Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Ďáblice: V Divadle Na Prádle bude řádit Šárka Vaculíková

Redakce

Redakce

20. 5. 2013

V pondělí 20. května se v pražském Divadle Na Prádle uskuteční premiéra inscenace Ďáblice od rakouského dramatika Karla Schönherra. Hru nově přeložil Michal Kotrouš, který na ni narazil v repertoáru vídeňského Burgtheateru.

Foto: Ďáblice_Divadlo Na Prádle

Šárka Vaculíková si zahrála jednu z hlavních rolí v seriálu První krok. Zdroj: Divadlo Na Prádle

Ďáblice rakouského dramatika Karla Schönherra byla u nás poprvé uvedena v roce 1915 v překladu Karla Želenského. Michal Kotrouš na hru narazil ve vídeňském Burgtheateru.

„Hra mě zaujala svým komorním obsazením, skvělým tempem, strinbergovskou náladou, okořeněnou ovšem cynickým humorem, opakujícími se symboly krve, rudého vína a také dějovou gradací. Nemyslím si, že je zastaralá, motivy ješitnosti, žárlivosti, chtíče, destruktivní zamilovanosti jsou stále aktuální,“ vysvětlil TOPZINE.cz Kotrouš.

Ve hře vystupují tři postavy, a to jedna žena mezi dvěma muži. Ona se stará o svého manžela, pašeráka. Náhle přichází mladý pohraničník, který jí má splést hlavu a získat důkazy proti jejímu manželovi. Všichni tři na sebe začnou hrát divadlo.

„Ďáblice je hra plná intrik a lží, všechny postavy se sobecky soustředí na své cíle a s ostatními zachází slepě bezohledně. Jejich neúprosná snaha dosáhnout svého, která jde ruku v ruce s krátkozrakostí, může v přehnané podobě působit až komicky,“ řekl pro TOPZINE.cz dramaturg Martin Hýča.

Foto: Ďáblice_Divadlo Na Prádle

Ďáblice řádí v Divadle Na Prádle.

V hlavních rolích se objeví Šárka Vaculíková, Jakub Slach a Vladimír Polívka. Vaculíková v současnosti studuje Katedru autorské tvorby a pedagogiky na DAMU. V létě hraje na Letních shakespearovských slavnostech v inscenaci Veselé paničky windsorské. Objevila se ve filmu Rafťáci, Můj vysvlečenej deník a hrála jednu z hlavních rolí v seriálu První krok.

Jakub Slach, absolvent herectví na Katedře alternativního a loutkového divadla DAMU, je členem hereckého souboru Studia Ypsilon. Několik sezon vystupuje v zájezdové inscenaci Caveman. Vladimír Polívka se po maturitě věnoval studiu pantomimy v Montrealu. Nyní studuje herectví na DAMU.

Inscenaci budou moci diváci také vidět ve středu 29. května ve Strašnickém divadle a v sobotu 8. června na festivalu Habrovka.

Ďáblice, Divadlo Na Prádle, autor: Karl Schönherr, režie: Adam Rut, překlad: Michal Kotrouš, hrají: Šárka Vaculíková, Jakub Slach a Vladimír Polívka

Premiéra: pondělí 20. května

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Ďáblice: V Divadle Na Prádle bude řádit Šárka Vaculíková