Menu
TOPZINE.cz
Ze světa

Dívka zemřela při zakázané ženské obřízce. Podstoupila ji v nemocnici

ČTK

ČTK

1. 6. 2016

Egyptské úřady vyšetřují případ sedmnáctileté dívky, která zemřela na soukromé klinice při obřízce. Podle ministerstva zdravotnictví se případ stal v provincii Suez a dívka skonala v anestezii. Zástupce provinčních zdravotnických úřadů Latfí Abdas Samí řekl, že praxe ženské obřízky je v zemi zakázaná.

nemocnice neštěstí ženská obřízka

Zákaz byl sice vyhlášen v roce 2008, ale jak uvedla agentura AFP, obřízka se v Egyptě, zejména v jeho venkovských oblastech, stále hojně praktikuje. Provádějí ji muslimové i menšinoví křesťané.

Případ zemřelé Majar Músové se stal v neděli, kdy zákrok podstoupila také její sestra. Úřady v pondělí kliniku zavřely a vyslýchají její vedení. Podle egyptských sdělovacích prostředků je dívčina matka zdravotní sestra a otec v minulosti pracoval jako chirurg. Operaci měla provést registrovaná lékařka.

Africké ženy musí přetrpět suchý sex. Obřízka je mnohem bolestivější

Přesný důvod smrti určí pitva. Abdas Samí agentuře AP řekl, že možnou příčinou mohly být komplikace při anestezii. Stanice Sky News Arabia vysílající v arabštině uvedla, že lékařka byla zatčena a že možnou příčinou úmrtí byl omyl v dávce anestetik.

I když od zákazu počet ženských obřízek v Egyptě klesá, statistiky z roku 2014 uvedly, že obřízkou prošlo 90 procent vdaných Egypťanek ve věku od 15 do 45 let.

Dětský fond UNICEF uvádí, že na světě se obřízce podrobilo 200 milionů žen a že nejčastěji je prováděna v mnoha afrických zemích, na Blízkém východě a v Asii.

Autor ČTK

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Dívka zemřela při zakázané ženské obřízce. Podstoupila ji v nemocnici