Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Gayové netloustnou. Výstřelek módního návrháře nebo pravdivý stereotyp?

Redakce

Redakce

30. 6. 2012

Simon Doonan vydal novou knihu Gay Men Don’t Get Fat, která pojednává o zdravém životním stylu homosexuálů a představuje typická jídla gayů. Podle něj právě homosexuální muži vědí, jak se stravovat, aby byli stále fit. Opravdu existuje strava rozdělená dle sexuální orientace?

 

Stylista a občasný pisatel do New York Post, Simon Doonan, který je více známý v USA, reaguje svou novou knihou o gayích na úspěšnou lifestylovou knihu The French Woman Don’t Get Fat od Mireille Guilianové.

Vybraná strava homosexuálů

Doonan chtěl poukázat na to, že homosexuálové se dokáží stravovat lépe než Francouzky, které jsou proslulé svým vybraným vkusem ve všem, včetně jídla.

Kniha je napsána nezaměnitelným a částečně bulvárním stylem, který je pro Doonana charakteristický. Sám je homosexuál a stojí si za svým postřehem ohledně drahého, jak říká sofistikovaného jídla, které definuje gaye jako takové.

Jídlo především stylové, luxusní a dokonale připravené

Co může být více gayovské než syrová ryba připravená na perfektním čtyřhranném talířku a nakrájená do pravidelných proužků, které jsou ještě speciálně vyskládané do úhledného tvaru? Stále nevíte, co má Doonan na mysli? Přece sushi. A to není vše. Do jídelníčku gayů patří i brunch či čokoládové dobroty. Hlavně neustále něco zobat!

Pro muže tatarák a pro ženu salát

Restauratéři vkládají do menu saláty a steaky v očekávání, že si ženy vyberou to první a muži jako správní samci pořádnou krvavou flákotu masa.

Nejedná se jen o nějaký zažitý stereotyp, zákazníci se podle toho opravdu chovají. Experti se shodují, že to je pozůstatek z dob, kdy muži lovci jedli ulovenou zvěř a ženy sběračky si pochutnávaly na rostlinách a bobulích.

Tyto spekulace jsou však v rozporu s faktem, že muži a ženy mají stejné potřeby ve stravování, i když muži potřebují víc kalorií.

Dle Doonana podporují společnost v těchto vžitých zvycích reklamy, které záměrně zobrazují muže jedině s masitým pokrmem a ženy s nějakou sladkostí či zeleninou.

Jezte všechno a bude vám blaze

Možná je něco pravdy na tom, že se homosexuálové stravují jinak, dbají více na svůj jídelníček, jedí zdravá jídla. Ale jak řekl Oscar Wilde: „Člověk má jíst plody ze všech stromů zahrad z celého světa.“

Je tedy rozdělení na muže masožravce a ženy milovnice salátů opodstatněné, nebo je to jen sexistický nesmysl? Po přečtení knihy Gayové netloustnou snad budete mít jasno.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Gayové netloustnou. Výstřelek módního návrháře nebo pravdivý stereotyp?