Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Jamie Foxx: Ray Charles mě naučil naslouchat svým citům

Nikola Němcová

Nikola Němcová

3. 12. 2010

!speciál!Jamie Foxx je po Denzelu Washingtonovi druhým hercem tmavé pleti, kterému se podařilo odnést si Zlatý Glóbus i Oscara za hlavní roli. Bylo to za životopisné drama Ray, které vyprávělo příběh zpěváka Raye Charlese. V blízké době budeme moci vidět Jamieho v komedii Na doraz, kde si zahrál po boku Roberta Downeyho Jr. a  Zacha Galifianakise.

Jamie Foxx, pravým jménem Eric Marlon Bishop, se narodil 13. prosince 1967 v Terrellu ve státě Texas. Jeho matka byla velice mladá, když se Jamie narodil, proto byl vychováván adoptivními rodiči z matčiny strany. Už jako malý kluk projevoval nejen silné hudební nadání, ale také byl dobrý ve sportu. Hrál na klavír a na střední škole ho bavil basketbal a americký fotbal. Poté se rozhodl, že na vysoké škole bude studovat vážnou hudbu.

První krůčky ke slávě

Poté, co se přestěhoval v roce 1989 do Los Angeles, se uchytil jako stand-upový komik v nočních barech. Díky této průpravě na delší dobu zakotvil v show Keenena Ivoryho Wayanse In Living Color. Uznal, že jeho jméno nebude pro hvězdnou kariéru to pravé ořechové, proto si ho změnil na umělečtější Jamie Foxx.  Od Keenena se toho naučil hodně a jeho první příležitostí byl snímek Hračky, kde hrál hlavní roli Robin Williams.

Než se objevil v dalším filmu, vydal sólové R´n´B album Peep this, které bylo úspěšné. Přesto to Jamieho táhlo více k stříbrnému plátnu. V roce 1996 se objevil v několika snímcích, ale nebyly to žádné převratné role. V témže roce uváděl i svou vlastní show  Show Jamieho Foxxe.

FOTO: Collateral

Jako řidič nájemného vraha v thrilleru Collateral, Zdroj: distributor filmu

Jeho velkou příležitostí byl snímek Vítězové a poražení, reřírovaný Oliverem Stonem. Díky tomuto projektu se Jamie zviditelnil a nastal čas, kdy si ho začali všímat velcí režiséři. Ve snímku Vnadidlo režiséra Antoina Fuqua dokázal, že má talent i na akční žánry. Zahrál si také v krátkometrážním filmu Date From Hell. Poté přišla velká příležitost od Michaela Manna, a nakonec to nebyla jejich poslední spolupráce. Jejich prvním společným natáčením vznikl film Ali, ve kterém Jamie ukázal, že je charakterním hercem. Zde si zahrál osobního přítele a manažera Willa Smithe, a bylo vidět, že Willovi šlape na paty.

Osudový Ray

Rok 2004 byl pro Jamieho velice úspěšný. Ztvárnil jazzového zpěváka Raye Charlese. Snímek Ray zatím patří k nejlepším rolím Jamieho Foxxe. Někdo tvrdí, že už snad lepší roli už dostat nemůže, a že Ray je pro něho životním filmem. Za tuto roli získal několik ocenění, například Zlatý Glóbus, Oscara nebo i cenu BAFTA. Tento rok  již po druhé spolupracoval s Michaelem Mannem, tentokrát na snímku Collateral, kde si zahrál taxikáře, který celou noc vozí po městě nájemného vraha Toma Cruise. I za tento snímek si vydobyl nominaci na Oscara a stal se prvním černošským hercem, který získal dvě nominace na Oscara ve stejném roce.

Po Mariňákovi přichází další natáčení s Mannem. Tentokrát na snímku Miami Vice, kde si zahrál po boku Colina Farrella. Od té doby jsou spolu s Colinem velmi dobří přátelé. Na jednu chvíli se mu zastesklo po hudbě, a proto vydal v pořadí druhé,  zatím poslední album Unpredictable, kterého se jen ve Spojených státech prodalo přes 1,98 milionů kopií a získalo dvojnásobnou platinovou desku. Na albu se objevuje píseň Wish You Were Here, o které Jamie tvrdí: „Je to velmi silná píseň. Je to skladba o mé babičce. Zařadili jsme ji až nakonec alba, protože chci, aby se lidé, dříve než se k ní dostanou, pořádně vyřádili a užili si to. Tahle skladba se dotkne vaší duše.“

FOTO: Jamie Foxx

Jamie Foxx během natáčení filmu Království, Zdroj: youtube.com

Příležitost předvést svoje hudební nadání nedostal jen na svém albu, ale i ve snímku Dreamgirls, kde si zahrál manažera tří černošských zpěvaček. V dalším filmu si ztvární šéfa protiteroristické jednotky. Jde o film Království, které ukázalo další z mnoha hereckých tváří Jamieho Foxxe. Následující úspěšné snímky, které má na svém kontě, jsou např. Ctihodný občan, Sólista nebo romantická komedie Na sv. Valentýna.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jamie Foxx: Ray Charles mě naučil naslouchat svým citům