Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Hitler na TV obrazovkách. Chystá se seriál o vůdcově slávě a pádu

Jaroslav Jičínský

Jaroslav Jičínský

13. 10. 2012

Zpracování životního příběhu negativně fascinující osobnosti Adolfa Hitlera láká filmaře už od konce 2. světové války. Po několika pokusech přicházejí s vlastní verzí diktátorovy biografie němečtí tvůrci.

FOTO: Robert Carlyle Hitler: The Rise of Evil

Führerova podobnost s dr. Rushem z Hvězdné brány je čistě náhodná? Zdroj: Warner

Filmové portréty Adolfa Hitlera se na plátně poprvé objevily již ve 40. letech v amerických satirických komediích Diktátor a Být či nebýt. Po pádu Hitlerova impéria se jeho osobnost stala předmětem mnoha literárních, filmových a televizních děl. Vznik nové hrané televizní série o národním vůdci před několika dny oznámil německý producentsko-režisérský tandem Jan Mojito a Nikolaus Stein.

Osvědčení tvůrci, kteří mají s historickými látkami zkušenost z televizních projektů, jako Rommel, Drážďany či Borgia, se chtějí inspirovat knihou historika Thomase Webera Hitlerova první válka. Cílem jejich minisérie bude nalézt kořeny Hitlerovy kariéry ve 20. letech, kdy dozrál ve svých politických názorech a kdy se mu dodalo sebevědomí o schopnosti přesvědčit a vést německý národ.

VIDEO: Darth Vader a Adolf Hitler si to rozdali v rapování. Kdo zvítězil?

Rozsáhlý projekt zaznamená Hitlerovo životní období od počátku 1. světové války v roce 1914 až do jeho smrti v květnu 1945 a bude vznikat v koprodukci několika evropských zemí. Ačkoliv tvůrci počítají s obsazením německých herců, minisérie se bude natáčet v angličtině, aby byla posléze lépe použitelná pro širší evropský televizní trh. Premiéra je stanovená na rok 2015, tedy k 70. výročí konce 2. světové války a Hitlerovy sebevraždy.

Jméno představitele hlavní role zatím není známé. Je však jisté, že jeho úkolem bude podat podobně sugestivní výkon, který předvedli jeho předchůdci – Tobias Moretti (komisař Moser z komisaře Rexe) v polodokumentární minisérii Hitler a Speer, Robert Carlyle v britském snímku Hitler: Vzestup zla a Bruno Ganz v dramatu Pád Třetí říše.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Hitler na TV obrazovkách. Chystá se seriál o vůdcově slávě a pádu