Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Dvojice Erik Axl Sund v Česku. Představí druhý díl thrilleru Vraní dívka

Redakce

Redakce

4. 11. 2014

Prahu a Brno navštíví švédská autorská dvojice Erik Axl Sund. Českým čtenářům a čtenářkám představí psychothriller Hladový oheň, druhý díl trilogie nazvané Slabost Victorie Bergmanové. Jedná se o pokračování světového bestselleru Vraní dívka.

FOTO: Autorská dvojice Erik Axl Sund

Dvojice Erik Axl Sund je v Česku. Představí druhý díl thrilleru Vraní dívka. Zdroj: Sandy Haggar

Ve středu 5. listopadu se v pražské kavárně Krásný ztráty koná křest knihy spojený s autogramiádou. Knihu pokřtí režisér Jakub Kohák. Druhý den se pak autoři přesunou do Brna, kde proběhne v knihkupectví Dobrovský v Joštově ulici autogramiáda.

Knihu Vraní dívka muselo kvůli drsným a násilným scénám nakladatelství Knižní klub, které ji vydalo v češtině, vůbec poprvé označit varováním „Jen pro silné povahy“. Světový bestseller recenzoval i TOPZINE.cz, který knize udělil 70 %.

Vraždy a psychoterapie

Pseudonym Erik Axl Sund skrývá švédskou autorskou dvojici Jerker  Eriksson (*1974) a Hakan Axlander Sundquist (*1965).

Jejich románový debut Vraní dívka vyšel ve Švédsku před čtyřmi lety. Hakan do té doby působil jako hudebník, zvukař a výtvarník. Jerker byl mimo jiné producentem Hakanovy elektropunkové kapely „i love you baby!“, s níž podnikli několik turné po východní Evropě.

Vraní dívka, úvodní část trilogie nazvané Slabost Victorie Bergmanové s podtitulem Vraždy a psychoterapie, se ve Švédsku po vydání stala bestsellerem. Švédská akademie autorů krimi jí v roce 2012 udělila zvláštní cenu za „hypnoticky fascinující psychoanalýzu zpracovanou formou kriminálního románu“.

Milník v kriminální tvorbě

Recenzenti trilogii „Slabost Victorie Bergmanové“ označují za milník v současné kriminální tvorbě. Je temná, šokující a patologická. Vraní dívka popisuje ta nejtemnější zákoutí lidské duše. Otevřeně líčí až bolestně reálné scény týrání dětí a jejich sexuálního zneužívání.

Vyvolala tak i notnou dávku kritiky. Na její adresu dvojice Erik Axl Sund říká: „Pokud kniha někomu přijde tak odporná, má určitě nějakou bariéru. Ve skutečnosti se jen snažíme v co nejkvalitnější formě mluvit o věcech, které nás děsí.“

FOTO: Erik Axl Sund

Pseudonym Erik Axl Sund skrývá švédskou autorskou dvojici Jerker Eriksson (*1974) a Hakan Axlander Sundquist (*1965). Zdroj: Sandy Haggar

Hlavními hrdinkami trilogie jsou dvě ženy, kriminální komisařka Jeanette Kihlbergová a psychoterapeutka Sofia Zetterlundová. Ve druhém díle kdo bizarním a zároveň drastickým způsobem zabíjí malé chlapce, které nikdo nepostrádá. Náhle však dojde k brutální rituální vraždě úspěšného podnikatele. Mnohé okolnosti ukazují na to, že jde o pomstu.

OBR: Vraní dívkaSofia, která se mezitím stala Jeanettinou partnerkou, neoficiálně sestavuje profil pachatele. Zároveň se snaží najít cestu ke svému skutečnému já, které ji fascinuje i děsí.

Ve vyšetřování případu se stále častěji objevuje jméno Victorie Bergmanové. Stopy vyšetřovaných zločinů a minulosti tajemné ženy vedou k elitní internátní škole, do Dánska i na mrazivý sever.

Třetí díl trilogie nazvaný Pýthiiny rady v češtině vyjde v září příštího roku. Autoři v současné době pracují na další sérii. Jmenuje se Melancholie a její první část Skleněná těla připravuje Knižní klub k vydání.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Dvojice Erik Axl Sund v Česku. Představí druhý díl thrilleru Vraní dívka