Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Braunau am Inn v Rakousku. Město, kde se narodil Adolf Hitler

Samcová Jana

Samcová Jana

22. 7. 2011

Na první pohled je Braunau am Inn všední městečko, jež by nikdy nevešlo ve známost, pokud by v něm nepřišel na svět jeden z největších zločinců lidského plémě. Řeč je o Adolfu Hitlerovi. On je tím nechtěným dědictvím, kterého by se Braunau velmi rádo zřeklo.

FOTO: Rodný dům Adolfa Hitlera

Rodný dům Adolfa Hitlera, Foto: Jana Samcová, Topzine.cz

Přijedete-li do malého okresního městečka pouze náhodou, ať už od Lince nebo od Salcburku, nepřipomene vám osobu Vůdce prakticky vůbec nic. Až na jeho rodný dům. Jen pár desítek metrů od náměstí Stadtplatz – v ulici Salzburger Vorstadt 15 – stojí zprvu nenápadná, béžovou barvou natřená třípodlažní budova.

V prvním patře, přímo nad hostincem Gasthof Zum Pommer, se Adolf Hitler dne 20. dubna 1889 narodil. Odhalit, že se jedná o rodné místo plamenného řečníka, pomůže jedině kus pamětního kamene umístěný přímo před domem, jenž nese varovné poselství „Za mír, svobodu a demokracii. Už nikdy více fašismus. Milióny mrtvých varují.“

Hitler v Braunau am Inn strávil pouhé první tři roky života. Poté se jeho rodiče Alois a o téměř čtvrtstoletí mladší Klára přestěhovali do nedalekého Pasova a později do Lince. To, že se führer narodil právě v Braunau, městečku ležícím na hranicích mezi Rakouskem a Německem, pokládal Parkinsonovou chorobou trpící Hitler za šťastné předurčení osudu. V nacistické bibli Mein Kampf vytyčil spojení těchto dvou států za své životní poslání a položil tak jeden z prvních stavebních kamenů vysněné Třetí říše.

Cihlové stavení bylo roku 1938 odkoupeno nacisty, poseto hákovými kříži a prohlášeno národním památníkem, při němž se konaly oslavy Hitlerových narozenin. Na konci války se nacisté pokusili dům ušetřit před likvidačním zásahem Američanů a rozhodli se ho raději sami vyhodit do povětří, což se ve finále nepovedlo.

Počátkem 50. let byl dům navrácen rodině Pommerových a byl postupně využíván jako knihovna, škola, banka, technický institut i jako sídlo organizace fyzicky handicapovaných.

Občané Braunau se obávají, aby se z Hitlerova rodného domu nestala svatyně nacismu

Velkou obavu mezi občany i mezi vedením města způsobilo nedávné avízo o prodeji Hitlerova rodného domu. Majitelka budovy Pommerová se po odstěhování charitativní organizace odmítla o dům nadále starat a nabídla ho k prodeji.

Zpráva o prodeji vyvolala odůvodněné obavy, aby se budova nedostala do rukou neonacistů a dům se neproměnil v Hitlerův svatostánek. Vyděšená radnice projevila o odkup domu eminentní zájem, ale dno radniční kasy je příliš hluboké. Sumu přes dva miliony eur (zhruba 58 milionů korun) by si mohla dovolit jedině s vládní pomocí.

FOTO: Braunau amm Inn

Na náměstí v Braunau není po Vůdci ani památky, Foto: Jana Samcová, Topzine.cz

Braunau am Inn není na svého nejznámějšího rodáka pranic pyšné. Od zapřisáhlého vegetariána Hitlera se radnice tvrdě distancuje a zakázala prodávat jakékoli suvenýry, které by byť jen okrajově připomínaly osobu Vůdce.

Hitlerovi ještě do začátku července patřil titul čestného občana

Jaký to paradox, vezmeme-li v úvahu, že ještě do nedávna byl Adolf Hitler v Braunau am Inn čestným občanem. Titul mu byl udělen roku 1938 a z popudu poslance rakouské strany Zelených Karla Öllingera, který na tuto skutečnost upozornil, odebrán až 7. července 2011.

Samotní občané města postoj radnice sdílejí a na turisty, kteří sem jezdí kvůli nechvalně proslulému domu, nahlížejí s opovržením. Braunau am Inn proto s velkou vervou vydává v několika světových jazycích rozmanité kulturní průvodce upozorňující na jiné nesporné krásy města, jakými jsou například kostel svatého Štěpána, radnice nebo věž vstupní brány.

Za svitu odpoledního slunce na některé z letních zahrádek na náměstí Stadtplatz se na nechvalnou minulost zapomíná přece jen snáz.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Braunau am Inn v Rakousku. Město, kde se narodil Adolf Hitler