Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Ivančice. Město, kde se narodili Alfons Mucha a Vladimír Menšík

Eva Chytková

Eva Chytková

25. 10. 2011

FOTO: IvančiceVe městě ležícím na soutoku tří řek se narodilo několik slavných osobností, odehrálo mnoho významných historických událostí, bylo tu sídlo Jednoty bratrské a také centrum pěstování chřestu.

FOTO: Náměstí Palackého

Kostel Nanebevzetí Panny Marie tvoří dominantu města, Foto: Eva Chytková, Topzine.cz

Ivančice leží na jihu Moravy nedaleko Brna. Jádro města Ivančice tvoří památková zóna kolem Palackého náměstí s kostelem Nanebevzetí Panny Marie, morovým sloupem a radnicí. Městská radnice je umístěna v renesanční budově rodu pánů z Lipé ze 17. století.

Prvním významným rodákem města byl malíř Alfons Mucha (1860-1939). Nejen v Paříži, ale po celém světě se proslavil secesními plakáty. První kousky zachycovaly v té době známou francouzskou herečkou Sarah Bernhardtovou. Jeho životním dílem je ovšem cyklus velkoformátových obrazů nazvaný Slovanská epopej.

Historie města, které bylo založeno kolem roku 1212, je v době reformace spjatá hlavně s působením Jednoty bratrské a jejího biskupa Jana Blahoslava. V Ivančicích existovala i tajná tiskárna, která tiskla bibli. Před prozrazením byla vzácná kniha převezena a získala název Bible kralická. Pozůstatky po působení této církve nalezneme v ulici Ve Sboru. Zde je pomník Jana Blahoslava, trosky českobratrského kostela a několik původních domů.

Druhým významným rodákem Ivančic byl herec Vladimír Menšík (1929-1988). Ten nikdy neopomenul ve svých historkách rodné město připomenout a zavzpomínat si na Moravu. Jeho rodný dům s pamětní deskou leží v Rybářské ulici.

Další význačnou pamětihodností města je židovský hřbitov, jeden z nejstarších v České republice, a synagoga. V městské části Řeznovice stojí také neopomenutelná památka, a to románský kostel sv. Petra a Pavla.

Středověké dějiny připomínají dochované městské hradby a nedaleká zřícenina hradu Templštejn. Hrad patřil rytířům Templářského řádu a právě odtud pochází legenda o skrytém velkém templářském pokladu.

Rodáci Menšík s Muchou mají vlastní muzeum ve Staré radnici. Nejsou ovšem jedinými rodáky města, dalšími jsou například Jan Procházka, scénárista a spisovatel (Kočár do Vídně, Ucho), Beneš Method Kulda, kněz a sběratel lidových povídek a pohádek, a hudební vědec a skladatel Guido Adler.

Blízká rohledna ve vesničce Hlína je pojmenovaná právě po Vladimíru Menšíkovi, je z ní krásný výhled na Pavlovské vrchy a na Alpy.

Navštivte další rozhledny na jižní Moravě s rozmanitým výhledem.

FOTO: Pohled na Ivančice

Pohled na Ivančice z nedaleké rozhledny Na Oklikách, Foto: Eva Chytková, Topzine.cz

Centrem kultury a gastronomie se město stává v květnu každého roku, kdy se pořádají tradiční Slavnosti chřestu, které navazují na dlouholeté a z evropského hlediska důležité pěstování chřestu. Při dvoudenní události nechybí dobrá hudba, jídlo a prodej chřestu.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Ivančice. Město, kde se narodili Alfons Mucha a Vladimír Menšík