Menu
TOPZINE.cz
Výtvarné umění

Jak nakreslit oblečenou postavu? Poraďte si se záludnými záhyby

Štěpánka Tupá

Štěpánka Tupá

25. 9. 2018

 

Šaty dělají člověka? Na vašem obrázku dost možná ano. Nevěrohodně zachyceným oblečením můžete pokazit i jinak velmi dobrou kresbu. Jak si tedy poradit se záludnými záhyby zmačkané látky?

Kreslení volně zavěšené draperie je oblíbeným a často využívaným cvičením v hodinách výtvarné výchovy nebo různých uměleckých kurzech. Možná si říkáte, že je to nuda a k ničemu se to nehodí, zvlášť když se chcete naučit kreslit postavu. To je ale omyl.

Jak nakreslit portrét: Naučte se správně zachytit proporce obličeje

Pokud se nechystáte ve své kreslířské kariéře vysloveně specializovat na akty, budete totiž většinu času kreslit lidi oblečené; a oblečení se různě krabatí, shrnuje a mačká úplně stejně, jako jakýkoliv jiný kus látky. Dokonce i takové, které jinak k tělu těsně přiléhá. Chcete-li se tedy skutečně zdokonalit, neváhejte experimentovat s různě nainstalovaným kusem prostěradla, vyzkoušejte i několik rozdílných typů nasvícení. Vždy se snažte dosáhnout co nejvíce věrohodného, trojrozměrného efektu; toto cvičení navíc výborně prověří, jak jste na tom se stínováním a kreslířskou technikou obecně.

FOTO: kresleni_obleceni4l

Kreslení draperie je užitečným kreslířským cvičením. Zdroj: arandadill.deviantart.com

Látka se náhodně nikdy neohýbá

Vzhled oděvu převážně závisí na tom, kterou část těla zakrývá, a také na tom, jaký tlak je na něj vyvíjen. Na skládání a ohýbání látky naopak nemá nijak zvlášť velký vliv její druh: těmto pravidlům podléhají téměř všechny typy bez rozdílu. Všeobecně v zobrazení oděvu při kreslení existuje pět kategorií:

  • Látka pevně obepíná část těla a na vyčnívajících místech vznikají vlivem tahu záhyby. To je například upnutá blůza, která se při upažení napne od knoflíků přes prsa směrem k podpaží.
  • Látka je shrnutá či zmačkaná v rohu. Tento jev můžete nejčastěji pozorovat například v ohybu ruky nebo nohy, vznikají tak typické kosočtvercové prohlubně.
  • Látka je natažená nebo shrnutá přes oválnou část těla. Typickým příkladem je vykasaný rukáv nebo vyhrnuté tričko, kdy záhyby obepínají celou ruku (trup), mají však rozdílnou délku a do jisté míry i směr.
  • Látka splývá v záhybech na další část těla. Představte si volnější tuniku, která je v pase uchycena opaskem. V jednom směru splývá do místa, kde vytváří záhyb, a odtud pokračuje k dalšímu záhybu ve směru opačném.
  • Látka je nabraná a volně splývá podél těla. To platí například pro sukni, která je nabraná a zkrabatělá páskem. Vytváří tak rovné, téměř rovnoběžné sklady, které se směrem dolů stávají méně výraznými.

Pamatujte, že chcete-li umět nakreslit látku věrohodně, nemůžete nikdy spoléhat na nahodilé zachycení záhybů!

FOTO: kresleni_obleceni6l

Látka se mačká několika různými způsoby. Zdroj: DeniseEsposito.deviantart.com

V této fázi kreslení si sklady na nahé tělo naznačte, to by vám mělo dát jasnou představu o tom, jak bude výsledek vypadat. Při dalším postupu už také musíte myslet na typ látky, z níž je oblečení zhotoveno. Těžké látky jako například vlna tvoří masivnější, oblé záhyby, zatímco lehčí tkaniny se vyznačují ostřejšími křivkami. Rozdíly mezi těžší a lehčí látkou také můžete snadno zvýraznit tloušťkou, například u límečku nebo na konci rukávu.

Pro zobrazení matných látek použijte užší škálu odstínu s nízkým kontrastem, saténu nebo hedvábí naopak kontrast dodá na věrnosti.

Jak nakreslit lidskou postavu: Základní proporce muže a ženy

Kreslení vzorů: pouze pro náročné

Velkým oříškem může být zobrazení vzoru. Sytost barev se snažte tužkou zachytit použitím tmavších a světlejších odstínů. Pokud je látka pruhovaná, myslete na to, že proužky vždy sledují směr záhybu; nikdy je tedy nekreslete všechny stejným směrem. U květinových a dalších vzorů musíte sami odhadnout poměr zvýraznění vzoru a skladů látky, rozhodnete-li se vynechat detaily, snažte se aspoň dodržet opakování vzoru.

Už jste jistě pochopili, že ačkoliv je kreslení oblečení na postavě často opomíjeno jako nedůležité, může být pro kreslíře velkou výzvou. S postavou je vesměs třeba mít velkou trpělivost a věnovat cvičení dlouhé hodiny; odměnou vám ale bude kreslířská všestrannost a další krok vpřed na cestě k vlastnímu, osobitému uměleckému projevu.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Jak nakreslit oblečenou postavu? Poraďte si se záludnými záhyby