Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Goethe-Institut šíří německou kulturu už šedesát let

Jakub Ehrenberger

Jakub Ehrenberger

14. 8. 2011

FOTO: Goethe-InstitutJedna z nejaktivnějších organizací podporujících zájem o německou kulturní scénu i jazyk slaví jubilejní výročí. První pobočka Goethe-Institutu vznikla před šedesáti lety v Mnichově.

Goethe-Institut - propagace v 70. letech

70. léta: Propagace Goethe-Institutu na tehdejším veletrhu vzdělání Zdroj: Goethe Institut

Poválečné Německo nebylo zničeno pouze vyčerpávající válkou a rozdělením na jednotlivé okupační zóny a později dva zcela odlišné státy, poškozena byla výrazně i jeho pověst coby kulturní mocnosti Evropy. Organizace, která za účelem nápravy této skutečnosti vznikla, sáhla po reprezentativní figuře Johanna Wolfganga von Goetha a s jeho jménem ve štítě začala zlepšovat renomé, které Německu válka přiřknula. Prvotním cílem bylo vrátit Německu zašlý lesk a slávu z předhitlerovské éry.

Z historie organizace

První pobočka byla založena roku 1951 v bavorském Mnichově na území tehdejší Německé spolkové republiky. Už o rok později otevíral první zahraniční institut v Athénách. V 50. a 60. letech německá diplomacie ucítila šanci uchytit se v nově vzniklých afrických státech a v krátkém časovém horizontu se etablovaly instituty od Tuniska až po Tanzanii. Za éry kancléře Willyho Brandta byly povinnosti Goethe-Institutů po celém světě rozšířeny o další úkoly včetně podpory současného umění či programy zasahující do socio-politické scény.

Vznik českého Goethe-Institutu v Praze je datován do roku 1990, tedy prakticky hned po listopadové revoluci, do poloviny 90. let expandovala německá kulturní a vzdělávací centra prakticky do všech zbývajících zemí bývalého východního bloku.

Goethe-Institut jako volnočasová aktivita

Goethe-Institut

Český Goethe-Institut sídlí na Masarykově nábřeží v Praze, Foto: Martin Tejkal, Topzine.cz

V novém miléniu nabízí Goethe-Institut pravidelný kulturní program. V pražské pobočce organizace probíhají výstavy, filmová představení i autorská čtení. Do České republiky loni péčí Goethe-Institutu zavítal kupříkladu český spisovatel Jan Faktor, jehož román Georgs Sorgen um die Vergangenheit oder Im Reich des Heiligen Hodensack-Bimbams von Prag (Jiříkovy starosti o minulost aneb Pod záštitou svatého Bimbama se zvonícími varlaty z Prahy) byl nominován na Německou knižní cenu, proběhla výstava současné německé komiksové scény či projekce krimi seriálu Im Angesicht des Verbrechens (Tváří v tvář zločinu).

Kromě toho Goethe-Institut pořádá a zprostředkovává řadu mezinárodních projektů, soutěží, hospodářsko-politických diskusí, stipendií a stáží. Zájemcům o německou literaturu navíc slouží bohatá knihovna i videotéka, jednou z centrálních činností instituce po celém světě zůstává už více než 50 let výuka německého jazyka.

Po celém světě je v tuto chvíli 149 Goethe-Institutů, 13 z nich se nachází v Německu. V řadě zemí sice Goethe-Institut otevřeně nepůsobí, spolupracuje však s tamními organizacemi a spolky. V České republice sídlí Goethe-Institut v prostorném domě na Masarykově nábřeží v Praze, kromě toho spolupracuje i s německými knihovnami v Brně, Olomouci, Liberci, Ostravě a Plzni.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Goethe-Institut šíří německou kulturu už šedesát let