Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Festival Cinema Mundi 2013 skončil. Návštěvníky lákal na filmy i jídlo

Čtvrtý ročník brněnského filmového festivalu Cinema Mundi je za námi. Přinášíme vám přehled toho, co z osmidenního festivalového programu stálo za to.

video
play-sharp-fill

Krev mojí krve

Portugalský snímek režiséra Joãa Canija Krev mojí krve byl studentskou porotou vyhlášen jako vítězný film letošního ročníku. Drama vypráví o problémech rodiny žijící na chudinském předměstí Lisabonu. Porota na něm ocenila především jeho formální stránku. „Jedná se o vynikající kamerové kompozice a práci se zvukem, ale také o zasazení melodramatických prvků do prostoru uměleckého filmu,“ upřesnila předsedkyně poroty Jana Glocarová.

Obě festivalové projekce snímku proběhly za účasti režiséra s následnou diskusí. „Film vznikal dlouho. Nejprve jsem s herci mluvil o jejich zkušenostech, a teprve potom se psal scénář. Ani ty nejbrutálnější scény nebyly můj nápad, ale jejich,“ poodhalil publiku okolnosti vzniku filmu João Canijo.

Ochutnávky národních pokrmů

Stejně jako v předchozích letech byla i letos součástí doprovodného programu řada ochutnávek. Návštěvníci mohli tentokrát okusit například tradiční španělskou paellu a tapas, různé pochoutky z Estonska či Peru a během přednášky o Venezuele mohli odvážnější jedinci vyzkoušet dokonce cvrčky na másle a kobylky. O nezvyklé cizokrajné lahůdky projevili hosté velký zájem.

Na španělskou paellu se stála dlouhá fronta. Zdroj: cinemamundi.info

Na španělskou paellu se stála dlouhá fronta. Zdroj: cinemamundi.info

Současná latinskoamerická komedie

Vedlejší sekce se letos organizátorům vydařila. Výběr ze současné komediální produkce zemí Latinské Ameriky vnesl do jinak dramatického programu svěží vítr a nesporné odlehčení. Do zmíněné sekce patřilo šestnáct filmů pocházejících z Brazílie, Mexika a Argentiny. Mezi divácky úspěšné patřily například Čínský bufet, Hraniční zdi či Pět dnů bez Nory.

Výroba filmových placek

Rozmanitý doprovodný program zahrnoval vedle mnoha koncertů, party a ochutnávek také workshop filmových placek. Vlastní filmový suvenýr si mohl zdarma vyrobit každý, kdo přišel ve čtvrtek v podvečer do Velkého Špalíčku. K dispozici zde byla spousta filmových časopisů, v nichž stačilo najít si zajímavý motiv, a za pár minut byla placka na světě.

Terapie láskou, Argo a Ve stínu

Nejnavštěvovanějším filmem celého festivalu byla netradiční romantická komedie Terapie láskou, která se promítala během zahajovacího večera. Přes tři stovky diváků přilákaly do kinosálů také snímky Argo, Ve stínu a Lincoln. Vedle hollywoodských hitů byl zájem i o snímky z Evropy či o latinskoamerické komedie. Velké množství návštěvníků navštívilo také vítězný film Krev mojí krve či estonskou komedii Houbaření.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Festival Cinema Mundi 2013 skončil. Návštěvníky lákal na filmy i jídlo