Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Clarkson: Souboj žihadel na DVD: Naučte se driftovat s ploutvemi

Jan Novotný

Jan Novotný

11. 12. 2011

FOTO: Clarkson: DuelPodruhé se setkáváme s Clarksonem na Top Gear speciálech. Oproti předchozímu dílu se nezajímá jen o nějaké závodění. Jeremy si připravil opět řadu nesmyslných pokusů, kterými paradoxně neoslní ani sám sebe.

FOTO: Clarkson: Duel

Aston Martin DBS Volante, Zdroj: distributor filmu

Film

Dejte osmiletým klukům klíčky od velkolepých sporťáků a vznikne co? Top Gear. Tohle přirovnání je stejně pravdivé jako to, že drift s ledními bruslemi na nohou v autě za pět milionů je poněkud složitější.

O totožnosti Stiga, rychlostního závodníka v pořadu Top Gear, se stále vedou spory. V dílech se totiž kromě řízení nijak neprojevuje. Jeho identita sice byla nejednou odkryta, ale šlo pouze o vtip jako o hosta Michaela Schumachera.

V prvním díle Top Gear: Apokalypsa nám Richard Hammond a James May předváděli, jak by se v autech jezdilo po jaderné katastrofě, a v úvodní sólovce Clarkson: Italský nářez jsme se dověděli, jak moc Jeremy po letech zapomněl na profesionálním okruhu závodit. Na co se můžeme těšit v předposledním dílu Clarksonových vylomenin?

Vlastně vůbec na nic. Nejenže ubral ze svého rýpavého humoru, ale hlavně náplň daných 78 minut je úplně zbytečná. Kvůli tomu, že na zem z padesáti metrové výšky dopadne dříve auto než mince a že se v plaveckých ploutvích neřídí vůz za pár milionů ideálně, přece nemuseli natáčet celý film.

Kromě úvodní školy driftu a klasického porovnávání a kritizování nejvyšší třídy aut jako Audi R8 V10 za sto tisíc liber či Aston Martin V12 jsou nápady nudné a pokusy okoukané. Sem tam se ale přece jen filmu podaří člověka rozesmát, ale přijde mi jako laciný trik do filmu tahat slavné osobnosti typu zpěváka Ronana Keatinga z irské skupiny Boyzone, aby se projel v offroadu a málem při tom v autě umřel. K tomu se přidá pár nutných výbuchů aut z bazaru a jsme tam co v řadovém díle Top Gearu – bezmyšlenkovité orgie ničení.

FOTO: Clarkson: Duel

Souboj chudáka Stiga s kolem

Jenže v běžných dílech je to podáno s pořádným nadhledem, s přispěním vtipů obou kolegů z pořadu a daleko zajímavějším scénářem. Na tomhle filmu z toho není zhola nic. Což by od formátu jako DVD, přiznejme si, málokdo čekal.

Zkrátka by si tvůrci měli důkladně rozmyslet, zdali je opravdu nutné vydávat naprosto nezajímavé pokusy a legrácky pod nálepkou Top Gearu. Sám Clarkson na konci filmu, doufám ironicky, dodává: „To co jsme v uplynulé hodině a něco viděli a slyšeli, obohatilo naše životy.“ No uvidíme, s čím se Jeremy vytáhne v posledním speciálním dílu Top Gear nazvaný Adrenalin v Alpách.

DVD

Na disku kromě filmu, výběru scén a nastavení není vůbec nic navíc. Zřejmě si všechno vyplýtvali v předchozím díle Italského nářezu a na tenhle disk už nezbylo. I obraz se zdá být malinko rozmazanější než první díly. Potěší tak alespoň český dabing, který si už za léta Top Gearu osvojil Zbyšek Horák.

Clarkson: Souboj žihadel (Clarkson – Duel)

Dokumentární / Sportovní
Velká Británie, 2010, 78 min

Hrají: Jeremy Clarkson

Zvuk: český, anglický (2.0)
Titulky: české, české pro neslyšící
Bonusy:

Hodnocení DVD: 2**
Hodnocení DVD: 1*

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Clarkson: Souboj žihadel na DVD: Naučte se driftovat s ploutvemi