×
TOPZINE.cz

Hra Ostatní světy se podívá na zoubek ženám. Teprve podruhé v ČR

FOTO: Ostatní světy
Osudy pěti žen včera a dnes, zleva: Veronika Gajerová, Henrieta Hornáčková, Dana Syslová, Dana Batulková, Evellyn Pacoláková Zdroj: Alena Hrbková, Mdp

Poslední premiérou letošní sezony v Divadle ABC bude inscenace Ostatní světy. Režisér Radovan Lipus připravuje hru o ženách, ale nejen pro ženy na 9. června. Půjde o druhé uvedení hry v České republice.

[album:https://www.topzine.cz/wp-content/uploads/dm-albums/ostatni-svety/]

Ve hře Ostatní světy se prolíná minulost s přítomností. Ženy z viktoriánského období toužily po lásce a jejich život ničila osobní nesvoboda a důrazné lpění na založení rodiny. Ženy dnes naopak žijí v emancipované době, ale ztratily zájem o rodinný život.

Osudy pěti žen včera a dnes, zleva: Veronika Gajerová, Henrieta Hornáčková, Dana Syslová, Dana Batulková, Evellyn Pacoláková Zdroj: Alena Hrbková, Mdp

„Ženy v sobě obecně mají více citlivosti vůči světu, ale když se to povede, mají silnější i ten druhý pól všeho temného a krutého. Dokáží, nejen slovem, neuvěřitelně hluboko a přesně zranit, šlehnout, jedovatě zasáhnout. A obě polohy tato hra nabízí,“ řekl režisér Radovan Lipus.

Recenzujeme: Bedřich Smetana se obrací v hrobě

V prolínání dvou časových rovin jde porovnat postavení ženy tehdy a dnes. Jiskření mezi pěti hlavními ženskými herečkami doplní chytrý anglický humor. Hra britské autorky Kate Atkinsonové měla premiéru v roce 2000, takže jde o současnou moderní hru.

FOTO: Ostatní světy
Prosadí se Henrieta Hornáčková (uprostřed) mezi ostřílenými kolegyněmi Danou Syslovou (vlevo) a Danou Batulkovou?

„Byla to zakázka od režiséra edinburgského Traverse Theatre Johna Tiffanyho. Vše, co jsem o té hře zpočátku věděla, bylo to, že se má odehrávat v jednom pokoji a že by tam měl být duch,“ přibližuje autorka Atkinsonová vznik hry, jejíž napsání trvalo čtyři roky.

Herecký soubor Městských divadel pražských posílila Henrieta Hornáčková a diváci ji uvidí v poslední premiéře sezony. Uvidíme, jestli v inscenaci Ostatní světy britské autorky Kate Atkinsonové nezůstane pozadu za zkušenějšími kolegyněmi, jako je Veronika Gajerová, Dana Batulková nebo Dana Syslová.

FOTO: Ostatní světy
Veronika Gajerová (vlevo) patří ke stálicím souboru a Evellyn Pacolákovou si diváci mohou pamatovat ze Želar Divadla Rokoko

Divadlo ABC se rozhodlo hru zařadit do svého repertoáru jako druhé v České republice. V roce 2008 měla hra britské autorky premiéru v ostravském Divadle Jiřího Myrona.

Ostatní světy

Městská divadla pražská (Divadlo ABC)

Autorka: Kate Atkinsonová

Režie: Radovan Lipus

Hrají: Evellyn Pacoláková, Dana Batulková, Dana Syslová, Veronika Gajerová, Henrieta Hornáčková, Stanislava Jachnická, Radka Fidlerová, Daniela Choděrová, Lukáš Jurek, Luboš Veselý, Aleš Procházka a Petr Klimeš

Premiéra: 9. červnaDiskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..