Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Je libo oprátku nebo decku jedu? Film Obchod pro sebevrahy jde do kin

Pavlína Nouzová

Pavlína Nouzová

7. 11. 2012

Na Oscara nominovaný režisér Patrice Leconte přichází s novým animovaným filmem. Pojednává o obchodu, kde si můžete koupit smyčku, jed nebo samurajský meč – to vše k jedinému účelu.

Mohu vám nabídnout zbrusu nové žiletky? Zdroj: AČFK

Každý má někdy pocit, že je jeho život smutný a bezútěšný. Ve městě z animáku Patrice Leconta se tak ale cítí všichni a pořád. Nejpříjemnějším řešením tak zde bývá otrávit se, případně oběsit. Důkazem hloubky všudypřítomných depresí budiž fakt, že jediným skutečně prosperujícím obchodem v kraji věčné šedi je krámek nabízející stovky a stovky zaručeně smrtících pomůcek pro sebevrahy.

Najdete zde uvázané oprátky, elegantně zabalené jedové karafičky pro dámy i samurajské meče pro opravdové drsňáky. Jednoho dne se ale spokojeně pochmurný život majitelů obchůdku začne komplikovat, když do jejich rodiny přibude podvratný element v podobě synka, který je učiněným ztělesněním radosti ze života.

Přečtěte si recenzi dalšího evropského filmu Hasta la vista

Mezinárodně úspěšnou knihu Jeana Teulého převedl Leconte do podoby animovaného muzikálu Obchod pro sebevrahy. Ten má za sebou například Dívku na mostě s Vanessou Paradis nebo Nevinné krutosti nominované na Oscara za zahraniční film.

Animované filmy Leconte zbožňuje. „Animovaný film miluju. Filmy s Wallacem a Gromitem jsou půvabné a scénář studia Pixar k Příšerkám s.r.o. by se měl vyučovat na filmových seminářích. Na Valčíku s Bašírem je zase obdivuhodná odvaha tvůrců použít animaci k zobrazení světa dospělých. A pak jsou tu samozřejmě Ukradené Vánoce, což je mistrovské dílo prodchnuté ohromující invencí, jehož odkaz může být až svazující,“ uvedl v jednom z rozhovorů.

Obchod pro sebevrahy (Magasin des suicides, Le)

Animovaný / Komedie / Muzikál
Francie / Kanada / Belgie, 2012, 85 min

Režie: Patrice Leconte
Hrají: Bernard Alane, Kacey Mottet Klein, Pierre-François Martin-Laval, Annick Alane

Premiéra v ČR: 8. listopadu 2012

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Je libo oprátku nebo decku jedu? Film Obchod pro sebevrahy jde do kin