Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

Divadla mění program. Každé uctí památku Václava Havla po svém

Anna Kottová

Anna Kottová

20. 12. 2011

FOTO: Úmrtí Václava Havla, Václavské náměstí!Exkluzivně! Státní smutek bude v České republice trvat tři dny, a to od středy 21. prosince do pátku 23. prosince. V pátek se pak uskuteční pohřeb exprezidenta Václava Havla. Jak státní smutek proběhne v divadlech?

FOTO: Úmrtí Václava Havla, Václavské náměstí

Svíčky za Václava Havla na Václavském náměstí Foto: Sandra Štefaniková, TOPZINE.cz

Divadlo Broadway

V neděli uprostřed představení uctilo Divadlo Broadway Havlovu památku minutou ticha a krátkým zavzpomínáním. „Měli jsme tu čest poznat pana prezidenta nejen jako státníka, ale také jako diváka Divadla Broadway,“ řekl producent Broadwaye Oldřich Lichtenberg.

V den pohřbu, v pátek 23. prosince, zruší divadlo pořad Šlágry. Vstupenky zůstanou v platnosti a divadlo stanoví náhradní termín. Od úterý 20. prosince je ve foyer umístěna fotografie Václava Havla s improvizovaným pietním místem. Před každým představením od úterý 20. do čtvrtka 22. prosince uctí herci a diváci vzpomínkou a minutou ticha památku bývalého prezidenta.

Divadlo Na zábradlí

Divadlo Na zábradlí upravilo ve dnech státního smutku také svůj program. Ve středu 21. prosince od 19.00 zůstane na programu Česká válka, která zpracovává téma protikomunistického odboje. Před jeho začátkem věnují  herci společně s diváky minutu ticha památce někdejšího kolegy.

„Domníváme se, že vzhledem ke svému tématu, je tato  inscenace důstojným rozloučením s jednou z nejdůležitějších osobností českých dějin ať už v oblasti dramatiky či politiky,“ uvedla Alexandra Poláková, mluvčí Divadla Na zábradlí. Ve čtvrtek 22. prosince divadlo zruší koncert hudební skupiny Transitus Irregularis a v pátek 23. prosince divadlo nehraje.

FOTO: Úmrtí Václava Havela, Václavské náměstí

Česká vlajka na Václavském náměstí

Divadlo pod Palmovkou

Divadlo pod Palmovkou je ve středu 21. prosince na zájezdě v Chrudimi. Předpokládá ale, že se představení uskuteční. Památku exprezidenta Václava Havla uctí herci minutou ticha. Na čtvrtek 22. prosince od 11:00 plánovalo divadlo pro školy hudební komedii Sugar (Někdo to rád horké). Toto představení se ruší.

Národní divadlo

V čase státního smutku se Národní divadlo v Praze rozhodlo nerušit žádné z plánovaných představení. „Věříme, že Havla dramatika a tvůrčí osobnost, kterou celý život byl, nejlépe uctíme tím, co hrálo v jeho bohatém životě jednu z největších rolí: divadlem,“ vysvětlil Onřej Černý, ředitel Národního divadla.

Představení na všech scénách ND bude začínat pietní minutou ticha. Interpelace Tomáše Sedláčka se budou ve čtvrtek 22. prosince věnovat osobnosti a dílu Václava Havla.

Divadlo v Řeznické

Divadlo v Řeznické se také rozhodlo nepřerušit v období státního smutku provoz. Chce uctít památku Václava Havla tím, že jeho milované divadlo bude žít. „Václav Havel by si určitě nepřál, aby divadla v tomto období smutku mlčela a byla prázdná,“ vysvětluje svůj krok pražské divadlo.

FOTO: Václav Havel

Václav Havel nakukuje na premiéře filmu Odcházení Foto: VOJTa Herout, Topzine.cz

Ostravské Divadlo Petra Bezruče

V den středečního státního smutku odehraje ostravské divadlo představení 1984, na které pozvali Václava Havla při hostování v Praze. Nemoc už mu jej navštívit nedovolila. Představení zahájí pietní vzpomínkou umělecký šéf Martin Františák, který se k Havlovu odchodu vyjádřil následovně:

Vážený pane prezidente,

ve chvíli, kdy vzplála poslední svíce adventního věnce, dozvěděli jsme se smutnou novinu. Včera jsem si otevřel Vaši knihu nazvanou – Prosím stručně. Na první straně je Váš podpis zelenou fixou a srdce kreslené červenou. Stručný a jasný vzkaz. Tak tedy stručně – děkuji za to, že jste nás naučil otevírat dveře slušnosti, pravdě a lásce. Že jste nás naučil barevně se oblékat v dobách šedých a barevně myslet v křiku sobeckého černa. Odešel jste tak podobně jako Karel Čapek! Před Vánoci, tiše v ústraní, v době, která byla tolik podobná té naší… Děsivě podobná. Odešel jste a my jsme tady. Prosím stručně. Napsal bych Vám toho tolik… Ale jen sedim jak bulik. Snad jen – bratři Čapkové měli v tíživé době temna heslo – Vydržet! Vydržíme, pane prezidente!

Děkujeme.

Městská divadla pražská

Ve dnech státního smutku upravují i Městská divadla pražská svůj program. Ve čtvrtek 22. prosince neodehrají dopolední komedii Astrolog. Ostatní program zůstává beze změny. Před každým představením uctí herci památku exprezidenta Václava Havla minutou ticha stejně jako na všech nedělních a pondělních představeních.

Divadlo Archa

Na středu 21. prosince od 20:00 Archa plánovala vánoční koncert Michala Prokopa a Frasmus Five. Ten se uskuteční dle plánu.

Státní opera

Opera svůj program také měnit nebude. Ve čtvrtek 22. prosince uvede předpremiéru opery Tři Pintové.

Divado na Vinohradech

Vinohrady zrušily středeční představení Marie Stuartovna s Dagmar Havlovou v hlavní roli. Neuskuteční se ani čtvrteční repríza komedie Apartmá v hotelu Plaza.

Divadlo Na Fidlovačce

Fidlovačka zruší naplánované středeční představení Poslední doutník i čtvrteční inscenaci Blboun.

FOTO: Památka za Václava Havla

Lidé přišli zapálit svíčky, položit květiny a zavzpomínat

Divadlo Kalich

Kalich neodehraje ve středu 21. prosince komedii Hledání slov. Vstupenky mohou diváci vrátit na místech, na kterých je zakoupili. K návštěvě představení mohou diváci využít nejbližší termín 21. ledna 2012.

Divadlo v Celetné

Divadlo v Celetné zrušilo předvánoční dopolední představení, ale odpolední a večerní představení zachová. Jedná se o vánoční představení pro děti Kašparova sláva vánoční, které svým tématem nijak neznevažuje pietní akce ani státní smutek. „Rozhodli jsme se uctít jeho památku právě hraním,“ řekla Lenka Bočková, mluvčí Divadla v Celetné. Celetná vyvěsila jako tichou vzpomínku na uctění památky Václava Havla černý prapor.

Divadlo v Dlouhé

V první den státního smutku ve středu 21. prosince ruší Dlouhá inscenaci Souborné dílo Williama Shakespeara ve 120 minutách.

Švandovo divadlo

Švanďák stahuje z programu komediální tituly, a to středeční Zpověď masochisty a čtvrteční Román pro ženy. Před představeními Gottland a Peníze od Hitlera uctí umělci společně s diváky památku Václava Havla pietní minutou ticha.

Divadlo Na Jezerce

Jezerka ve středu a ve čtvrtek hrát bude. Před začátkem představení herci i diváci uctí Havlovu památku minutou ticha. Ve foyeru bude ve středu 21. a ve čtvrtek 22. prosince  umístěna smuteční kniha, do které mohou diváci napsat kondolenci.

Divadlo Palace

Studio DVA uctí památku Václava Havla v divadle společně s diváky na úterním a čtvrtečním představení Vše o mužích. „Ve dnech státního smutku uvedeme naše představení dle plánovaného programu,“ řekl Tomáš Přenosil, mluvči Studia DVA, které hraje v Divadle Palace.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Divadla mění program. Každé uctí památku Václava Havla po svém