Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

Grázlové otevřou novou sezonu. V Disku se střetnou generace

Redakce

Redakce

21. 9. 2012

FOTO: Grázlové - Divadlo DiskDivadlo Disk uvede adaptaci známé Schillerovy hry s názvem Loupežníci. Taktovku nad studenty 4. a 3. ročníku činoherního herectví převzalo režijně-dramatické duo David Šiktanc a Martin Hýča. Grázlové šlápnou poprvé na prkna Disku v sobotu 22. září.

FOTO: Grázlové - Divadlo Disk

Uvidíme, koho přivede do Disku inscenace Grázlové Zdroj: Divadlo Disk

Text, který vznikl v 18. století, není v Čechách příliš inscenován. Nicméně v Německu se řadí mezi nejvýznamnější díla dramatické literatury. Příběh o dvou bratrech, kteří se potýkají nejen se svým spletitým osudem, bezradností a těžkými životními rozhodnutími, nýbrž i s usilováním o tutéž dívku, bude zpracován jako revoltující střet generací.

Čtěte také: Damáci v Absintu chytají bílého králíka

„Snažili jsme se do textu promítnout étos dnešní neklidné doby, pracovat významově s jazykovou stylizací a vytvořit prostor pro kritické nahlédnutí původní zápletky,“ řekl k adaptaci student 5. ročníku dramaturgie Martin Hýča.

Režie se ujal absolvent DAMU David Šiktanc, který divadelní fakultu absolvoval se zpracováním textu Bertolta Brechta – V Houštinách měst. Šiktanc působí v pražských i mimopražských divadlech. V Klicperově divadle v Hradci Králové například zrežíroval Londonova Tuláka po hvězdách.

FOTO: Divadlo Disk - Grázlové

Teď je náš čas. Čas na divadlo

Kvality Šiktanc prokázal také v ústeckém Činoherním studiu, kde uvedl hru Hamlet je mrtev. bez tíže od rakouského autora Ewalda Palmetshofera. Za ztvárnění obdržel Cenu Marka Ravenhilla pro nejlepší českou inscenaci současného textu.

„Inscenace Grázlů tematicky navazuje na Palmetshoferův text. Referuje o generačním střetu, který bují po celém světě, ať už v podobě madridského hnutí M15 nebo v událostech tzv. arabského jara,“ řekl k připravované inscenaci režisér Šiktanc.

Grázlové dají možnost absolventům činoherního herectví ukázat kvality, na které vnadili diváky v loňské absolventské inscenaci Punk Rock. Možnost zazářit dostanou i herci 3. ročníku, kteří se objeví v inscenaci pouze v mužském obsazení.

Grázlové

Divadlo Disk

Autoři: David Šiktanc/Martin Hýča/Friedrich Schiller

Režie: David Šiktanc

Hrají: Aleš Bílík, Filip Kaňkovský, Marie Poulová, Karel Heřmánek, Matěj Nechvátal, Jordan Hossein Haj, Matěj Anděl, Josef Vaverka a další

Premiéra: sobota 22. září 2012

Vstupenky: 120 Kč / 80 Kč

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Grázlové otevřou novou sezonu. V Disku se střetnou generace