidalovou, která je majitelkou nakladatelství Motto. Byla to právě ona, kdo pobídnul Barbaru Nesvadbovou k sepsání prvního románu. A tak vznikají roku 1998 Řízkaři. Volným pokračováním tohoto literárního počinu je pak dílo Bestiář, které vychází hned o rok později, tedy 1999. V roce 2000 přichází kniha povídek Život nanečisto.

Barbara a Karel

Již jako úspěšná žena poznává Bára Nesvadbová Karla Březinu. Jednou byla na návštěvě u své kamarádky novinářky Renaty Kalenské, popíjely víno a pak je napadlo, že by mohly uspořádat mejdan. Renata Kalenská vybrala ze svého telefonního seznamu právě Karla Březinu, který pozvání přijal a na večírku se seznámil s Bárou Nesvadbovou. Po dvouměsíční známosti se rozhodli vzít se. Svatba se odehrála v srpnu 2001 a byla pod drobnohledem snad všech bulvárních plátků.

Již v roce 2004 podala Barbara Nesvadbová žádost o rozvod a jako důvod udala údajné nevěry ze strany jejího manžela. Proslýchalo se, že se jednalo dokonce o jeho nemanželské dítě, avšak nemůžeme potvrdit, zda tomu tak opravdu bylo nebo zda se jedná pouze o „opepření“ bulvárních plátků. Jisté je, že velký vliv na rozvod a celkově i na zhoršení vztahu měl velký tlak médií, která hvězdný pár sledovala téměř na každém kroku. Ze vztahu vzešla dcera Bibiana narozená v prosinci roku 2002.

Po rozvodu radikálně změnila svůj životní styl, následkem čehož velmi zhubla. Musela stíhat neuvěřitelné životní tempo – práce, dcera, domácnost, psaní… Do toho se ještě rozhodla odstěhovat do obce Měchenice. Její dcera jí však všechno vynahrazuje – je pro ní dokonalým štěstím.

Barbara Nesvadbová s otcem, Zdroj: sedazona.cz

Bestiář

Přichází rok 2007 a světlo světa spatřuje film Bestiář. Po mnohých patáliích tak vzniká snímek plný rozporů. Známé jsou především spory o scénář mezi Nesvadbovou a Pavláskou, vše nejspíš pod tlakem producentů. Tyto tahanice byly nakonec příčinou, proč jejich dlouholeté přátelství vzalo za své. Scénář nakonec vyřešily tak, že první polovina kopíruje knihu, přesně podle přání Nesvadbové, a druhá polovina knihy je spíše výsledkem autorského snažení Pavláskové.

Současná Barbara

U mužů je oblíbená, dcera jí dělá radost, avšak nešťastné manželství jí zanechalo šrámy na duši – přiznává, že svatbu již nechce, ale druhé dítě ano. Více než před rokem však těhotná byla, ale bohužel ve čtvrtém měsíci potratila. V povolání je úspěšná, dokonce v současné době uvádí vlastní pořad v rádiu Impuls, který se jmenuje Zrcadlo Báry Nesvadbové. Knihy, díky jejichž tématice je tak notoricky známá, již neprodukuje.

Právě pracuje na dětské knize Bibi a čtyři kočky. Od doby, kdy se její manželství právě velkou zásluhou médií rozpadlo, si své soukromí ostražitě hlídá. Pracuje jako konzultantka pro oblast médií ve vydavatelském domě Mona, je také moderátorkou televizní stanice TV3 a navázala stálou spolupráci s časopisy Xantypa a Playboy, její díla vycházejí i v německém a švýcarské verzi časopisu Cosmopolitan a současně je studentkou Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Nahlédnutí do života Barbary Nesvadbové