Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Kam v Praze za literaturou v dubnu? Na Kureishiho a nobelistku Müllerovou

Jakub Ehrenberger

Jakub Ehrenberger

27. 3. 2012

FOTO: KnihaDo Prahy se s prvním jarním počasím sjíždějí nejen turisté, ale i světoznámí literáti. Nadcházející týdny nabídnou hned několik příležitostí, kam může milovník literatury vyrazit.

Foto: Radka Denemarková

V dubnu bude možnost potkat i Radku Denemarkovou Foto: Eva Makovská, Topzine.cz

Probuzené ze zimního spánku jsou definitivně i literární osobnosti. A to nejen ty zahraniční, ale i české. Blíží se totiž udílení cen Magnesia Litera, ale i tradiční Festival spisovatelů Praha, který opět sezval do Prahy literáty z mnoha odlišných koutů světa. A kdo nemá zájem o diskuse, předávání cen či autorská čtení, může vyrazit třeba na hromadnou autogramiádu.

Úterý 3. dubna – Autogramiáda českých spisovatelů

Podobně jako v loňském roce mají čeští čtenáři i letos možnost získat v jediný den podpisy od velikánů české literatury, mezi něž bezesporu patří Michal Ajvaz, Radka Denemarková či Jáchym Topol.

Celkem se v úterý vpodvečer v Mamma café v pražské Vodičkově ulici sejde deset českých literátů. Kromě výše jmenovaných dorazí i letošní hosté Festivalu spisovatelů Praha Martin Vopěnka (Spící město) a Emil Hakl (O rodičích a dětech, Pravidla směšného chování). Ke zbývajícím stolkům dosedne pětice Jaroslav Rudiš (Alois Nebel, Nebe nad Berlínem), Kateřina Tučková (Vyhnání Gerty Schnirch), Petr Borkovec (Prostírání do tichého), Miloš Urban (Hastrman, Boletus arcanus) a Markéta Pilátová (Žluté oči vedou domů).

V místě bude možné zakoupit i jednotlivé tituly zmiňovaných autorů včetně nedávno vydaného románu Kateřiny Tučkové Žítkovské bohyně.

Čtvrtek 5. dubna – Autorské čtení Herty Müllerové

Německá držitelka Nobelovy ceny za literaturu se do Prahy chystala už před dvěma lety, tehdy však pro nemoc musela svou účast na literárním festivalu odříci. Nyní přijíždí coby čestný host udílení cen Magnesia Litera, o den později se navíc představí zájemcům v Městské knihovně v Praze.

Autorku, z jejíž tvorby zatím vyšly česky novela Cestovní pas (č. 2010) a romány Rozhoupaný dech (č. 2010) a Srdce bestie (č. 2011), bude od 19 hodin ve velkém sále knihovny zpovídat Petr Fischer, pořad bude tlumočen. Pro velký zájem veřejnosti je však nutné si na webových stránkách Městské knihovny rezervovat místo.

Sobota 14. dubna – středa 18. dubna – Festival spisovatelů Praha

V aprílovém termínu se druhým rokem koná tradiční Festival spisovatelů Praha, letos na téma Existuje pouze budoucnost. Nová scéna Národního divadla a několik dalších míst přivítá mj. uznávaného britského prozaika Hanifa Kureishiho (Buddha z předměstí), romanopisce a esejistu Patrika Ouředníka (Utopus to byl, kdo učinil mě ostrovem), který od emigrace v polovině 80. let žije ve Francii, či dlouhou dobu zakázaného španělského spisovatele Juana Goytisolu (Cirkus, Spodina), který proslul svou nesmlouvavou kritikou Frankova režimu.

Celkem se do Prahy chystá více než desítka zahraničních autorů, které doplní tuzemští autoři Emil Hakl a Martin Vopěnka. Program festivalu začíná už v sobotu projekcí filmů v Městské knihovně v Praze a pokračuje až do středečního večera.

Středa 25. dubna – Diskuse O české identitě a společnosti

Na sklonku dubna se u diskusního stolku v pražském Domě čtení na Ruské ulici sejde Radka Denemarková s Tomášem Zmeškalem (Milostný dopis klínovým písmem). Oba patroni Domu čtení budou od 18 hodin hovořit o české společnosti, její identitě a současných problémech. Současně bude slavnostně otevřeno venkovní atrium.

Komu by přesto výše uvedená nabídka nestačila, může vyrazit na nespočet dalších autorských čtení, individuálních autogramiád či knižních prezentací, s kterými se po chladnějších měsících zdánlivě roztrhl pytel. Programy Goethe-Institutu, Domu čtení, Rakouského kulturního fóra, Institutu Cervantes a dalších institucí rozhodně nezejí prázdnotou a živo je jistě i v dalších městech republiky.

V květnu navíc čeká na milovníky literatury další příděl vzrušení v čele s tradičním knižním veletrhem Svět knihy. Letošním čestným hostem je Rumunsko.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Kam v Praze za literaturou v dubnu? Na Kureishiho a nobelistku Müllerovou