×
TOPZINE.cz

Festival Cinema Mundi 2013 skončil. Návštěvníky lákal na filmy i jídlo

Diváci před promítáním. Zdroj: facebook.com/CinemaMundiBrno, foto: Jakub Slabák

Čtvrtý ročník brněnského filmového festivalu Cinema Mundi je za námi. Přinášíme vám přehled toho, co z osmidenního festivalového programu stálo za to.

video

Krev mojí krve

Portugalský snímek režiséra Joãa Canija Krev mojí krve byl studentskou porotou vyhlášen jako vítězný film letošního ročníku. Drama vypráví o problémech rodiny žijící na chudinském předměstí Lisabonu. Porota na něm ocenila především jeho formální stránku. „Jedná se o vynikající kamerové kompozice a práci se zvukem, ale také o zasazení melodramatických prvků do prostoru uměleckého filmu,“ upřesnila předsedkyně poroty Jana Glocarová.

Obě festivalové projekce snímku proběhly za účasti režiséra s následnou diskusí. „Film vznikal dlouho. Nejprve jsem s herci mluvil o jejich zkušenostech, a teprve potom se psal scénář. Ani ty nejbrutálnější scény nebyly můj nápad, ale jejich,“ poodhalil publiku okolnosti vzniku filmu João Canijo.

Ochutnávky národních pokrmů

Stejně jako v předchozích letech byla i letos součástí doprovodného programu řada ochutnávek. Návštěvníci mohli tentokrát okusit například tradiční španělskou paellu a tapas, různé pochoutky z Estonska či Peru a během přednášky o Venezuele mohli odvážnější jedinci vyzkoušet dokonce cvrčky na másle a kobylky. O nezvyklé cizokrajné lahůdky projevili hosté velký zájem.

Na španělskou paellu se stála dlouhá fronta. Zdroj: cinemamundi.info
Na španělskou paellu se stála dlouhá fronta. Zdroj: cinemamundi.info

Současná latinskoamerická komedie

Vedlejší sekce se letos organizátorům vydařila. Výběr ze současné komediální produkce zemí Latinské Ameriky vnesl do jinak dramatického programu svěží vítr a nesporné odlehčení. Do zmíněné sekce patřilo šestnáct filmů pocházejících z Brazílie, Mexika a Argentiny. Mezi divácky úspěšné patřily například Čínský bufet, Hraniční zdi či Pět dnů bez Nory.

Výroba filmových placek

Rozmanitý doprovodný program zahrnoval vedle mnoha koncertů, party a ochutnávek také workshop filmových placek. Vlastní filmový suvenýr si mohl zdarma vyrobit každý, kdo přišel ve čtvrtek v podvečer do Velkého Špalíčku. K dispozici zde byla spousta filmových časopisů, v nichž stačilo najít si zajímavý motiv, a za pár minut byla placka na světě.

Terapie láskou, Argo a Ve stínu

Nejnavštěvovanějším filmem celého festivalu byla netradiční romantická komedie Terapie láskou, která se promítala během zahajovacího večera. Přes tři stovky diváků přilákaly do kinosálů také snímky Argo, Ve stínu a Lincoln. Vedle hollywoodských hitů byl zájem i o snímky z Evropy či o latinskoamerické komedie. Velké množství návštěvníků navštívilo také vítězný film Krev mojí krve či estonskou komedii Houbaření.

Jak se Vám líbil tento článek?
Jak se Vám líbil tento článek?


Diskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..