×
TOPZINE.cz

Jak nakreslit oblečenou postavu? Poraďte si se záludnými záhyby

jak nakreslit oblečenou postavu
Látka se mačká několika různými způsoby. Zdroj: DeniseEsposito.deviantart.com

 

Šaty dělají člověka? Na vašem obrázku dost možná ano. Nevěrohodně zachyceným oblečením můžete pokazit i jinak velmi dobrou kresbu. Jak si tedy poradit se záludnými záhyby zmačkané látky?

Kreslení volně zavěšené draperie je oblíbeným a často využívaným cvičením v hodinách výtvarné výchovy nebo různých uměleckých kurzech. Možná si říkáte, že je to nuda a k ničemu se to nehodí, zvlášť když se chcete naučit kreslit postavu. To je ale omyl.

Jak nakreslit portrét: Naučte se správně zachytit proporce obličeje

Pokud se nechystáte ve své kreslířské kariéře vysloveně specializovat na akty, budete totiž většinu času kreslit lidi oblečené; a oblečení se různě krabatí, shrnuje a mačká úplně stejně, jako jakýkoliv jiný kus látky. Dokonce i takové, které jinak k tělu těsně přiléhá. Chcete-li se tedy skutečně zdokonalit, neváhejte experimentovat s různě nainstalovaným kusem prostěradla, vyzkoušejte i několik rozdílných typů nasvícení. Vždy se snažte dosáhnout co nejvíce věrohodného, trojrozměrného efektu; toto cvičení navíc výborně prověří, jak jste na tom se stínováním a kreslířskou technikou obecně.

FOTO: kresleni_obleceni4l
Kreslení draperie je užitečným kreslířským cvičením. Zdroj: arandadill.deviantart.com

Látka se náhodně nikdy neohýbá

Vzhled oděvu převážně závisí na tom, kterou část těla zakrývá, a také na tom, jaký tlak je na něj vyvíjen. Na skládání a ohýbání látky naopak nemá nijak zvlášť velký vliv její druh: těmto pravidlům podléhají téměř všechny typy bez rozdílu. Všeobecně v zobrazení oděvu při kreslení existuje pět kategorií:

  • Látka pevně obepíná část těla a na vyčnívajících místech vznikají vlivem tahu záhyby. To je například upnutá blůza, která se při upažení napne od knoflíků přes prsa směrem k podpaží.
  • Látka je shrnutá či zmačkaná v rohu. Tento jev můžete nejčastěji pozorovat například v ohybu ruky nebo nohy, vznikají tak typické kosočtvercové prohlubně.
  • Látka je natažená nebo shrnutá přes oválnou část těla. Typickým příkladem je vykasaný rukáv nebo vyhrnuté tričko, kdy záhyby obepínají celou ruku (trup), mají však rozdílnou délku a do jisté míry i směr.
  • Látka splývá v záhybech na další část těla. Představte si volnější tuniku, která je v pase uchycena opaskem. V jednom směru splývá do místa, kde vytváří záhyb, a odtud pokračuje k dalšímu záhybu ve směru opačném.
  • Látka je nabraná a volně splývá podél těla. To platí například pro sukni, která je nabraná a zkrabatělá páskem. Vytváří tak rovné, téměř rovnoběžné sklady, které se směrem dolů stávají méně výraznými.

Pamatujte, že chcete-li umět nakreslit látku věrohodně, nemůžete nikdy spoléhat na nahodilé zachycení záhybů!

FOTO: kresleni_obleceni6l
Látka se mačká několika různými způsoby. Zdroj: DeniseEsposito.deviantart.com

V této fázi kreslení si sklady na nahé tělo naznačte, to by vám mělo dát jasnou představu o tom, jak bude výsledek vypadat. Při dalším postupu už také musíte myslet na typ látky, z níž je oblečení zhotoveno. Těžké látky jako například vlna tvoří masivnější, oblé záhyby, zatímco lehčí tkaniny se vyznačují ostřejšími křivkami. Rozdíly mezi těžší a lehčí látkou také můžete snadno zvýraznit tloušťkou, například u límečku nebo na konci rukávu.

Pro zobrazení matných látek použijte užší škálu odstínu s nízkým kontrastem, saténu nebo hedvábí naopak kontrast dodá na věrnosti.

Jak nakreslit lidskou postavu: Základní proporce muže a ženy

Kreslení vzorů: pouze pro náročné

Velkým oříškem může být zobrazení vzoru. Sytost barev se snažte tužkou zachytit použitím tmavších a světlejších odstínů. Pokud je látka pruhovaná, myslete na to, že proužky vždy sledují směr záhybu; nikdy je tedy nekreslete všechny stejným směrem. U květinových a dalších vzorů musíte sami odhadnout poměr zvýraznění vzoru a skladů látky, rozhodnete-li se vynechat detaily, snažte se aspoň dodržet opakování vzoru.

Už jste jistě pochopili, že ačkoliv je kreslení oblečení na postavě často opomíjeno jako nedůležité, může být pro kreslíře velkou výzvou. S postavou je vesměs třeba mít velkou trpělivost a věnovat cvičení dlouhé hodiny; odměnou vám ale bude kreslířská všestrannost a další krok vpřed na cestě k vlastnímu, osobitému uměleckému projevu.

5/5 - (2 votes)
5/5 - (2 votes)


Diskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..