Menu
TOPZINE.cz
Art & Design

Jak nakreslit portrét: Naučte se správně zachytit proporce obličeje

Štěpánka Tupá

Štěpánka Tupá

9. 3. 2022

Jaké jsou proporce lidského obličeje a jak je správně zakreslit? Je snazší kreslit obličej z profilu, zepředu nebo snad ještě jinak? To vše, a ještě víc, se dozvíte v dnešním díle speciálu o kreslení.

Lidských tváří vídáte každý den desítky či stovky, přesto, když přijde na kreslení, máte problém si uvědomit základní skutečnosti a proporce. Velká většina problémů s portréty tkví právě v rozvržení obličeje a jeho jednotlivých součástí; vztahy mezi nimi jsou pro každou tvář prakticky shodné. Udává je totiž tvar lidské lebky.

Pro začátek je nejjednodušší nakreslit obličej zepředu. Nesnažte se hned od prvních pokusů trápit živé modely, spíš si vyhledejte vhodnou fotografii. To znamená v dobré kvalitě a dostatečné velikosti, s osobou zabranou z přímého čelního pohledu. Než se ji začnete snažit přenášet na čistý papír, můžete s pomocí lehkých tahů tužkou vypozorovat základní proporční vztahy přímo na vámi zvolené předloze.

Jak nakreslit portrét

Základní proporce můžete snadno zakreslit i do předlohy. Zdroj: Twitter.com

Všimněte si, že až na drobné odlišnosti má hlava tvar oválu. Když ji podle obou os rozdělíte na poloviny, vertikální střední linii bude tvořit z velké části nos, na horizontální střední linii budou umístěny oči. Další vodorovné značky nakreslete v dolní polovině obličeje: rozdělte ji na poloviny a vzniklou spodní část ještě na třetiny. Odshora dolů byste tak měli získat značku pro špičku nosu, linku úst a prohlubeň nad začínající bradou. Někdy se udává, že linka úst leží v polovině vzdálenosti mezi špičkou nosu a bradou, to už ale záleží na konkrétním obličeji.

Oční panenky při pohledu vpřed budou umístěny přibližně ve čtvrtině obličeje (tentokrát při svislém rozdělení). Pokud z nich spustíte přímky směrem dolů, získáte značku pro umístění koutků úst. Horní linie naznačeného oválu bývá často překryta vlasy, nedržte se jí tedy otrocky a berte ohled na individuální vzhled vašeho modelu.

Na určení proporcí je kresba zpředu pro začínajícího umělce ideální. Pravda je ovšem taková, že portrét z přímého čelního pohledu působí strojově, jako na občanku. Další možností je tedy portrét z profilu.

Jak nakreslit portrét - profil

Proporce obličeje z profilu. Zdroj: vilppustore.com

Zde platí ohledně proporcí v podstatě stejná pravidla, musíte si ale uvědomit, že obličejová část v tomto případě tvoří jen jednu spodní čtvrtinu hlavy. Nejvyšším bodem oválu je temeno, vpředu vystupuje nejvíce nos. Při vertikálním rozdělení je ucho umístěno zhruba v polovině hlavy, horizontálně začíná asi v polovině vzdálenosti mezi okem a chřípím.

Kresba hlavy z profilu se může jevit jako velmi jednoduchá, vypuklý tvar oční bulvy, tvar spodní čelisti a individuální linie čela a brady jsou záludnosti, které dokážou zavařit nejednomu zběhlému kreslíři. Velmi často bývá model více či méně natočen směrem k portrétujícímu: jedná se pak o kresbu z poloprofilu.

Jak nakreslit oblečenou postavu? Poraďte si se záludnými záhyby

Ta je díky své variabilitě velmi zábavná a člověk se na ní lecčemu přiučí, navíc modelu obvykle lichotí. Přestože proporce zůstávají shodné, vyžaduje tato pozice zohlednění celkového tvaru hlavy a přihlédnutí k prostorovosti jednotlivých částí. Místo rovných rozdělovacích linií využijte poledníky, které vám pomohou vnímat kulovitý tvar lebky. Její hladkou siluetu narušuje pouze vystupující nos a ucho. Může vám pomoct také představit si hlavu tentokrát jako dva ovály, jejichž vzájemná pozice se mění, jak se hlava otáčí – viz obrázek.

Jak nakreslit portrét - poloprofil

Otáčející se hlava z poloprofilu. Zdroj: Kreslíme portréty

Při kreslení ještě nezapomínejte na rozdíly mezi ženským a mužským obličejem. Ženy mívají plošší čelo než muži a jejich obličejová část je často drobnější, takže některé vzdálenosti možná budete muset zkrátit. Typické je pro ně i klenutejší obočí, menší ústa a půvabnější nos. Spíše než obecná vodítka vám ale v tomto případě pomůže být dobrými pozorovateli a snažit se zachytit nepatrné odlišnosti v tváři vašeho modelu co nejlépe.

Vždy platí, že opakování je matka moudrosti. Pokud budete dostatečně trénovat, dostanou se vám brzy proporce lidského obličeje pod kůži. Místo složitého přemýšlení nad nimi se pak budete moci zabývat prokreslením jednotlivých částí obličeje, o nichž si více povíme v následujícím díle.

Ohodnoťte tento článek:
3,9
Právě čtete

Jak nakreslit portrét: Naučte se správně zachytit proporce obličeje