Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

Divadlo v Dlouhé vsadilo na Čechovovy Tři sestry v ostravské režii

Aneta Filipová

Aneta Filipová

4. 9. 2011

FOTO: Inscenace Tři sestry, M. Matejka, J. VondracekPražské Divadlo v Dlouhé zahájí novou sezónu ve středu 7. září v Divadle pod Palmovkou kvůli pokračující rekonstrukci domovské scény. Program odstartuje Čechovovou hrou Tři sestry v režii hostujícího Martina Františáka od ostravských Bezručů.

FOTO: Zkouška isncenace Tři sestry, M.Matejka, J.Vondracek

Tvůrčí tým slibuje skvělou inscenaci Foto: Irena Vodáková, Divadlo v Dlouhé

Představení není jen první letošní premiérou Divadla v Dlouhé, ale zároveň i premiérou režiséra Martina Františáka v Praze.

„Přijetí Prahou bylo milé, líbí se mi, že pracuji i bydlím zrovna v Libni, v divadle, kde dělal kulisáka Hrabal, kde je naproti automat Svět a několik půvabných zaplivaných hospod,“ řekl režisér Františák.

Mezi nejúspěšnější zpracování Tří sester patří především inscenace Otomara Krejči z 60. let uvedené v pražském Divadle za branou. Významným počinem byl v roce 2003 téměř devítihodinový tryptich Vladimíra Morávka Čechov Čechům v hradeckém Klicperově divadle.

Františákovou domovskou scénou je Divadlo Petra Bezruče v Ostravě, odkud si pro své pražské hostování přiváží osobitého Marka Cpina, pověřeného výpravou inscenace. Cpin patří v současné scénografii a kostýmní výpravě k tomu nejlepšímu, co může divák na českých jevištích vidět. Jména sehraného tvůrčího týmu slibují neotřelé a moderní zpracování.

Marek Cpin je známý svou spoluprací s dalším ostravským režisérem od Bezručů Janem Mikuláškem. Jejich společné dílo měli diváci možnost vidět například na letošním ročníku Divadelní Flory Olomouc, kam přivezli Shakespearova Macbetha.

FOTO: Tři sestry v Dlouhé, H.Dvořáková, J.Vondráček

Máša a Veršinin v příběhu, kde všichni touží po štěstí, které nenacházejí

„Čechov je o ozvláštněném společenství v krásném domě, s krásnými uniformami, nutno říct, že snad i s hezkými sestrami v hezkých šatech, ale hlavně o nenásilném rozpadu něčeho starého v nás, což není otázka historie hry, ale toho starého v nás. Struktury hodnot, kterou rozleptává nejenom práce u telegrafu, ale i práce na kase v supermarketu. V tom je toto drama ani ne tak ruské, ale univerzální a dnešní,“ dodal režisér Martin Františák.

Čtěte také: Česká televize zve do divadla každou středu večer

Také v obsazení hry se objevují pro diváky známá a lákavá jména. V rolích tří sester Prozorovových se představí Marie Turková, Helena Dvořáková a Magdalena Zimová, kterou diváci znají jako sestřičku Míšu Prouzovou ze seriálu Ordinace v Růžové zahradě.

Tři sestry

Divadlo v Dlouhé, Praha

Autor: Anton Pavlovič Čechov

Režie: Martin Františák

Premiéra: 7.9. 2011 od 19. hodin v Divadle pod Palmovkou

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Divadlo v Dlouhé vsadilo na Čechovovy Tři sestry v ostravské režii