Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Helen Mirren: Miluje Lady Gagu a tanec u tyče

Nikola Němcová

Nikola Němcová

25. 11. 2011

!Profil herečky!Britská herečka, která i přes pokročilý věk nemá problém s erotickými scénami pod taktovkou svého manžela. V 65 letech nafotila odvážné snímky a rozpovídala se o bouřlivém mládí, kdy jí kromě alkoholu nebyl cizí ani kokain.

FOTO: Helen Mirren jako královna Alžběta II.

Helen téměř k nepoznání – jako královna Alžběta, Zdroj: distributor filmu

Ilyena Lydia Vasilievna Mironoff, známá jako Helen Mirren, se narodila 26. července 1945 v Londýně ruskému emigrantovi a anglické herečce. Její prapředek byl maršál Kamensky, jeden z ruských hrdinů napoleonských válek.

Přestože studovala pedagogiku, její láska k herectví byla silnější. V osmnácti letech byla přijata do divadla National Youth Theatre a o pět let později získala angažmá v Royal Shakespeare Company, kde zazářila v několika rolích. Za hlavní ženskou roli v divadelní hře Antonius a Kleopatra byla nominována na Olivierovu cenu. Mimo jiné působila i v Brookově pařížském Mezinárodním centru divadelního výzkumu. S nimi se zúčastnila turné po Severní Africe a Spojených státech.

Ujížděla na drogách

Před pár lety se svěřila, že ještě během studií experimentovala s drogami a žila bouřlivým životem. Nepohrdla marihuanou a dokonce si sem tam na párty šňupla kokain. „Milovala jsem ho, ale nikdy jsem to nepřeháněla. Marihuanu jsem nesnášela. Byla jsem z ní paranoidní.“ S drogami přestala poté, co byl chycen Klaus Barbie, řezník z Lyonu a kokainový baron. Od té doby si od nich drží odstup.

FOTO: Helen Mirren v Excalibru

Už od mládí patří ke krásným ženám

Průlom v její kariéře přišel s filmem Johna Mackenzieho Dlouhý velký pátek. Díky jejím vnadným křivkám režiséři začali herečku obsazovat do odvážnějších erotických scén. Jednu z nich si střihla ve snímku Excalibur, kde hrála postavu Morgany. Ve snímku se objevil i Nicol Williamson, který ztvárňoval postavu Merlina.

On i Helen nejdříve role odmítali kvůli společným antipatiím, ale režisér John Boorman je chtěl právě kvůli tomu obsadit. Tím dobře vykreslil nenávistný vztah mezi Morganou a Merlinem. Jeho záměr vyšel na jedničku s hvězdičkou.

Čtěte také: Dvanáct nejpřísnějších roštěnek s bouchačkami

Na filmovém festivalu v Cannes zazářila se snímkem Cal. Odtud si odnesla Zlatou palmu za nejlepší herecký výkon v hlavní roli. Rok 1985 byl pro ni úspěšný z osobního hlediska. Při práci na filmu Bílé noci se seznámila se svým budoucím manželem, režisérem Taylorem Hackfordem. Vzali se ale až roku 1997.

Nikdy spolu neměli děti a Helen toho vůbec nelituje, jak se sama několikrát zmínila v různých rozhovorech: „Jsem šťastná, že jsem neměla děti. Víte, měla jsem svobodu.“ Dalším důvodem je také to, že by se dětem nemohla při své kariéře věnovat a po zhlédnutí instruktážního videa s porodem trpí panickou hrůzou z porodů.

Ach, ty královny!

Její loajální královna Karla v historickém dramatu Šílenství krále Jiřího jí přinesla opět cenu z festivalu v Cannes a také první nominaci na Oscara. Můžeme říct, že postavy panovnic jí přinášejí štěstí, ztvárnila je celkem šestkrát. Je dokonce jedinou herečkou, která kdy hrála jak Alžbětu I., tak i Alžbětu II., díky níž konečně získala zlatého plešouna.

Čím byla Helen starší, tím zajímavější role dostávala. V televizním cyklu Hlavní podezřelí si střihla postavu šéfinspektorky Jane Tennisonové. Celkově bylo natočeno devět částí a závěrečný díl s příznačným podtitulem Poslední případ se vysílal v roce 2006, 15 let od uvedení prvního filmu. Loni na sebe upoutala pozornost rolí v bláznivém akčňáku Red, kde si zahrála po boku Bruce Willise.

Helen je známá tím, že podporuje homosexuály, a dokonce za to obdivuje zpěvačku Lady Gagu. Kdykoliv o ní mluví, tak jen v superlativech: „Miluji Lady Gagu. Miluji způsob, jakým povýšila pop na umění.“ Jako způsob relaxace praktikuje ráda tanec u tyče. Prý se vždy výborně odreaguje.

FOTO: Helen Mirren ve filmu Dluh

Helen dokáže ztvárnit i agentku Mossadu

Patří mezi 12 herců, kteří kdy získali cenu Akademie za ztvárnění existující osoby, která v době předání Oscara byla stále naživu.  S královnou Alžbětou II. se setkala dokonce osobně. „Řekla mi: dobrý den, ráda vás poznávám. To bylo vše,“ tak popsala svoje seznámení s britskou panovnicí.

Díky tomuto ocenění začala dostávat víc hereckých nabídek:„Nemůžete se zeptat, jestli mě obsadili jenom kvůli tomu, že mám Oscara. Oni to stejnak vždycky popřou. Řeknou vám něco ve smyslu, že by vás obsadili tak i tak. Lháři.“

V poslední době jste mohli Helen vidět ve snímku Dluh, ve kterém strhla celou pozornost na sebe. Šušká se, že ani tentokrát se jí oscarová nominace nevyhne.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Helen Mirren: Miluje Lady Gagu a tanec u tyče