Menu
TOPZINE.cz
Literatura

E L James jako autorka porna pro maminky. Začalo to úplně nevinně

Simona Hencová

Simona Hencová

12. 8. 2013

Její erotická trilogie vyvolává kontroverzní reakce. Čtenáři a čtenářky stojí fronty a nemohou se dočkat posledního dílu, ostatní knihu demonstrativně pálí. Jaká je E L James, autorka porna pro maminky? A jak to vlastně všechno začalo?

e_l_james

E L James jako autorka porna pro maminky. Začalo to vlastně úplně nevinně. Zdroj: Nakladatelství XYZ

Nyní už slavná E L James se narodila 3. července 1963 v Londýně jako Erika Mitchell. Vystudovala historii na univerzitě v Kentu a poté pracovala jako televizní produkční a scénáristka. V roce 1987 se provdala za režiséra a scénáristu Nialla Leonarda, se kterým má dva syny. V současné době žije v západním Londýně.

E L James podle svých slov vždy toužila napsat převratné dílo, kterým upoutá čtenáře a čtenářky. Zpočátku publikovala své příběhy na internetu pod pseudonymem Snowqueens Icedragon. Svou tvorbu vydávala pod názvem Master of the Universe. V rozhovoru pro pořad Good Morning America uvedla, že se nechala inspirovat ságou Twilight od Stephanie Meyerové.

Splněný sen

Svou kariéru zahájila v roce 2009 na fanouškovském webu FanFiction.net, později svou práci přesunula na osobní webové stránky 50Shades.com. Roku 2011 vydala svou prvotinu jako e-knihu. Tu si v internetovém knihkupectví stáhlo přes milion čtenářů.

Nečekaný úspěch autorku mile překvapil, a proto se rozhodla, že román vydá i knižně. Spolu s editorkou provedla drobné změny a v roce 2011 se román objevil na pultech knihkupců pod názvem Padesát odstínů šedi (Fifty Shades of Grey).

Fanfiction je literární dílo, které vychází z již existujícího díla. Tvůrci fanfiction používají náměty a postavy z díla vytvořeného jiným autorem, avšak jejich cílem není plagiát, nýbrž nový a kreativním výtvor. Fanfiction se šíří především prostřednictvím internetu.

Jméno E L James okamžitě zahýbalo současným literárním světem, ve světě se zatím prodalo více než 60 milionů výtisků. V Česku vyšel román Padesát odstínů šedi 26. září 2012 a nakladatelství XYZ ho symbolicky uvedlo až po 22. hodině. I u nás titul okamžitě trhal rekordy prodejních žebříčků, později byl dokonce vyhlášen za komerčně nejúspěšnější titul roku 2012.

E L James se v erotické trilogii otevřeně rozepisuje o neobvyklých sexuálních fantaziích a praktikách. Podle jejích vlastních slov román zrcadlí krizi středního věku a všechna její tajná přání. Sama knihu označila za moderní romantickou fikci se sexuální tematikou.

Opravdu velká dávka emocí

V roce 2012 vyšel druhý díl trilogie nazvaný Fifty Shades Darker (v češtině Padesát odstínů temnoty) a třetí díl na sebe nenechal dlouho čekat. Vyšel téhož roku pod názvem Fifty Shades Freed (v češtině Padesát odstínů svobody). V Česku zatím čtenářky i čtenářky na závěrečný díl čekají, vyjít by měl na podzim tohoto roku.

OBR: E L James: Padesát odstínů temnoty

E L James bezpochyby vytvořila bestseller a vzbudila ohlas. Zdroj: Nakladatelství XYZ

E L James bezpochyby vytvořila bestseller a vzbudila ohlas. Nabízí se otázka, jak to vlastně dokázala. Příběh o mladé a nesmělé studentce, která se shodou okolností setká s princem na bílém koni, už nemá příliš vysokou uměleckou hodnotu. A přesto ho hltají čtenářky i čtenáři po celém světě. Ostatně romány z tzv. červené knihovny vždy patřily mezi oblíbenou a vyhledávanou četbu, byť je literární kritiky řadily do takříkajíc nízké kultury. Možná se kvůli E L James bude nyní místo pojmu červená knihovna užívat označení šedá knihovna.

Sítem literární kritiky prochází román Padesát odstínů šedi s velkými obtížemi, někdy dokonce vůbec.

Kritici dílo často označují za průměrnou sentimentální romanci se stále se opakujícími erotickými prvky a schematickými postavami. Román podle nich rozhodně nevyniká promyšleným dějem a jazykový projev mnohdy raději nehodnotí vůbec. Kritici se také převážně shodují, že nejde o umělecky hodnotné dílo, ale pouze o promyšlený marketingový tah, což potvrzuje i označení porno pro maminky.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

E L James jako autorka porna pro maminky. Začalo to úplně nevinně