Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Jarní detox vás nabije energií. Vyzkoušejte 10 tipů pro očištění organismu

Redakce

Redakce

2. 6. 2012

Cítíte se unavení, máte potíže se zažíváním a nejraději byste celý den leželi v posteli? Pomůže vám detoxifikace organismu. S našimi tipy zbavíte tělo nahromaděných škodlivých látek a budete mít energie na rozdávání.

FOTO: Ovoce

Skvělým tipem na jarní obnovení organismu je piknik v přírodě. Foto: Barbora Šetenová, TOPZINE.cz

Přinášíme vám několik zdánlivých maličkostí, které z vaší stravy mohou udělat doslova ozdravnou kúru.

1. Pitný režim

Důležité je dostatečně pít. Pro správné fungování potřebuje vaše tělo přibližně 2 až 3 litry tekutin, v teple a při fyzické námaze ještě o něco více.

Nejvhodnější jsou neslazené nápoje, tedy voda, ovocné a bylinné čaje, popřípadě ředěné džusy nebo ovocné freshe. A pokud se chcete při ozdravení svého těla dočkat i užšího pasu, nepřehánějte to s alkoholem. Sklenka bílého vína k večeři by vám měla stačit, a to i o víkendu.

2. Zdravý začátek dne

Snídaně je stěžejní součástí zdravého denního režimu. Velmi vhodné jsou v rámci jarní očisty obilniny, které tělu poskytnou potřebnou energii a zároveň zasytí. Blahodárně působí na vaše cévy i nervovou soustavu a dodají vám dostatek potřebné vlákniny.
Tip!: Kaše z ovesných či jiných vloček ozdobené ovocem jsou tou pravou volbou pro zdravou a chutnou snídani.

3. C jako citron

Ovoce bohaté na vitamin C, který působí jako účinný antioxidant, by mělo být součástí vašeho jídelníčku každý den. Hodí se především citrusy, kiwi či jahody, skvělé jsou také brusinky a borůvky, které působí blahodárně i na močové cesty.

4. Zelená je dobrá

Nebuťe líní a připravte si ke každému jídlu i kousek zeleniny, a to především té, která se pyšní zelenou barvou. Chlorofyl vyžene z vašeho těla toxiny a odpadní látky a vláknina podpoří správnou funkci střev.

5. Čaj plný antioxidantů

Zelený čaj je plný antioxidantů a podporuje správnou činnost jater, které v našem těle slouží jako čistička. Za každý šálek tohoto zeleného moku však vypijte i sklenici vody, abyste vykompenzovali jeho odvodňující účinek.

6. Ořechy pro lepší sex

Hrstka ořechů či semínek denně nesmí ve vašem očistném období chybět. Obsahují potřebné omega-3 mastné kyseliny, které příznivě působí na váš mozek i cévy. Tím pádem zlepšují i prokrvení pohlavních orgánů avy si díky nim užijete lepší a delší sex. Živiny, které se nacházejí v ořeších, také povzbuzují psychiku, zaručí krásné vlasy, pevné nehty a zdravou pleť.

7. Bylinky místo soli

Čerstvé bylinky jsou přesně to pravé, čím nahradit tuny kořenících směsí a dochucovadel s vysokým obsahem solí a glutamátů. Bazalka, tymián, pažitka či petrželka dodají vašemu jídlu nezaměnitelnou chuť a vašemu tělu prospěšné látky.

8. Nebojte se česneku

Slouží jako přírodní antibiotikum a podporuje játra ve vyplavování detoxikačních enzymů. Takže pokud se zrovna nechystáte na rande, přidejte česnek všude, kde je to možné – od pomazánek až po polévky.

9. Zázračný med

Med je další potravinou, která působí antibakteriálně a antioxidačně. Je však dobré nevystavovat ho příliš vysokým teplotám, neboť hrozí nebezpečí zničení obsažených prospěšných látek.

10. Zapomeňte na fast food a cigarety

Je vhodné vynechat nebo alespoň výrazně omezit alkohol, tučné a smažené potraviny a výrobky s obsahem konzervantů a umělých sladidel. Vyhnout byste se měli i nadbytku cukru (především ve slazených nápojích) a soli (uzeniny, fast food, slané pochutiny, instantní potraviny).

Čtěte také: Recept na jarní zeleninovou polévku

Zkuste se také obejít bez cigaret, protože znamenají obrovskou zátěž pro váš organismus. Snažte se více odpočívat a myslet pozitivně, méně se stresovat. Nezapomínejte ani na pravidelný pohyb, který vám prospěje jak po fyzické, tak po psychické stránce.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jarní detox vás nabije energií. Vyzkoušejte 10 tipů pro očištění organismu